A ​Biblia növényei 2 csillagozás

Fráter Erzsébet: A Biblia növényei

„Miből készült Noé bárkája? Mi a mirhás bor? Fa nő-e a mustármagból? Mit evett Jézus a tanítványaival az utolsó vacsorán? Mi köze a pálmaágnak a virágvasárnaphoz vagy a papirusznak a Biblia nevéhez?
A bibliaolvasó ember sok izgalmas kérdést fogalmaz meg, miközben az igét tanulmányozza. A Biblia növényeinek megismerése és jelképrendszerük pontosabb értelmezése, az érdekességeken túl abban is segít, hogy jobban megértsük az Isten nekünk szóló üzenetét.
Aki pedig eddig nem vette kézbe a Bibliát – a világon legtöbbet forgatott könyvet –, nos, a Szentföldön készült fényképekkel illusztrált mű nekik is biztosan kedvet csinál ehhez az izgalmas szellemi kihíváshoz.”

Scolar, Budapest, 2023
Scolar, Budapest, 2021
Scolar, Budapest, 2020

Fráter Erzsébet: A Biblia növényei

Egy hívő botanikus növényhatározója. Igényes kiadás, gyönyörű lapok, színes képek, a szöveg szakmai igényességgel megírva, latin neveket feltüntetve, a kapcsolódó bibliai részletek gondos behivatkozásával. Már a fülszöveg is szuper. Egyedüli negatívum, hogy annyira tömör és informatív könyv, hogy időigényes végigolvasni. Ettől függetlenül ajánlom mindenkinek.

Deák_Nikoletta>!

Isten nagy ajándéka az életemben a hivatásom. Botanikus vagyok, és a növényekkel való foglalatosság rendkívül örömteli dolog. Carl Linné, a XVIII. századi nagy természettudós és rendszerező is úgy írt róla, hogy „Scientia amabilis” (szeretetre méltó tudomány). Nem készültem mindig botanikusnak, de Isten a kellő időben beleszólt az életembe, és egy botanikus kertbe „vezetett”. Közel 30 éve élek és dolgozom a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben. Nem teológus vagyok tehát, csak egy bibliaolvasó „fűvész”, héberül és görögül sem tudok, de közel másfél évtizede imádom az Úristent és olvasom a Bibliát.

8. oldal, Előszó

Deák_Nikoletta>!

Az ókorban az olajon, búzán, halon kívül a bort is magas, bő szájú, szűk nyakú, öblös, kétfülű cserépedényben, amforában tárolták, cserépdugóját gyantába mártott vászonba tekerték, hogy légmentesen lezárják, és így szállították a hajókon.

96. oldal, Bor - borkészítés c. fejezet

Deák_Nikoletta>!

A Szentföldön a kultúrnövényekkel együtt közel 300 növényfaj fordul elő. Közülük 110-130 növény, valamint számtalan növényekhez kapcsolódó fogalom (pl.: gyom, pelyva, fű, must) szerepel.

57. oldal, Növények a bibliában c. fejezet

Deák_Nikoletta>!

Előfordulási gyakoriság szempontjából a három vezető mezőgazdasági ágazathoz, vagyis a szőlő-, a gabona- es az olajfatermesztéshez kapcsolódó kifejezések sokasága és gazdagsága első olvasásra is kitűnik a Szentírásból. A konkrét növénynevek közül a szőlő vezet több mint 219 említéssel, majd érdekes módon egy importcikk, a cédrus következik, 76 hellyel.

57. oldal, Növények a bibliában c. fejezet