Cine ​sunt eu într-o societate traumatizată? 0 csillagozás

Cum ne determină viața dinamicile relației agresor-victimă și cum ne eliberăm de acestea
Franz Ruppert: Cine sunt eu într-o societate traumatizată?

Din ​lucrarile anterioare ale lui Franz Ruppert știm că traumele, în special cele care se întâmplă la începutul vieții, au o influență profundă asupra celor mai mulți dintre noi. În cartea de față această abordare este extinsă la înțelegerea societății ca întreg. Autorul se centrează în special pe repetarea dinamicilor victimă – agresor ca forțe ciclice care ne mențin într-o lume în care traumatizarea și retraumatizarea se repetă la nesfârșit.

Toate instituțiile noastre – sisteme politice, justiție, sisteme de sănătate – fiind alcătuite din oameni ca noi, pot avea o influență traumatizantă asupra noastră. Dacă fiecare dintre noi ar fi capabil să recunoască faptul că ar putea acționa ca agresor, am putea ajunge la un nou nivel al responsabilității pentru locul nostru în societate și pentru legăturile pe care le stabilim cu ceilalță, cu un efect benefic asupra stării noastre de bine.
Apelând la relatări personale și la argumente bazate pe teoria psihotraumei centrate pe… (tovább)

Trei, Bukarest, 2020
240 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786064009456 · Fordította: Radu Gabriel Pârvu