Vallomások 1 csillagozás

Csáthy Kornél önéletírása
Frank Tyrell: Vallomások

Őszinte akarok lenni. Most, hogy itt a halál, merek is. 87 éves vagyok, mindenki meghalt körülöttem, egyedül maradtam. Végre nem kell hazudnom senkinek. Úgy döntöttem, hogy magamnak sem fogok ezután. Megírom az életem fontos eseményeit. Ahogy volt. Ahogy sosem mertem látni. Vagy a fene tudja. Úgy írom meg, ahogy az élet végén látom. Ezt még megírom, aztán meghalok. Amíg az ember él, addig hazudik magának. Ez így is van rendjén. Hazugság nélkül nincs élet. Hazugság nélkül nincs barátság. Szeretet és szerelem főleg nem. Hazugság nélkül nincs boldogság. Most, hogy már minden mindegy, hogy valósággá vált a halál, ideje hogy őszinte legyek.

united p.c., 2013

Frank Tyrell: Vallomások

Frank Tyrell: Vallomások Csáthy Kornél önéletírása

Eleinte nem tudtam hova tenni, főleg azért, mert elég meseszerűnek tűnt az alakja és az életének az alakulása is furcsán valóságos-szürrealista volt, már ha lehet ilyen, de aki elolvasta, az remélem érti. A stílusán éreztem még a saját hang keresését, amit szerintem meg is talált a fejezetek végén lévő „Eszter szösszeneteknél”. Sok párhuzamot tudtam vonni más írókkal és műveikkel.
Az ember csak arról tud írni, amit ismer.
Most még négy csillag, de várom a következőt.

csillagka>!

(2) Eszter író, ebből él, ez a hivatása. Naphosszat nem létező személyek járnak a fejében, és azt hiszi, jól ismeri őket, tudja, mikor mit csináltak vagy nem csináltak, gondoltak, ettek, ittak, stb., mást ezért diliházba csuknának. Neki kinyomtatják a képzelgéseit, és elolvassák. Kedvenc írói álneve az Eszti Kornél, amit ő nagyon viccesnek tart, de rajta kívül senki más. Egyszer viszont föllázadtak a szereplői, egy fiú és egy lány, kimásztak a füzetből, és beköltöztek a Józsefvárosba. Mikor rájöttek, hogy mégiscsak jobban jártak volna, ha megmaradnak Eszter regényében, bánatukban a villamos elé ugrottak. A Kálvin térről napokig mosták a tintát.

Kapcsolódó szócikkek: Kálvin tér, Budapest
EBrody I>!

Alapvetően az élet átmeneti állapot.

Kapcsolódó szócikkek: élet
EBrody I>!

Később aztán önmagam is megértettem, micsoda kéj van a fájdalomban. Veszélyes, mint a tűz: akármikor eléghetünk benne, de közben élvezzük a melegét.

EBrody I>!

Mi Hélène-nel, különösen a fiatalabb éveinkben, gyakran vesztünk össze, sértődtünk meg egymásra, nem múlt el hónap, hogy nem mondtuk volna ki a bűvös szót: „válás“, egyszer még meg is ütöttem, mire ő teljes erőből tökön rúgott. Büszke voltam rá, ettől a tökönrúgástól jöttem rá, mennyire szeretem. A könnyem kicsordult fájdalmamban és szerelmemben. A földön fekve nyögtem: imádlak, bébi! Aztán egész éjjel ápolt anyás, feleséges szeretettel. Jó házasság volt a miénk. Másként nem bírtuk volna 40 évig.

EBrody I>!

(4) Eszter kedvenc szava: szó. Les mots, mondogatja, the words, die Worten. A szavak szerelmese: ha egy jó szóra vagy szószerkezetere talál, akkor unásig ismételgeti magában, ízlelgeti, forgatja a szájában. Eszter szeretői joggal lehetnek féltékenyekre ezekre a szavakra, az ő nyelvüket nem forgatja ilyen élvezettel a szájában, vagy máshol, nyelvében él az Eszter, szavakkal szeretkezik minden nap, a lehető legspontánabb helyzetekben, a negyvenkilences villamosra várva, zuhanynál a tusfürdő-gélt a kezébe fröccsintve, könyvtárban a polc előtt, szex közben (dupla élvezet!), a régi matektanárja temetésén röhögését magába fojtva, vagy mondjuk egy buta kis dalt dúdolva a főúton, sálálá. Eszter kedvenc szava olyan, mint az élet: mindig változik, biztosat nem lehet róla tudni.

EBrody I>!

„–…és igazából nincs is folytonosság a világban. Egyszer csak mind meghalunk, akik ma élünk, és csupa olyan ember fog élni a Földön, akik nem mi vagyunk. Shakespeare kora ma már teljesen a múlté. Viszont az ő anyaguk most is él, a régen élt embereké, és ki tudja, talán bennünk ott van néhány molekulája mondjuk Homérosznak. Nem kibaszott izgalmas ez? […]"

EBrody I>!

Az életben értelmet keresni, az életnek értelmet adni mind önáltatás, becsapás, én pedig elhatároztam, hogy most az egyszer őszinte leszek, és az író a legnagyobb hazudozó.

EBrody I>!

A világ (és az élet) gömb alakú. Úgy tűnik, sok-sok irányba mehetünk, aztán kiderül, hogy minden irány ugyanoda vezet.

EBrody I>!

A saját életünk, a saját titkaink bizonyos pontokban egyeznek mások életével, mások titkaival. Olyanok vagyunk, mint a halmazok, amelyeknek néha közös tartományuk van. Mibennünk ott van az a sok ember, akivel addigi életünkben találkoztunk.

EBrody I>!

(7) Eszter édesapja gyakran kalauz (mikor dolgozik, kalauz, mikor nem, nem), a felesége (Eszter édesanyja) gyakran énekli is, hogy az én rózsám vasutas, vasutas.