A ​gyöngéd születés 27 csillagozás

Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Frédérick ​Leboyer aktív szülész korában felismerte, hogy micsoda lelki megrázkódtatáson megy keresztül az újszülött. Leboyer nem kevesebbet állít, mint hogy az újszülött is érző, érzelmekkel – természetesen nem felnőtt fogalmaink szerinti érzelmekkel – bíró ember, személyiség, akinek születése közben hihetetlen mennyiségű és intenzitású ingerrel kell megbirkóznia. És hogy ebben nemhogy értő segítséget nem kap, de jelentősen meg is nehezítjük a dolgát. Mintha mi a mostani jól megszokott életünkből egy teljesen ismeretlen világba csöppennénk, anélkül hogy akartuk volna. Sehol egy ismerős, sehol egy támppont, minden másképp zajlik, mint ahogy megszoktuk, még csak szóba elegyedni sem tudunk senkivel, mert a nyelvet sem ismerjük. Ez önmagában is elég lenne a rémülethez. De aztán a legváratlanabb pillanatokban, ijedtségünket és az otthonunk elvesztése miatti gyászt tetézve az új világ fogadóbizottsága kínozni kezdene. Igaz, akkor még nem tudjuk, hogy mindez a biztonságunkat szolgálja,… (tovább)

Katalizátor, Budapest, 2008
158 oldal · ISBN: 9789638778352 · Fordította: Szentes Róbert
Cartaphilus, Budapest, 2004
160 oldal · ISBN: 9638639687 · Fordította: Szentes Róbert
T-Twins, Budapest, 1994
160 oldal · ISBN: 9637977635 · Fordította: Szentes Róbert

Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Tetszett a könyv, de valahogy mégse. A fényképek számomra ijesztőek voltak (talán mert fekete-fehér és nagyon szemcsések), és talán azok nélkül kevésbé kapcsoltam volna horrort a születéshez, szüléshez.
Ez után a könyv után már megint úgy gondolom, hogy minek olvastam el, hiszen nagyon kicsi az esélye, hogy megvárják hogy a köldökzsinór ne lüktessen és aztán vágják el, meg hogy a hasamra fektetik majd és kettesben hagynak egy kicsit. Ezek a képek nagyon idealisztikusak és már előre fáj, hogy a mi kicsinknek nem ilyen lesz az élménye. És nekem se.
Másik furcsa dolog a könyvben az volt, hogy bibliai idézetek kontextustól függetlenül (már mint a bibliaitól) kevert bele. Pl.: a kánai mennyegzőn elhangzó jézusi mondat: -Asszony mi közöm hozzád? a nagy vérkör beindulásakor idézve, vagy Jónás és a cethal esete a születéssel párhuzamba állítva. Szerintem ezek erőltetettek. A megváltás, újjászületés és a születés között pont az a lényeges különbség, hogy az elsőt már mi is szeretnénk, hogy sok múlik a döntésünkön, a születés viszont biológiai folyamat, ami megtörténik velünk.

dtk8 P
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Én egy orvostól kicsit szakmaibb könyvet vártam. Segít megérteni a kisbabák szempontjait (mondjuk senki sem tudja ezeket az állításokat sem megerősíteni, sem megcáfolni, de végül is logikusak). Kicsit sok volt benne az irodalmiaskodás. De a képek nagy jók, azok emelnek a színvonalon.

tüskéshátú
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Nagyon kedves könyv. Mindig is sejtettem, hogy valami nem stimmel azzal a hideg vízzel meg hirtelen fejjel lefelé lógatással a szülőszobában, és az író magyarázatot is ad a miértre. Mióta elolvastam, kicsit ferde szemmel nézek a hagyományos szülőszobákra, és remélem, sikerül majd távol maradnom tőlük, ha egyszer babázásra kerül a sor.

Esmeralda P
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Nem kell pont így szülni, azt úgysem döntheti el senki előre, de segít megérteni őket, már érkezés előtt. Ami nem kevés.

meseanyu MP
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Hát nem sikerült gyöngéden szülni, pedig gondolkodtunk benne erősen, de aztán császár lett… Jó ez az elmélet nagyon…

DAndrea
Frédérick Leboyer: A gyöngéd születés

Hát igen, ilyennek kellene lennie mindenhol, vidéken is, nem csak a kiemelt szülészeteken.

deardurr

Hallott róla, hogy az elmebetegek képtelenek mélyen belélegezni? Ezeknek szegényeknek mintha abroncs szorulna a mellkasukra, ami megfosztja őket attól, hogy légzésük teljes legyen.
Márpedig az, hogy a légvétel szabad-e, a hát szabadságától, vagyis a gerincoszlopétól függ.

152. oldal, IV, 5.

dtk8 P

Ki látja a tájat a maga egészében?
Senki, hál' istennek:
hisz a szerencsétlen azon nyomban bele is őrülne.
Beidegződéseink, szokásaink így födik előlünk a világot, így védenek meg bennünket elsöprő, végtelen sokarcúságával szemben.

deardurr

[…] a vér, mely addig a köldökzsinórban folyt, az ifjú tüdőbe merészkedik!
Elhagyja a jól ismert, kitaposott ösvényt. Elhagyja az anyai utat.
Amikor kilélegzik, amikor vérét saját tüdejében tölti fel oxigénnel, a gyermek vállalja önmagát.
Ezt mondja:
„Mi közöm nékem tehozzád, oh, asszony?”
„Van-e szükség közvetítőre köztem és a föld között?”
Íme, ezt nyilvánítja ki lélegzésével a gyermek.

73. oldal, III. 10.

Tudja, hogy megértettük.
Őt értettük meg.
Tudja,
hogy tudjuk, hogy tudja,
hogy itt van.

129. oldal, III. 25.

RandomSky

„A mítoszok, a legendák, a szent könyvek mi másról vallanak, ha nem erről az odisszeáról?” (mármint a születésről)