Maximák 15 csillagozás

François de La Rochefoucauld: Maximák François de La Rochefoucauld: Maximák

La ​Rochefoucauld Franciaország egyik legnagyobb hercegi családjából származott. Ifjúkora katonáskodással telt, majd politikai összeesküvésekbe keveredett, s ezért száműzetésbe ment, ahonnan XIV. Lajos uralkodása idején tért vissza. Életének ezt a második szakaszát többnyire főúri szalonokban töltötte, barátai szórakoztatására aforizmákat írt. Még megérte, hogy aforizmagyűjteménye többször is megjelent, mindig bővebb változatban. Ez a kötet nem az első magyar fordítás: korábban a Benedek Marcell által fordított gyűjtemény forgott közkézen, ez a kiadás az összes, 641 maximát közli. La Rochefoucauld külön színt képvisel a gondolkodás történetében, igen sötéten látja kora emberi viszonyait, a világ állandóságát és teljes reménytelenségét hirdeti. A szerző szerint az erények legtöbbször álcázott bűnök, az egyéni cselekvés mozgatórugója többnyire az önzés és a hiúság. A látszat és a lényeg összefüggésére figyelt, kimutatva, mi minden rejlik a szavak, a gesztusok, az érzelmek és szokások… (tovább)

Gondolatok és La Rochefoucauld gondolatai címmel is megjelent.

Eredeti cím: Maximes

Windsor, Budapest, 1996
182 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638547251 · Fordította: Szávai János
Helikon, Budapest, 1990
182 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632080254 · Fordította: Szávai János

Morgiana>!
François de La Rochefoucauld: Maximák

Gyorsan olvasható kis könyvecske, a mondanivalója ma is érvényes, tűpontos, franciásan könnyed megállapitások az emberi lélekről, motivációkról.
Azért fantasztikus, hogy a 18. század óta (sem) változott az emberi jellem, ugyanezen a hibák és erények, amiket felsorol a könyv, ugyanúgy megtalálhatók a „modern” emberben is – igy felmerül a kérdés, tud-e egyáltalán változni az emberiség?

François de La Rochefoucauld: Maximák

Régi barátok vagyunk, akik csak néhány évente találkoznak, de mindig tanítanak a másiknak valamit.

nyolcadikutas>!
François de La Rochefoucauld: Maximák

Nincs mese! Egyszerűen igaz minden sora. Descartes és Pascal mellett kora egyik nagy gondolkodója olyan életigazságokat vetett papírra, melyek kortalanok és tökéletesen jellemzik az emberi lelkületet.
Kedvenc!

Morpheus>!
François de La Rochefoucauld: Maximák

A gondolkodó ember bármely korban is él, átlát a hazugságokon (ha nem is minden), a többiek meg benyelik a sok maszlagot, aztán ahogy bement, megemésztetlenül ki is büfögik.
Bár a mai ember azt képzeli, felette áll a rég korok emberein, ám ennek semmi alapja nincs.

Srác_a_tizedikről>!
François de La Rochefoucauld: Maximák

Ez az első könyv ami lapjaira hullott miközben a kezembe tartottam. Üzenet, hogy ne olvassam tovább? Többnyire őszinte gondolatok (nagyon) régről, amik kicsit már közhelyessé váltak világunkban. Érdekes olvasmány, egyszer mindenképp…

François de La Rochefoucauld: Maximák

Szeretem a báró úr szösszeneteit :) Mindig szívesen olvasgatom őket. Nagyon találóak.

esztokam P>!
François de La Rochefoucauld: Maximák

Időnként előveszem, felcsapom valahol és élvezem a bölcsességet.
Elejétől végéig olvasva nem olyan jó, mivel egyes maximák szinte ismétlik egymást, de kis adagokban tökéletes.

Azazel>!

A barátság legnagyobb próbája nem az, ha a magunk hibáit tárjuk fel barátainknak, hanem: ha neki tárjuk fel az övéit.

Light_House>!

Ha sok jót kaptunk valakitől, viseljük el azt is, ha rosszat tesz nekünk.

Nyájas_Olvasó P>!

[…] sok ember egyáltalán nem volna szerelmes, ha előzőleg nem hallana a szerelemről.

Kapcsolódó szócikkek: szerelem
Morpheus>!

Remény és a félelem elválaszthatatlanok; nincsen félelem remény nélkül, sem pedig reménység félelem nélkül.

515. maxima

Kapcsolódó szócikkek: félelem · remény
Azazel>!

Nincs álca, mely sokáig leplezhetné a szerelmet, nincs álca, mely sokáig színlelhetné a nem létező szerelmet.

Azazel>!

Ha nem lennének hibáink, aligha lelnénk oly nagy élvezetet a mások hibáinak leleplezésében.

Light_House>!

Hogy szenvedélyünk meddig tart ki, az éppúgy nem tőlünk függ, mint hogy meddig fogunk élni.

Light_House>!

Az emberi természet olyan, mint a legtöbb épület: több oldalról is megtekinthető, innen kellemes látványt nyújt, amonnan nagyon is kellemetlent.

Norpois>!

Rossz tetteinkért sokkal kevésbé üldöznek s gyűlölnek bennünket, mint jó tulajdonságainkért.

Light_House>!

Erőfeszítéseink, hogy ne szeressünk, gyakran fájdalmasabbak, mint a szerelem keservei.