A ​gyöngéd születés 29 csillagozás

Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

"A csecsemő
is szenvedi, ha szül a nő.
Páros kint enyhíthet alázat."
Amit a magyar költő 1936-ban versbe fogalmazott, a modern szülészeti tudomány a hetvenes évektől kezdte alkalmazni a mindennapokban. Frédérick Leboyer francia szülészorvos és pszichoanalitikus klinikai gyakorlata során olyan módszert alakitott ki, mellyel a gyermeknek a születés során átélt megpróbáltatásait a minimumra igyekezett csökkenteni. Tapasztalatait könyvben foglalta össze, mellyel világhírre tett szert. Későbbi könyveiben a szülő nők szevedésének csökkentésével, az indiai bébimasszázs művészetével, mozgás és lélegzésviszonyával foglalkozott, a gyengébb teremtmények védőjeként lépett fel a technológiai fejlődés brutalitásával és agresszivitásával szemben.
A mosolyogva világra jövő, hosszú, szívet tépő zokogás helyett egyet-kettőt kiáltó, majd egészségesen, ritmikusan lélegző, nyugodt csecsemők történetét szeretettel ajánljuk szakemberek és laikusok, valaha szült és még szülni kivánó nők figyelmébe.

Katalizátor, Budapest, 2008
158 oldal · ISBN: 9789638778352 · Fordította: Szentes Róbert
Cartaphilus, Budapest, 2004
160 oldal · ISBN: 9638639687 · Fordította: Szentes Róbert
T-Twins, Budapest, 1994
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637977848 · Fordította: Szentes Róbert

Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Tetszett a könyv, de valahogy mégse. A fényképek számomra ijesztőek voltak (talán mert fekete-fehér és nagyon szemcsések), és talán azok nélkül kevésbé kapcsoltam volna horrort a születéshez, szüléshez.
Ez után a könyv után már megint úgy gondolom, hogy minek olvastam el, hiszen nagyon kicsi az esélye, hogy megvárják hogy a köldökzsinór ne lüktessen és aztán vágják el, meg hogy a hasamra fektetik majd és kettesben hagynak egy kicsit. Ezek a képek nagyon idealisztikusak és már előre fáj, hogy a mi kicsinknek nem ilyen lesz az élménye. És nekem se.
Másik furcsa dolog a könyvben az volt, hogy bibliai idézetek kontextustól függetlenül (már mint a bibliaitól) kevert bele. Pl.: a kánai mennyegzőn elhangzó jézusi mondat: -Asszony mi közöm hozzád? a nagy vérkör beindulásakor idézve, vagy Jónás és a cethal esete a születéssel párhuzamba állítva. Szerintem ezek erőltetettek. A megváltás, újjászületés és a születés között pont az a lényeges különbség, hogy az elsőt már mi is szeretnénk, hogy sok múlik a döntésünkön, a születés viszont biológiai folyamat, ami megtörténik velünk.

dtk8 P>!
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Én egy orvostól kicsit szakmaibb könyvet vártam. Segít megérteni a kisbabák szempontjait (mondjuk senki sem tudja ezeket az állításokat sem megerősíteni, sem megcáfolni, de végül is logikusak). Kicsit sok volt benne az irodalmiaskodás. De a képek nagy jók, azok emelnek a színvonalon.

tüskéshátú>!
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Nagyon kedves könyv. Mindig is sejtettem, hogy valami nem stimmel azzal a hideg vízzel meg hirtelen fejjel lefelé lógatással a szülőszobában, és az író magyarázatot is ad a miértre. Mióta elolvastam, kicsit ferde szemmel nézek a hagyományos szülőszobákra, és remélem, sikerül majd távol maradnom tőlük, ha egyszer babázásra kerül a sor.

Esmeralda P>!
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Nem kell pont így szülni, azt úgysem döntheti el senki előre, de segít megérteni őket, már érkezés előtt. Ami nem kevés.

meseanyu P>!
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Hát nem sikerült gyöngéden szülni, pedig gondolkodtunk benne erősen, de aztán császár lett… Jó ez az elmélet nagyon…

DAndrea>!
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Hát igen, ilyennek kellene lennie mindenhol, vidéken is, nem csak a kiemelt szülészeteken.

deardurr>!

Hallott róla, hogy az elmebetegek képtelenek mélyen belélegezni? Ezeknek szegényeknek mintha abroncs szorulna a mellkasukra, ami megfosztja őket attól, hogy légzésük teljes legyen.
Márpedig az, hogy a légvétel szabad-e, a hát szabadságától, vagyis a gerincoszlopétól függ.

152. oldal, IV, 5.

dtk8 P>!

Ki látja a tájat a maga egészében?
Senki, hál' istennek:
hisz a szerencsétlen azon nyomban bele is őrülne.
Beidegződéseink, szokásaink így födik előlünk a világot, így védenek meg bennünket elsöprő, végtelen sokarcúságával szemben.

deardurr>!

[…] a vér, mely addig a köldökzsinórban folyt, az ifjú tüdőbe merészkedik!
Elhagyja a jól ismert, kitaposott ösvényt. Elhagyja az anyai utat.
Amikor kilélegzik, amikor vérét saját tüdejében tölti fel oxigénnel, a gyermek vállalja önmagát.
Ezt mondja:
„Mi közöm nékem tehozzád, oh, asszony?”
„Van-e szükség közvetítőre köztem és a föld között?”
Íme, ezt nyilvánítja ki lélegzésével a gyermek.

73. oldal, III. 10.

RandomSky P>!

„A mítoszok, a legendák, a szent könyvek mi másról vallanak, ha nem erről az odisszeáról?” (mármint a születésről)

Tudja, hogy megértettük.
Őt értettük meg.