Soha ​nem szerettelek 6 csillagozás

François-Marie Banier: Soha nem szerettelek

"…mert semmit sem tudsz rólam. És ha semmit se tudsz rólam, semmit se fogsz tudni magadtól. Nemlétezel."A Soha nem szerettelek anya és fiú párbeszéde a fiú esküvője előtt. Az egymásnak odavetett, sietős mondatokból kirajzolódnak egy keserű, szeretetlen család történetének epizódjai, feltárulnak titkai.

Az író 1947-ben született Párizsban, festő- és szobrász, tizenöt éves korától Salvador Dalít atyai barátjának tudhatta. Öt regényt és három színdarabot jelentetett meg. Banier neves író, fotó-és festőművész, képei bejárták a fék világot, portrét készített többek között Silvana Manganóról, Beckettről, Capote-ről, Mastroinnairól, Isabelle Adjaniról.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Magvető, Budapest, 2001
84 oldal · ISBN: 9631422836 · Fordította: Ferch Magda

egy_ember>!
François-Marie Banier: Soha nem szerettelek

Egy fiú (már negyven körül, épp készül elvenni a gyereke anyját, és ezzel kiszakadni a sajátja ellenőrzése aló) és az anyja (kicsit zavart, elvárásaival és önelégültségével megkeserítette a gyerekei életét, kiszipolyozta a szeretetüket) párbeszéde.
Hosszú évek alatt összecsiszolt, tökéletesen bejáratott basztatás.

entropic P>!
François-Marie Banier: Soha nem szerettelek

Hát, ebben aztán egyetlen fölösleges szó sincs, ha irodalmi műként nézek a könyvre. Ha meg a benne lévő szavak jelentését nézem, meg a mögöttük rejlő motivációkat és válogatottan elcseszett érzelmeket és viszonyokat, akkor arra gondolok, de jó volna, ha ilyen szavak nem hangoznának el egyetlen (semmilyen) viszonyban sem (vagyis fölösleges lenne a létezésük).
Szóval, eléggé durva.

François-Marie Banier: Soha nem szerettelek

Ez a dráma mindig tud újat mondani.

Anya és fiú párbeszéde, amiből lassan kirajzolódik a történetük… Az anya, aki olyan ügyesen műveli a képmutatást, az a sok hazugság, az a 0% erkölcs… Minden rendben van. Tökéletesen. (Ezt hívom én mérgező környezetnek, mérgező embernek. Lassan ölő méreg.)
A fiú, aki végre elszakad tőle, akinek megkeserítették az életét. És ő az egyetlen, aki ki tud lépni, aki végre kiszakad ebből a méregfelhőből, akit „nem ölt meg”.
Hogy ki szeretett kit, és hogy ki nem szeretett senkit; na az jó kérdés. Lehet-e beszélni szeretetről egy ennyire mérgező kapcsolatban? Legyen az anya-fiú, vagy feleség-férj kapcsolat…
Nem tudom nem az anyát hibáztatni, még ha nem is biztos, hogy „tehet róla”, hogy ilyen ember.

Párbeszédes formában íródott a darab, és pont, csakis annyit tudunk meg, amiket a szereplők elmondanak – félszavakból áll össze a történet, amit aztán nekünk kell kiegészítenünk. Ezért érzem úgy, hogy ez a darab mindig tud újat mondani.

Magvető, Budapest, 2001
84 oldal · ISBN: 9631422836 · Fordította: Ferch Magda

egy_ember>!

anya:
Igazán nem tudom, hogy tud téged elviselni egy nő.

fiú:
Nélküled biztosan könnyebben.

AZ ANYA
Negyven éve élünk együtt… Nem fogjuk elrontani azért, mert egy nő hirtelen úgy döntött, hogy véget vet neki.

A FIÚ
Negyven éve nem értesz semmit.

27. oldal, 2. jelenet

AZ ANYA
Apád féltékeny volt, szörnyen féltékeny!

A FIÚ
Nem volt hely nálad se neki, se nekem.

28. oldal, 2. jelenet

deaxx P>!

A FIÚ, mobiltelefonnal a kezében. Nagyon gyöngéd hangon.
Igen, jövök.

A FIÚ
Aki naphosszat magyarázkodik, azt nem értik meg.

38. oldal, 2. jelenet

A FIÚ
Értem, mi történt Isabelle és közted. Nincs nehezebb annál…

AZ ANYA
Mint, ha valaki depressziós. Fejezd be a mondatod!

A FIÚ
Mint, ha valaki mindig ott van, és soha nincs ott.

13. oldal, 1. jelenet