Innen ​el 16 csillagozás

Franz Kafka: Innen el

Kis kötetünk Kafkát talán még a megszokottnál is kísértetiesebb és lényegretörőbb szerzőnek mutatja majd: az író nem törekedett itt lekerekítésekre, „poénokra”, és épp az ilyen elkötetlenség, nyitottság őrzi a bravúrt. A lélek bravúrját. Sőt mintha műfajt teremtene ezeknek az írásoknak jelentős sokasága: ki tudja, hogyan végződik, miképpen is végződhet eleve egy történet! Kell-e a végső hatáshoz a végkifejlet ismerete? Tömérdek „akció”, hűvös távolságtartás, közben pedig láva-forróság, a szerencsétlen élet bölcsessége, a bölcsesség boldogtalansága. Ha valamivel, ismételjük, e kis gyűjteményekkel a rég várt jelleggel teljesedhet ki számunkra a Kafka-életmű. A gyötrelmesen múlhatatlan világjelenség. (Tandori Dezső)

Cartaphilus, Budapest, 2004
116 oldal · ISBN: 9639303887 · Fordította: Tandori Dezső

Franz Kafka: Innen el

Innen el…
… kell mennem,
… kell menekülnöm,
… kell felednem a létezést,
… kell jutnom a végső célhoz…

Innen el. Innen fel kell kelnem.
A ködös erdő közepette vágyok a halál muzsikájára.

spoiler

Lunemorte P>!

Az élet folytonos elterelés, anélkül hogy tudatosulhatna, mitől is terel el.

Lunemorte P>!

Küzdök; senki se tudja; van, aki sejti, ez elkerülhetetlen; de senki se tudja.

Lunemorte P>!

Ó, az emberek sok szeszélye. Ez az örökös rabszolgaság.

Lunemorte P>!

– Mindegyre a halálról beszélsz, mégsem halsz meg.
– És mégis meg fogok halni. Épp búcsúszavaim szólnak. Az egyik ember dala hosszabb, a másiké rövidebb. Ám a különbség mindig csak pár szóban van.

Lunemorte P>!

Miért léptem elő a magában ugyan lármázó, de szorongatóan csendes tömegből? Miért vontam magamra a figyelmet? Miért állok most az ellenség kitüntetett listáján? Nem tudom. Másmilyen életet, azt érzem, élnem se volna érdemes. Katonaemberek, így nevezi a hadtörténet az ilyen lelkeket. S még sincsen így, nincs reményem a győzelemben, nem örvendeztet a harc a harcért, az örvendeztet csak, ami a teendő. Mint ilyen, persze, jobban örvendeztet, mint amennyire a valóságban bármit élvezni tudok, jobban, mint amennyi elajándékozhatom van, talán nem is a harcba, hanem ebbe az örömbe fogok tönkremenni.

Lunemorte P>!

Roppant mocsárvidék az ember. Ha elfogja a lelkesedés, összképében olyan, mint ha valahol e mocsár egyik szögletében egy kis béka cuppan a zöld vízbe.

Lunemorte P>!

Hogy lélegzik a holdfényben az erdő, hol összehúzódik, kicsiny lesz, nyomott, a fák kiemelkednek a magasba, hol szétterül, le valamennyi lejtőn, alacsony bozótos, még annyi se, a ködös távoli derengésben.

Lunemorte P>!

Vagyis egy kis türelmet és férfiasságot, ha szabad kérnem!

Lunemorte P>!

Régóta élt bennem magammal szemben egy bizonyos gyanú, mondjuk olyasféle, amilyet egy adoptált gyerek érez a nevelőszülei iránt, még ha gondosan abban a hitben tartják is, hogy ők az édes szülei. Ott van valami gyanú, hiába, hogy a nevelőszülők sajátjukként szeretik a gyermeket, és minden gyengédséggel s türelemmel elhalmozzák, ott egy gyanú, mely talán csak időszakosan, hosszú szünetek után, mindig csak apró, alkalmi véletlenek kapcsán nyilvánul, mégis eleven, s amely, ha pihen is, nem tűnik el, csak erőt gyűjt, kedvező órán parányi kellemetlenségből egyetlen szökkenéssel nagy, vad, gonosz, semmi béklyót nem tűrő gyanúvá válhat, és amely fontolatlan tönkretesz mindent, ami a gyanakvó és a gyanúsított viszonyában közös. Érzem mocorgását, mint terhes anya a gyermekéét, és azt is tudom ráadásul, hogy tényleges megszületését nem fogom túlélni. Élj csak, szép gyanú, nagy és hatalmas isten, és hagyj meghalni engem, aki szültelek, te, aki általam megszületted magad.