Maximák 11 csillagozás

François de La Rochefoucauld: Maximák François de La Rochefoucauld: Maximák

La ​Rochefoucauld Franciaország egyik legnagyobb hercegi családjából származott. Ifjúkora katonáskodással telt, majd politikai összeesküvésekbe keveredett, s ezért száműzetésbe ment, ahonnan XIV. Lajos uralkodása idején tért vissza. Életének ezt a második szakaszát többnyire főúri szalonokban töltötte, barátai szórakoztatására aforizmákat írt. Még megérte, hogy aforizmagyűjteménye többször is megjelent, mindig bővebb változatban. Ez a kötet nem az első magyar fordítás: korábban a Benedek Marcell által fordított gyűjtemény forgott közkézen, ez a kiadás az összes, 641 maximát közli. La Rochefoucauld külön színt képvisel a gondolkodás történetében, igen sötéten látja kora emberi viszonyait, a világ állandóságát és teljes reménytelenségét hirdeti. A szerző szerint az erények legtöbbször álcázott bűnök, az egyéni cselekvés mozgatórugója többnyire az önzés és a hiúság. A látszat és a lényeg összefüggésére figyelt, kimutatva, mi minden rejlik a szavak, a gesztusok, az érzelmek és szokások… (tovább)

Gondolatok és La Rochefoucauld gondolatai címmel is megjelent.

Eredeti cím: Maximes

Windsor, Budapest, 1996
182 oldal · ISBN: 9638547251 · Fordította: Szávai János
Helikon, Budapest, 1990
ISBN: 9632080254 · Fordította: Szávai János

nyolcadikutas
François de La Rochefoucauld: Maximák

Nincs mese! Egyszerűen igaz minden sora. Descartes és Pascal mellett kora egyik nagy gondolkodója olyan életigazságokat vetett papírra, melyek kortalanok és tökéletesen jellemzik az emberi lelkületet.
Kedvenc!

Morpheus
François de La Rochefoucauld: Maximák

A gondolkodó ember bármely korban is él, átlát a hazugságokon (ha nem is minden), a többiek meg benyelik a sok maszlagot, aztán ahogy bement, megemésztetlenül ki is büfögik.
Bár a mai ember azt képzeli, felette áll a rég korok emberein, ám ennek semmi alapja nincs.

Srác_a_tizedikről
François de La Rochefoucauld: Maximák

Ez az első könyv ami lapjaira hullott miközben a kezembe tartottam. Üzenet, hogy ne olvassam tovább? Többnyire őszinte gondolatok (nagyon) régről, amik kicsit már közhelyessé váltak világunkban. Érdekes olvasmány, egyszer mindenképp…

François de La Rochefoucauld: Maximák

Régi barátok vagyunk, akik csak néhány évente találkoznak, de mindig tanítanak a másiknak valamit.

François de La Rochefoucauld: Maximák

Szeretem a báró úr szösszeneteit :) Mindig szívesen olvasgatom őket. Nagyon találóak.

esztokam P
François de La Rochefoucauld: Maximák

Időnként előveszem, felcsapom valahol és élvezem a bölcsességet.
Elejétől végéig olvasva nem olyan jó, mivel egyes maximák szinte ismétlik egymást, de kis adagokban tökéletes.

Azazel

A barátság legnagyobb próbája nem az, ha a magunk hibáit tárjuk fel barátainknak, hanem: ha neki tárjuk fel az övéit.

Light_House

Ha sok jót kaptunk valakitől, viseljük el azt is, ha rosszat tesz nekünk.

Nyájas_Olvasó

(…) sok ember egyáltalán nem volna szerelmes, ha előzőleg nem hallana a szerelemről.

Morpheus

Remény és a félelem elválaszthatatlanok; nincsen félelem remény nélkül, sem pedig reménység félelem nélkül.

515. maxima

Kapcsolódó szócikkek: félelem · remény
Azazel

Nincs álca, mely sokáig leplezhetné a szerelmet, nincs álca, mely sokáig színlelhetné a nem létező szerelmet.

Azazel

Ha nem lennének hibáink, aligha lelnénk oly nagy élvezetet a mások hibáinak leleplezésében.

Light_House

Hogy szenvedélyünk meddig tart ki, az éppúgy nem tőlünk függ, mint hogy meddig fogunk élni.

Azazel

A szellemes ember hamar zavarba jönne, ha nem vennék körül ostobák.

nyolcadikutas

Az a nevelés, amit a legtöbb fiatal kap, felhívás önzésünk megkettőzésére.

Azazel

Halandók módjára félünk mindentől, de úgy vágyunk mindenre, mintha halhatatlanok volnánk.