Drámák 7 csillagozás

Frank Wedekind: Drámák

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti cím: Dramen

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dráma Európa

Európa, Budapest, 1980
480 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630722496 · Fordította: Bányay Geyza, Eörsi István, Gáli József, Garai Gábor, Györffy Miklós, Osztovits Levente

cassiesdream>!

RODRIGO (Schigolchnak) A herceg ugyanis eredetileg feleségül akarta venni.
SCHIGOLCH (mellére egy liliomot tűz ki) Eredetileg én is feleségül akartam venni.
RODRIGO Eredetileg feleségül akartad venni?
SCHIGOLCH Hát te nem akartad eredetileg feleségül venni?
RODRIGO Igenis, eredetileg feleségül akartam venni!
SCHIGOLCH Ki ne akarta volna eredetileg feleségül venni!!
RODRIGO Úgy sohasem kaptam volna meg!
SCHIGOLCH Még senki sem bánta meg, hogy nem vette feleségül.

molyreka>!

Aki jelenleg meg akar még ismerkedni vele, az többre becsüli a szívbéli tulajdonságokat a testi előnyöknél.

molyreka>!

Egy rendes ember megteszi, amire a helyzete kötelezi.

molyreka>!

Nem tud élni a szerelemből, mert élete a szerelem.

molyreka>!

Az emberek nem ismerik önmagukat – nem tudják, milyenek is ők. Csak aki maga nem ember, az ismeri őket. Minden kimondott szavuk valótlan, hazug. Ezt nem tudják, mert ma ilyenek, holnap meg olyanok, mindenkor aszerint, hogy ettek, ittak és szerelmeskedtek-e vagy sem. Csak a test őrzi meg magát egy ideig, és csak a gyermekeknek van eszük. A felnőttek, akár az állatok; egyik se tudja, mit cselekszik. Amikor a leginkább kedvez nekik a szerencse, akkor jajveszékelnek, nyögnek, a legmélyebb nyomorban pedig örülnek minden kis falatnak. Különös, hogy az éhség mennyire megfosztja az embereket a boldogtalansághoz szükséges erőtől. De ha teletömték a hasukat, akkor kínzókamrát csinálnak maguknak a világból, akkor holmi szeszélyért odadobják életüket.

molyreka>!

Élt-e már ember a földön, akit boldoggá tett a szerelem? Hiszem mi más a boldogságunk, mint hogy jobban alszanak, és mindent el tudnak felejteni? – Istenem, Uram, köszönöm neked, hogy nem olyannak teremtettél, mint a többieket. – Én nem vagyok ember; testem semmiben sem hasonlít a többi emberi testhez. Hát a lelkem emberi-e? Agyongyötört emberekben szűk kis szív lüktet; de én tudom, nem az én érdemem, ha mindent odaadok, mindent feláldozok…

molyreka>!

Az élet nem olyan pocsék, amilyennek elképzeljük.

molyreka>!

Vajon tud-e ilyen kimondhatatlanul szenvedni az ősember is a maga vadonában?

molyreka>!

A lehető legcéltudatosabban kerestem az olyan emberek társaságát, akik még soha életükben egyetlen könyvet sem olvastak. Teljes önmegtagadással és lelkesedéssel csimpaszkodtam ezekbe az elemekbe, hogy a költői hírnév legmagasabb csúcsára röpítsenek. Számításomba hiba csúszott. Hivatásom vértanúja vagyok.

molyreka>!

Mi hidegebb: a víz, vagy az ő szíve? Álmodnék, míg meg nem fulladok. Jobb a kötél!