A ​föld rabjai 3 csillagozás

Frantz Fanon: A föld rabjai

„Amikor ​megszorítottam lázas, forró kezét, úgy éreztem, a szívét emésztő szenvedélyt tapintom. Ez a tűz mindenkire átterjedt” – írta Frantz Fanonról Simone de Beauvoir. Fanon, a martinique-i származású pszichiáter, az algériai függetlenségi mozgalom egykori harcosa negyedszázada halott. A szívét emésztő szenvedély azonban nem hunyt ki, átsüt ugyancsak negyedszázada megjelent legjelentősebb írásának, „A föld rabjai”-nak sorain. Részben ebben rejlik maradandó értékének, máig tartó hatásának titka. De nemcsak ebben. Híven írja le a kolonializmus és a neokolonializmus igazi tartalmát, pusztító hatását a gyarmatosított népek életére, kultúrájára és lelkivilágára. Megmutatja, hogy az elnyomás az elnyomók személyiségét is eltorzítja. Bőségesen elemzi a mindkét részről megnyilvánuló kegyetlen erőszakot, s bár értékítéletei vitathatók, mindenesetre arra figyelmeztetnek, hogy az erőszakot mindig csak a valóságos történelmi, társadalmi viszonyokkal összefüggésben lehet megérteni és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Politikai gondolkodók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1985
300 oldal · ISBN: 963281648X · Fordította: Kovács Anikó, Staub Valéria

Piccolo_Carlo>!

Úgy látszik, a viharos forradalmi átalakulással való teljes azonosulás elmúltával kiégtünk, mint homokszemek a sivatagban. Mintha szakadék húzódna a szocialista és nemzeti forradalmak eszményei és a mindennapok realitása között.

27. oldal, Előszó a magyar kiadáshoz (Gondolat, 1985)

Piccolo_Carlo>!

Fanon nem hagyott hátra olyan általános társadalomelméletet, amely megmagyarázná az európai és nem európai történelem közös és eltérő vonásait. Kérdésfeltevései és válaszai azonban elegendő alapot nyújtanak ahhoz, hogy felismerjük az Európa-központú megközelítés tarthatatlanságát és tudományosabban vizsgáljuk a harmadik világ egyes sajátosságait.

45–46. oldal, Előszó a magyar kiadáshoz (Gondolat, 1985)

Piccolo_Carlo>!

A gyarmati rendszer szétesése nem jelentette a dekolonizáció beteljesedését. A gyarmatosítás hosszú éjszakája után a hajnal még szürke és bizonytalan.

52. oldal, Előszó a magyar kiadáshoz (Gondolat, 1985)