Alpesi ​fény 3 csillagozás

Ifjúsági elbeszélés a vörös Bécs életéből
Franz Weiser: Alpesi fény Franz Weiser: Alpesi fény

Ezek a fiúk még nem felnőttek, de már az élet kapuját döngetik. Különböző indíttatásúak. Éppenebből a különbözőségből fakadnak azok a kemény küzdelmek, amelyekben egymást figyelve alakulnak. Keresik az örök miértekre a választ. Az osztálytársak szoros egymásmelletiségben lesznek szolidárisak vagy ellenségek. A legnagyobb csatát önmagukkal vívják azért, hogy szabadok és boldogok lehessenek.

Korda, Kecskemét, 1993
128 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638004215 · Fordította: Belányi István
Korda, Budapest, 1942
116 oldal · puhatáblás · Fordította: Belányi István

Carmilla >!

Rádió, újság, mozi minden nap újabb injekciókat adott, hogy a tömeg csak egyet lásson, csak egyet akarjon, amit diktálnak neki. Ezért a legnagyobb bűn ez a kérdés: miért; ezért nem szabad gondolkodni, ezért nem szabad véleményt alkotni. Tömegnek csak egy kötelessége van, megtenni azt, amit neki megszabtak.

5. oldal, Bevezető (Korda, 1993)

Kapcsolódó szócikkek: tömeg
Carmilla >!

– […] Ti csak a hittanjegy kedvéért mentek a templomba! Képmutatók! Sokkal jellemesebbek a vörösök, kik becsületből távol maradnak!

34. oldal, Az első összecsapás (Korda, 1993)

Carmilla >!

A zsidók 12-en voltak. Különösebb szerepet nem játszottak az osztály életében, mert egyrészük a vörösökhöz húzott, a másik rész a polgári elemekhez. Ők maguk is mindent elkövettek, hogy kizárólagos zsidó csoportosulás ne jöjjön létre. Azért a legritkábban lehetett őket együtt látni.

20. oldal, Klub a hatodikban (Korda, 1993)

Carmilla >!

…Mert amint mondották a vörösök, úgy tett most az osztály: „A vallás magánügy!”

37. oldal, Az első összecsapás (Korda, 1993)

Carmilla >!

[…] Ezzel fogta a könyvet, anélkül, hogy még egyszer felnyitotta volna, a kályhához lépett és bedobta a tűzbe. Azután felemelte a fejét és a buzgóságtól és a kályha melegétől kipirulva ezt mondotta:
     – Nézd, te Frici, ha valaki érdeklődnék utána, elmondhatod neki!
     – Miért intézted el olyan gyorsan? – Ilyen könyvet nem kell mindjárt elégetni.
     – Tudod, otthon, Fulpmesben, a szalézieknél láttam egy színdarabot: „Mit árthatnak a rossz könyvek az ifjúságnak?” Ezt itt is el kellene játszani a gimnáziumban, ha te is láttad volna, hasonlóképpen cselekednél. Én is elhatároztam, ha rossz könyv kerül a kezembe, elégetem.

44. oldal, Alattomos támadás (Korda, 1993)

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Carmilla >!

Elpirulva jelölte meg Heini régi szokásához híven kereszttel öccse homlokát, ajkát és mellét. Jelenlétünk kínosan érintette, mert jól tudta, hogy nálunk nincsenek ilyen szokások, mert szüleink liberálisok voltak.

56. oldal, Karácsony a havasok közt (Korda, 1993)

Kapcsolódó szócikkek: szokás
Carmilla >!

– Húz a végtelen, csak Istent akarom szolgálni…

118. oldal, Az alpesi fény kialszik (Korda, 1993)