Győztesek (Björnstad 3.) 458 csillagozás

Fredrik Backman: Győztesek

„A hokival és az élettel is az a probléma, hogy alig akad bennük egyszerű pillanat. A többi pedig küzdelem.”
Két és fél év telt el a zord erdők közepén megbúvó Björnstadban az óta az esemény óta, amit mindenki igyekszik elfelejteni. Csakhogy a bánat és az erőszak beleivódik az emberekbe. Szeretjük a boldogan végződő meséket, de a lelkünk mélyén tudjuk, hogy nem mindegyik lehet az.
Ezúttal egy hatalmas viharral kezdődik minden. Valaki, aki már régóta távol volt, hazatér. Valakit eltemetnek. Valaki szerelmes lesz. Valaki az NHL-ről álmodik, valaki pedig bosszúról. Valaki igyekszik rendbe hozni a házasságát, valaki pedig megpróbálja megmenteni a gyermekeit. Valaki gyűlöl, valaki küzd, valaki fegyvert fog. És nem minden szerettünk éri meg az öregkort.

Mit jelent a család? Mit jelent egy hokiklub? Mit jelent egy város? És mit vagyunk készek feláldozni azért, hogy mindezt megóvjuk? Erről mesél Fredrik Backman a Björnstad-trilógia befejező kötetében.

Eredeti megjelenés éve: 2021

41 tag · 2 karc · Utolsó karc: 2023. június 2., 14:57 · Bővebben

Benjamin Ovich · Amat · Peter Andersson

Kabódi_Ella P>!

Nyílt levél Fredrik Backmannak

A francba már, Fredrik, miért tetted ezt velem? Tudod, miről beszélek. Hogy összetörted a szívemet. Te meg én ugyanarról a világról álmodunk, miközben tudjuk, milyen a világ igazából. Álmodni mégis jó, és akkor jössz te, és ezt teszed velem!

Ne érts félre, nem azt mondom, hogy csalódást okoztál, csak tudod, ott az a fránya remény, ami végig kitart, ami bolond és féktelen. Erre a reményre építettél bennem. Azt mondtad, ezért kívánunk szupererőt, időgépet, örök életet.

Az én hibám, nem a tiéd, ezt belátom. Már a boltban tudtam, mert amint a kezembe vettem a könyvedet, elolvastam az első sorokat. Istenemre, majdnem visszatettem, majdnem otthagytam. Hiszen te is ismered az érzést. Hogy milyen ez, amikor benne vagy, nyakig. Látod, meg tapintod, meg érzed, meg minden. Picit nem vagyok most fair, mert ez a te városod, én csak látogató vagyok itt. Björnstadban te diktálsz, te vagy a szponzor, az edző, és a csapatkapitány egyben. De játékos is vagy, tudom, hogy az vagy, így aztán mégis megkérdem: hogy a fenébe voltál képes erre?

Persze értem én, mit akartál mondani. Akik mindig a tűz felé futnak, igazából halhatatlanok. Nekik mindig szól a háttérben egy dal. S mindig ott vannak, mikor éjjel hanyatt fekve a csillagokat nézem. Szép is ez, iszonyúan szép. Valódi lezárás, valódi vég, és mint olyan, egy új történet kezdetének lehetősége. Megírod azt is egyszer, ugye, barátom? Az igazi győztest. A medvét Björnstadból. Jó lenne. Csak mondom, mert annyi mindent feláldoztunk emiatt. Meséld el nekem egyszer, hogy tényleg, igazán így kellett lennie. Tudod, szupererő, időgép, örök élet…

„Ebben az erdőben a történetek tartanak össze minket, és az övét mindig is mesélni fogjuk.”

Fredrik Backman: Győztesek

A féltéglányi befejezést kanyarító Backman regénye a szó valódi értelmében mély és összetett emberi tragédiák sora. Fredrik Backman rendelkezik azzal a képességgel, hogy már az első szóval megragadja olvasót, és végig leköti a képzeletét. Backman ismét bizonyította mennyire zseniális!

Reni07>!
Fredrik Backman: Győztesek

“Egyszer egyike leszel azoknak, akik réges-régen éltek.”

Ha csak egyetlen trilógiát szeretnél elolvasni az életedben, ez legyen az! Megérinti a szívedet, összetöri, a következő pillanatban meg mosolyogsz a történteken. Vannak benne szerethető és kevésbé szerethető szereplők. spoiler
Björnstad valakiből a legjobbat, valakiből a legrosszabbat hozza ki, de az biztos, hogy senkit nem hagy melegen.
Igen, nyújtott valamit a könyved, Fredrik. Mindent. Imádtam minden sorát, nem lehetett letenni. Eddig is tudtam, de Backman a legnagyobb! A fordítás pedig zseniális.

Iloonka>!
Fredrik Backman: Győztesek

Hiába 620 oldal, én úgy éreztem ,hogy még olvasnék vagy 1000 oldalt ebből a csodából. Szinte olyan érzésem van, mintha lezárult volna egy korszak. Többé már nem kell várnom a Björnstad sorozatra, holott tiszta lázban égtem, hogy megjelenjen ez a könyv. És a szívem bele van sajdulva. Legszívesebben már most visszatérnék ebbe a világba.

A Győztesek a befejező kötete a Björnstad sorozatnak. Ugrunk két évet az előző kötethez képest és megint csak sodródunk a történésekkel. Sok szemszögbe bele pillanthatunk és mindegyiknél értelmet találhatunk, hisz Backman mindenhová igyekszik mondanivalót becsempészni. Ha kell, világmegváltó dolgokról, ha kell, arról, hogy miként is lehet gyertyatartóból sört inni.

Egy kérdés sokszor felmerült bennem olvasás közben; hogy képes ez az ember egyik pillanatban szomorúságot, a következőben meg nevetést kiváltani belőlem? Szinte érthetetlen, még az egyik percben pofán vág, a másikban meg simogatnak a szavai.
Az tudni kell, hogy alig három év alatt az egyik legkedveltebb könyvsorozatom lett, Backman pedig egy példakép az írás terén. Mert egyszerűen hihetetlen miképp képes bánni a szavakkal, miképp éri el, hogy egy pillanatig tényleg érezhessük, bennünk is van egy Amat, bennünk van is egy Benji, de több szereplőt is felsorolhatnék, hisz mindegyikük olyan élő volt számomra. Minden a hokival fonódik össze, de viszont az sem tudja kívülállónak érezni magát, akit egyáltalán nem érdekel ez a sportág. Ez ugyanis minden embernek szól.
És még egyszer, úgy imádtam minden egyes sorát ennek a könyvnek. Én csak köszönöm. Köszönöm, hogy vagy Fredrik és elviszel minket egy olyan világba, amiben akár mi is szerepelhetnénk, te pedig kiszínezel minket, hogy még különlegesebbnek érezzük magunkat.

BertaPalikSzilvi P>!
Fredrik Backman: Győztesek

„Miből áll az élet, ha nem pillanatokból? Mi a nevetés, ha nem egy győzelem a bánat fölött? ”

Igyekeztem húzni az olvasását a könyvnek, egyszerűen nem akartam, hogy véget érjen.
Tudtam, hogy fájni fog , az utolsó oldalakat már nem bírtam könnyek nélkül olvasni.
Bár több, mint 600 oldal , a lapok csak úgy repülnek. Van, aki úgy gondolja, hogy túl hosszú lett a befejező rész, én viszont úgy érzem, hogy ahhoz, hogy minden a helyére kerüljön, minden szál el legyen simítva, szükség volt erre.
Nem tudom Backman hogyan képes ennyire az emberek lelkébe látni, hogyan képes életekről és sorsokról ennyire szívfájdítóan írni. Hogy képes arra, hogy az egyik pillanatban a szereplővel féljünk, a másikban vele sírjunk, aztán szurkoljunk, hogy lássa meg az életben azt ami értelmet ad neki, vagy örüljünk akár az apró sikereknek is.
Eléri, hogy egy egy emberben magunkra ismerjünk, hogy elgondolkodjunk mi hogyan cselekedtünk volna, mi meddig mennénk el a családunkért, azért akit szeretünk, mit vagy kit lennénk képesek feláldozni.
Nem tudom.
Azt viszont igen, hogy szeretem ezt az embert. Szeretem, hogy ennyire megérinti a lelkem, és nem fogom soha elfelejteni a medvéket.
A medvéket Björnstadból.

Lázárné_Csernus_Anikó>!
Fredrik Backman: Győztesek

Egy külföldi értékelős oldalon ez a tagok által legmagasabbra értékelt svéd könyv. Nem ez járt az eszemben az első 300 oldalon. Valahogy nagyon lassan indult be számomra a történet, inkább felelevenítés volt, amire szükségem is volt, hisz már régen olvastam a korábbi könyveit. Ahogy a férjem szokta mondani edzőként: „a félidei döntetlen tudatos játékvezetői döntés eredménye”, szerinte ennyi időre van szükség kiismerni egymás technikáját, az igazi meccs a második félidőben kezdődik. Ugyanezt éreztem én is. 300 után pörögtek az oldalak, és az első felének minden lassítása értelmet nyert. Még mindig Benji a kedvenc karakterem, pedig itt sem csak róla szólt a történet. Köszönöm, hogy Backman nem maradt teherautó-sofőr, hanem tollat ragadott. Köszönöm, hogy mesélt a hokiról, az erdei népekről, az anyákról és apákról, családról és barátokról. Néha hiányolom egy-egy történetből a halált, mert az ad értelmet az élőknek, szoktuk mondani, de jó lett volna, ha valaki meghal. Hát….

balazsedina7 P>!
Fredrik Backman: Győztesek

Vártam már ezt a könyvet, ugyanakkor megpróbáltam halasztani is az olvasását. Nem akartam, hogy vége legyen, de főleg azt nem, hogy olyan, amit már az első kötet óta tudni lehet.
Kicsit nehezen indult be az egész, de most egyáltalán nem bántam. Jó volt elmerülni Björnstadt világába, Backman írásmódjába, felidézni a korábbi kötetek eseményeit, újra találkozni a régi szereplőkkel és újakat megismerni.
Zseniális volt, ahogy építette a cselekményt, mintha egy kirakós darabkáit pakolgatnánk, aminek a teljes képét csak a legvégén pillanthatjuk meg, mikor a legkisebb mozzanat is értelmet nyer, s minden a helyére kerül.
Elképesztő volt most is, hogy Backman mennyire ismeri az emberi lelket és érzéseket és ezt úgy tudja közvetíteni, hogy olvasás közben úgy érzem, együtt vagyok a szereplőkkel, boldog, szomorú, izgatott, kétségbeesett, reménykedő, dühös. Ilyen szintű bevonodást nálam csak Backman képes elérni.
A keserédes befejezésben minden kérdésre választ kaptam, mindent szálat elvarrt, nincs hiányérzetem. Csak egy kicsit szomorú vagyok, hogy befejeződött. spoiler
Úgy gondolom, hogy ezt a trilógiát valamikor – nem a közeli jövőben – újra fogom olvasni, egyben a három részt, kíváncsi vagyok, hogy úgy mit ad majd. Egyhamar biztosan nem felejtem a björnstadti medvék történetét. Nagyon szerettem őket, s ilyen könyveknél sajnálom, hogy nem lehet csillagos ötöst adni.

Mariann_ P>!
Fredrik Backman: Győztesek

A Medvék trilógia hangulata egészen sajátos.
Semmi más Backman könyvhöz nem hasonlítható.
Nem tudom mennyit tudnék elolvasni belőle.
A második rész után én lezártnak tekintettem ezt a történetet, de kaptam még ajándékba 621 oldalt.
Ez már nem annyira a hokiról szólt, inkább az előző részekben megismert szereplők hoki utáni életéről, mert az élet megy tovább….

Andulka>!
Fredrik Backman: Győztesek

Fredrik Backman nagy kedvencemmé vált, szinte az egyik könyvében sem csalódtam. A Bjönstadt első két kötetét is nagyon szerettem és örültem, amikor megtudtam, hogy jön a folytatás. Sajnos csak most jutottam el odáig, hogy elolvassam. Tudtam, hogy fájni fog, hiszen Backman nem habos-babos történeteket ír és nem kíméli könyvének szereplőit és az olvasóit sem…
A történet 2 évvel az előző kötet lezárása után folytatódik, ezúttal nem egy erőszakos cselekmény, hanem a természet teszi próbára az ott lakó embereket. Hatalmas vihar csap le a környékre, aminek a következményei sokáig jelen lesznek az emberek életében.
Valaki meghal, valaki új életet kezd, valaki hazatér, valaki spoiler.
Backman nem árul zsákbamacskát, többször utal rá, hogy meghal majd egy fontos szereplő, de el kell telnie egy kis időnek, amíg kiderül, hogy ki ő. A gyász feldolgozása mellett az élet nem áll meg, a hoki szezon kezdődik, a két város közötti viszály nem csitul, a politika és a különböző játszmák még olajat is öntenek a tűzre. Emellett pedig egy fiú úgy gondolja, hogy igazságot szolgáltat…
Persze a sok szomorú esemény mellett azért történnek jó dolgok is Björnstadtban, nagyon jó volt olvasni spoiler
A szálak szép lassan összefonódtak a végére és egy kerek egész történetet kaptam. Jó néhányszor meg is könnyeztem a könyvet, Backman elérte, hogy megszakadjon a szívem, pedig ez az egész csak egy játékról szólt, vagy talán magáról az életről?
off
Remélem Backman hamarosan új könyvvel örvendeztet meg mindket. Ajánlom!

jeszan P>!
Fredrik Backman: Győztesek

Sokat vártunk erre a könyvre, a történet befejezésére, de megérte. Visszatértek a főbb szereplők két és fél év után. Maja és Ana, Benji és Bobó újra találkoznak. Egy nagy vihar, egy temetés, egy fontos mérkőzés, és emlékek özöne zúdul ránk a lapokon keresztül. A vihar összehozza az embereket, a bajban nem számít a hovatartozás, nem számítanak az elvek, a segítség ösztönös cselekedet. Ramona halála szintén összekovácsolja az embereket, megismerszik ki a barát. Björnstad és Hed rivalizálása egy jó kis bunyóban csúcsosodik ki. Felszínre kerülnek a politikai érdekek és az illegális „pénzmosás”, itt is váratlan segítők találnak egymásra. Backman igencsak bő lére eresztette eme regényét, de kellett. Igen, kellett, hogy megértsük az összefüggéseket, a miérteket és előre tudjuk, hogy mi lesz egyes szereplők sorsa vagy végzete. Továbbra is nagy kedvencem az író.

robinson P>!

A legrosszabb a halálban, hogy az élet megy tovább. Az időt nem érdekli az ilyesmi.

robinson P>!

Amikor a gyerekeinkben csalódunk, magunkban csalódunk, ezért olyan hosszú a féktáv.

robinson P>!

Minden embernek szüksége van arra, hogy valakinek szüksége legyen rá. Néhány ember számára ez ugyanolyan fontos, mint a vágy, a csodálat és a szerelem.

robinson P>!

A pokolba vezető út olyan gyors tud lenni.

robinson P>!

Az élet vége ugyanannyira feltartóztathatatlan, mint a kezdete, az első és az utolsó lélegzetvételt nem tudjuk megállítani, ahogy a szelet sem.

robinson P>!

Mostanában minden reggel meglepve nyugtázza, hogy még életben van.

robinson P>!

Minden embernek több száz hamis személyisége van a társaságtól függően. Színlelünk, hamisítunk, csak hogy befogadjanak.

Kabódi_Ella P>!

Egyszerű házasnak lenni, gondolja mindig Hannah: az ember csak kiválaszt egy kedvenc vitatémát, aztán legalább hetente egyszer feldobja azt az idők végezetéig.

31. oldal (Animus, 2022)

books_withtulips>!

A gyermekeink sosem figyelmeztetnek, hogy fel akarnak nőni, csak egyik nap hirtelen már túl nagyok ahhoz, hogy fogják a kezünket.

Mamosz>!

„Az egyetlen nap, amire hatásod van, a mai nap. A tegnappal és a holnappal nem tudsz mit kezdeni, de MA kezedben az irányítás.”

Kapcsolódó szócikkek: holnap · ma · tegnap