Folk ​med ångest 6 csillagozás

Fredrik Backman: Folk med ångest

„En man som heter Ove”-författaren Fredrik Backman är tillbaka med sin sannolikt bråkigaste roman hittills. „Folk med ångest” är en orimligt stökig komedi om ett gisslandrama på en lägenhetsvisning, där en misslyckad bankrånare låser in sig med en överentusiastisk fastighetsmäklare, två bittra Ikea-missbrukare, en elak mångmiljonär, en sorgsen tant, en höggravid kvinna, en jobbig jävel och ett kaninhuvud. Till slut ger rånaren upp och släpper alla i gisslan, men när polisen stormar lägenheten är den…tom. I en serie dysfunktionella vittnesförhör efteråt får vi höra allas version av vad som egentligen hände, varpå ett klassiskt pusselmysterium utvecklar sig kring frågorna: Hur lyckades rånaren fly? Varför är alla så arga? Och vad är det egentligen för FEL på folk nuförtiden?

Eredeti megjelenés éve: 2019

Bokförlaget Forum, Stockholm, 2019
Bokförlaget Forum, Stockholm, 2019

viidori I>!
Fredrik Backman: Folk med ångest

Nem az a baj a Folk med ångesttel, hogy Backman ne tudna írni, hiszen azt már nyilvánvalóvá tette a korábbi köteteivel, hogy tud. Tulajdonképpen futószalagon tolta ki magából a jó (Itt járt Britt-Marie) és a kiváló (A nagymamám azt üzeni bocs vagy Az ember akit Ovének hívtak) könyveket. A baj a Folk med ångesttel az, hogy semmi újat nem mutat Backman korábbi köteteihez képest, és még megszokottságában is gyengébb, mint az elődök. Amolyan közepesforma könyv ez. Benne van minden, ami eddig is benne volt Backman könyveiben: szerethető, de félbéna vagy különc karakterek (mondjuk itt meglehetősen idegesítőek), nagyon emberi üzenet (hiába akarjuk a legjobbat, félremehetnek a dolgok és segítsünk egymásnak, valamint SZERETET) és humor (vagy néha humorosnak szánt valami, ami nem feltétlenül sült ki humorosnak).
Szóval nem ez a legjobban sikerült Backman könyv, lustán nyújtózó vasárnapi matinékönyvnek elmegy, még heherészni is lehet rajta, meg egy kicsit meghatódni és aztán jól megölelni a családunkat/lakótársunkat/kutyánkat, de ennél többet sajnos én nem találtam benne.

frankysilver P>!
Fredrik Backman: Folk med ångest

Nehéz dolog ezt a könyvet értékelni, mert egyrészről nagyon tetszett, igen sajátos az író humora, másrészről viszont roppant mód untam a végtelenségig nyúló moralizálást. Annak ellenére, hogy svéd íróról van szó, engem a legtöményebb angol humorra emlékeztet ez a stílus, és pont ez a része tetszett a könyvnek. Amúgy érdekes módon, azon kevés írók egyikéről van szó, akinek néhány könyve nagyon tetszik, de volt már olyan is, amit képtelen voltam végigolvasni. A végeláthatatlanul ömlő életbölcsességek viszont eléggé idegesítőek, mert olykor ugyan nagyon jókat ír, de nagyon sokszor „piaci bölcsességnek” tűnik. Éppen ezért van ez a dilemmám, mert nem tudom eldönteni még azt sem, hogy kedvelem-e ezt az írót vagy nem. Az biztos, hogy az utolsó 20-30 oldal nyugodtan elmaradhatott volna. Iszonyatosan untam a végét. Úgy éreztem magam, mint amikor valaki mesél egy viccet, aztán részletesen elmagyarázza, hogy mi volt a poén, függetlenül attól, hogy erre igényt tart-e a környezete. Mindenesetre azt hiszem, nem olvasok el tőle több könyvet.

Etike P>!

Det äldre paret hade varit gifta väldigt länge, för det yngre paret var äktenskapet däremot nästan nytt. Man kan alltid avgöra sådant på hur de som älskar varandra bråkar, ju längre man varit tillsammans, desto färre ord behövs för att bli osams.

Kapitel 29