Kommunikációs ​stílusok 13 csillagozás

Differenciáló kommunikációpszichológia
Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok

AMIKOR EGYMÁSSAL BESZÉLÜNK
Munka, emberi és párkapcsolatok, mindennapi élet: egyfolytában kommunikálunk egymással, de még a legegyszerűbbnek tűnő helyzetek is rejtenek buktatókat. Nem elég megfelelően kifejezni, meg is kell értetni magunkat − és akkor a másik ember megértéséről még nem is beszéltünk!
Világhírű kommunikációpszichológiai sorozatának második részében Friedemann Schulz von Thun bemutatja, hogy az emberek közötti kommunikációnak nem kell állandó küzdelemnek lennie. A kötet a különböző kommunikációs stílusokat − a segítségre szorulót, a segítőt, az önfeláldozót, a leértékelőt, az önigazolót, a kontrollálót, a távolságtartót és a dramatizálót – mutatja be személyiségpszichológiai szempontból. Mások és saját stílusunk megismerésével nemcsak átláthatjuk és elkerülhetjük a tipikus kommunikációs problémákat, hanem saját személyiségünk és kommunikációnk fejlődéséhez is segítséget kapunk: hiszen aki önmagát érti, a másikat is jobban érti.

Háttér, Budapest, 2019
puhatáblás · ISBN: 9786155124587
Háttér, 2014

Bibi_️3>!
Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok

Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok Differenciáló kommunikációpszichológia

Körbeöleli az össze emberi kapcsolatunkban fellelhető kommunikációs formát.

bszgabi>!
Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok

nem könnyű, nyári olvasmány, de igazán hasznos.

J_Jasmine>!
Friedemann Schulz von Thun: Kommunikációs stílusok

Nagyon alaposan körbejárja a különböző kommunikáció stílusokat, bemutatja általában a lelki háttereket, részletezi a fejlődés lehetséges irányát. Fontos, hogy még a „negatívnak” tűnő stílusnál is megemlíti, hogy az is lehet előnyös és pozitív, helyzettől függően. Nekem sok gondolkozni valót adott, több stílusban is magamra ismertem, és már tudom, hogy amit másban esetleg ellenszenvesnek találok, abból meríthetnék néha, hogy kiegyensúlyozottabban tudjam magam kifejezni. Valamint szerintem, ha alaposan megemésszük a könyv mondanivalóját, akkor az empátiára való készségünket növelheti. Így számomra egy remek olvasmány volt, bőven meghaladta az elvárásaimat.

Wanita>!

..a másik fél elfogadásának képessége hosszú távon csak akkor hat ki konstruktívan a kapcsolatra, ha a konfrontálódás képességével párosul; a konfrontáció nélküli elfogadás viszont konliktuskerülő igazodássá válik, és éppúgy veszélyezteti a kapcsolatot, mint egy olyan folyamatos konfrontáció, amelyet nem kísér elfogadó attitűd, és utóbb megsemmisítő leértékelésbe torkollik.

Kapcsolódó szócikkek: elfogadás · konfrontáció
Wanita>!

…olyasvalakinek, aki csakis nyíltan, egyenesen, már-már a naivitásig őszintén tud viselkedni, bizonyos helyzetekben képesnek kell lennie arra, hogy disztingváljon, és „diplomatikusabban” szólaljon meg. És ez fordítva is érvényes: akinek a magatartása jórészt manipulatív és hatásorientált, annak egy „hitelesség-gyorstalpalón” kellene részt vennie.

Kapcsolódó szócikkek: hitelesség · kommunikáció · manipuláció · naivitás
Marcsi061>!

A túl kevés segítség lopás, a túl sok – gyilkosság!
(Ruth Cohn)

Wanita>!

Az első fontos szó, amelyet az önfeladásig önzetlen embereknek meg kell tanulniuk, az, hogy: én. A második pedig: nem! Számukra nincs annál kellemetlenebb, mint másoktól megtagadni valamit.

Kapcsolódó szócikkek: önfeladás
Marcsi061>!

„Ahol a félelem lapul, ott a továbblépés kulcsa” – ez a pszichológia gyakorlatának egyik alapszabálya.

Wanita>!

…az önfeladásig önzetlen áramlat hatása alatt egyáltalán nem tudjuk pontosan, mit akarunk, és mit nem akarunk. Mielőtt az önfeladásig önzetlen ember ki tudja mondani, hogy „én”, előbb éreznie kell az „én”-t! Minthogy ő maga egyáltalán nem tudja, mit szeretne, a másik vélt kívánságaihoz igazodik – és ezt összekeveri a sajátjával.

Kapcsolódó szócikkek: önfeladás
Wanita>!

A távolságtartó nyelv nemcsak a többi emberrel, hanem a távolságtartó személyen belül saját magával is tartja a biztonságos távolságot. Pontosabban szólva: a lelkének azokkal a zugaival, melyekben érzéseit mintegy lakat alatt őrzi.

Wanita>!

A párkapcsolatokban gyakran inkább a kontrollált, gátolt felek azok, akik az életükben – érzelmi életüket is beleértve – igyekeznek „biztosra menni”, ők azok, akik nagy hozzáértéssel szemelik ki maguknak a közlékenyeket és dramatizálókat, hogy aztán magukhoz kössék őket. Ezt abban a reményben teszik, hogy ezek az expresszív partnerek helyettük is életet visznek a dolgokba, hiszen épp ez az, amit ők maguk nélkülöznek: hallgatóságként, megbűvölten csüggve a másik szavain végre sikerül részesévé válniuk az élet izgalmának, és megszabadulnak attól az egyhangúságtól, amely saját karakterükből fakad.

Wanita>!

A humanitás felé vezető úton nem maradhatunk makulátlanok, elengedhetetlen, hogy önmagunk megtapasztalásával integráljuk személyiségünk nem kedvünkre való elemeit, máskülönben az a veszély fenyeget, hogy ezek a „kínos” elemek lehasadnak az énünkről, és nagy erkölcsi megbotránkozás közepette fogjuk őket másokban felfedezni!

Kapcsolódó szócikkek: humanista
Wanita>!

Aki azt tapasztalta, hogy a kibocsátott életjelek a szokásos adagolásban nem bizonyulnak elegendőnek ahhoz, hogy mások figyelemre méltassák, az olyan eszközökhöz fog folyamodni, amelyekkel érdeklődést tud kelteni maga iránt. A túláradó beszédesség mögött a közlékeny embernek az a félelme bújik meg, hogy tartósan észrevétlen marad.