A ​negyedik jegyzőkönyv 36 csillagozás

Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Frederick ​Forsyth ebben a – 80-as években játszódó – briliáns regényében a szovjet és a brit titkosszolgálat ravasz, kegyetlen és hallatlanul izgalmas párharcának egy fejezetét villantja fel. A Nagy-Britannia aláásására irányuló pokoli terv tulajdonképpen nem is a KGB Első (hírszerzési) Főcsoportfőnökségétől indul ki, hanem a szovjet titkosszolgálat volt fejétől, az SZKP KB tolószékhez kötött, idős főtitkárától, akiben nem nehéz felismerni Jurij Andropovot. Ragyogóan kiképzett „végrehajtójánál”, Petrovszkij őrnagynál talán csak az MI5 (a brit elárítás) és az annál is titkosabb MI6, más néven a SIS (vagyis a Secret Intelligence Service, a hírszerzés) emberei leleményesebbek. Rajtuk kívül feltűnnek a regényben az amerikai, a dél-afrikai, a nyugatnémet, a csehszlovák, a lengyel titkosszolgálatok ügynökei, futárai, összekötői is. Forsyth belülről ismeri ezt a világot: a londoni Charles Streeten található brit biztonsági szolgálatot csakúgy, mint a szovjet hírszerzés Moszkva melletti,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1984

I.P.C., Budapest, 1990
466 oldal · puhatáblás · ISBN: 96379360207 · Fordította: Gálvölgyi Judit

Zimmermann_Zita P
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Nem tudom, lesz-e olyan regénye Forsyth-nak, ami nem tetszik, az eddigi általam olvasott hat regénye mind kiváló volt, nem tudnám kiválasztani közülük a legjobbat. Így volt ez A negyedik jegyzőkönyvvel is, újabb izgalmas, fordulatos és letehetetlen történet, a végén egy csavarral.

MeeCee P
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Izgalmas olvasmány egy kis kémkedéssel, egy kis hidegháborúval. Nehéz volt letenni.

Tóth_László_7
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Sok év után újraolvasom a korábbi Forsyth-okat és ugyanolyan lenyűgőzően magukkal ragadóak, mint első olvasáskor.

kvzs P
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Nem Forsyth legjobb könyve, de itt is lenyűgöző, ahogyan lépésről-lépésre, apró részletekből felépíti a történetet. Kidolgozott, aprólékos minden mozzanat, mégsem vontatott a regény. A váltakozó szálak, a sok apró történet a történetben végig fenntartja az olvasó érdeklődését, és úgy vezeti be a hírszerzés világába, hogy észre sem veszi, hogy közben még a hidegháború történetét is tanulja.
Forsyth többi könyvéhez hasonlóan ezt is sokadjára olvastam, de így is okozott meglepetéseket.

Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Jó. A szokásos szellemi „mi-lett-volna-ha”-játék, természetesen hidegháborús környezetben, természetesen megfeszítve a húrt (lásd még Az ördög alternatíváját). Újraolvasva kicsit vontatottnak tűnt (a cselekmény részleteit akartam felfrissíteni, de úgy látszik, ritkásabban jöttek, mint szerettem volna), ezzel együtt sem az alapötlet, sem a kidolgozás részletei nem okoznak csalódást. Az ajánlás pedig az abszolút kedvencem.

Csaba_Tóbi
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

Csak a szokásos menü: kémkedés, oroszok valamiben csibészkednek és ha nem lesznek nyakon csípve akkor valószínűleg háború fog kitörtni vagy még rosszabb.
A megszokott Forsyth szinvonal benne van viszont nem a legerősebb könyve. Néha lassú már már vontatottnak éreztem, de azért ez is felszívta magát a végére és elég izgalmasra sikeredett!

SteelCurtain
Frederick Forsyth: A negyedik jegyzőkönyv

A zseniális Forsyth egyik legzseniálisabb műve, és az én egyik nagy kedvencem.

paf P

Az ötéves Shane Richardnak, kinek szeretetteljes figyelme nélkül ez a könyv feleannyi idő alatt készült volna el.

(ajánlás)

paf P

– Mondd le az ebédemet White'snál. Hívd a kocsimat. És adj föl egy táviratot. Ebben a sorrendben.
(…)
– A távirat? – kérdezte a titkár.
– Igen.
– Kinek lesz?
– Nekem.
– Természetesen. Kitől?
– A bécsi rezidensünktől.
– Értesítsem őt, uram?
– Kár zavarni vele.

Harmadik rész, 19. fejezet

paf P

A férfi nem volt jó szerető, mégis meghódította a lányt tüzes trockizmusával és szenvedélyes gyűlöletével a „burzsoázia” iránt, amelybe mindenkit besorolt, akinek a nézetei eltértek az övétől. Akik viszont még a burzsoáknál is jobban tudtak vele vitatkozni, azokat lefasisztázta.

Első rész, 8. fejezet