E-szindróma (E-szindróma 1.) 138 csillagozás

Franck Thilliez: E-szindróma

Egy ​gyanútlan gyűjtő befűzi a vetítőjébe a frissen vásárolt filmet, és még mielőtt a hátborzongatóan rejtélyes képsorok végére érne, megvakul… Ez az esemény végleg tönkreteszi a lille-i bűnügyi rendőrség hadnagyának, Lucie Henebelle-nek és ikerlányainak amúgy is viszontagságosan induló nyaralását. Előkerül öt, szörnyűségesen megcsonkított, kettéfűrészelt fejű holttest… A gyilkossági csoport ekkor visszahívja a skizofréniás rohamai miatt irodai munkára beosztott nyomozóját, Franck Sharko felügyelőt. A két szál összefut, és a két alapvetően különböző, a nyomozói munkáról mégis nagyon hasonlóan gondolkodó rendőr útja keresztezi egymást… Sharko és Henebelle összefog. A kairói nyomornegyedektől az ötvenes évek Kanadájának árvaházaiig ívelő nyomozás során feltáruló valóság ráébreszti őket arra, hogy a folyamatosan változó alakban megnyilvánuló Gonosz kivétel nélkül mindegyikünkben ott lakozik. Azoknak, akik eddig nem hallottak az E-szindrómáról, sejtelmük sincs arról, hogy miféle… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

GABO, Budapest, 2014
454 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636899325 · Fordította: Bíró Péter

Franck Sharko

Leliana>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Az utóbbi idők egyik legjobb olvasmányélménye volt számomra, majdnem kedvencet is avattam. Annak oka, hogy nem, lehet, hogy bennem keresendő! Rettentően gördülékeny, izgalmas, fordulatos, érdekes témákat boncolgató könyv volt, tetszett a stílus, a nyomozás, bár számomra nem ez volt a könyv kiemelkedő pontja, és a szereplőkkel is egészen meg voltam békülve, két szóval: jó volt :)
A tudatküszöb alatti befolyásolás volt az egyik, aminek mindenképpen utána fogok nézni a közeljövőben, a másik a tömeghisztéria, annak kialakulása, okai.
Egyedül azt sajnáltam, hogy magát az E-szindrómát nem sikerült 100%-ban megértenem, felfognom. spoiler
Nem mondom, hogy 100%-osan egyedi, azt sem, hogy nem voltak benne kevésbé izgalmas részek, de ettől még nagyon tetszett. :) Amint lehet, a második résszel folytatom!

dagikám>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Kicsit félve rendeltem meg, hogy vajon jó lesz-e, megérte -e megrendelni az egész sorozatot? És igen, és igen.Hihetetlenül izgalmas volt, 2 történetszál fut egymás mellett, egy titokzatos ’50-es években készült film, illetve a másik, ahol 5 holtestet találnak megcsonkítva. A 2 szál természetesen összefonódik, és a 2 nyomozó együtt folytatja tovább a nyomozást. Teljesen nyomasztó és beteges a történet, külön nagy kedvencem volt a tudományos fejtegetés.
Az emberek hullottak ebben a könyvben, mint a legyek, de a végére letisztult, hogy mi mivel függ össze.
Nem bántam meg eddig a rendelést :D

hofeherke11 P>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Új oldalát ismerhettem meg a krimiknek a francia szerző által. Ez az első könyvem az írótól, de örülök, hogy már előre megvettem a másik két, magyarul megjelent művét is, mert biztos vagyok benne, hogy azok is hasonlóan lenyűgöznek.
Annyira szövevényes történet volt, hogy nagyon kellett figyelni mikor mi történik, illetve tudományos részekkel is bőven át volt szőve, ezért is igényelte nagyon a figyelmet. De ez egyáltalán nem róható fel a könyvnek, mert ettől lett igazán izgalmas.
Nagyon érdekes témát feszeget a mű: lehet-e az agy agressziókezelő részét külső behatásokkal stimulálni és mesterséges körülmények között kihozni az emberekből az állatot. Az emberi elme legmélyebb bugyraiba kalauzol ezáltal az író. Nekem nagyon tetszett.
Nem gondoltam volna, hogy ilyen véget fog érni a könyv, mert most nagyon kíváncsi vagyok a folytatásra, azt hittem nem fognak ennyire összefüggni a könyvek, mert nem mindet fordították le.

OctoberRain>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Hozta, amit vártam: izgalmas volt, jó történettel, kedvelhető szereplőkkel.
Érdekes volt olvasni, hogyan futnak össze a szálak, hogyan kapcsolódik egymáshoz Lucie és Sharko ügye.
A spoiler már olvastam korábban, így nem volt újdonság számomra a téma, de még így is elborzasztott, főleg a spoiler Na azt még most sem sikerült kihevernem.
Nem jöttem rá, ki áll a háttérben, így egészen a könyv végéig agyalhattam, hogy ugyan ki az, aki spoiler
Szerencsére a folytatások kéznél vannak, így hamarosan olvasni is fogom a következő részt.

Kovaxka P>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Régóta kerülgetem ezt a könyvet, de idén ráhajtottam a francia krimikre, sőt bekerült a GABO-marathonba is. 400 oldal felett mindig aggódom, hogy nem köt majd le, de ezúttal egy percig sem unatkoztam. Kiváló alapötletből, remek stílusban, mesterien építkező, rendkívül beteg cucc, sok tudománnyal és némi történelemmel: oda kell rá figyelni. Nekem bejöttek a nyomozók, a szerelmi szálat – a folytatás miatt – nem lehetett elkerülni. A befejezés nagyon szemét: popszakma marketing a javából.

smetalin>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Én pont fordított sorrendben olvastam a könyveket, és szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy nyugodtan variálhatja , mert különálló történetek. (oké,a nyomozók u.a.-ok, de nem zavaró)
Akkor a könyv: már az első oldalakon beszippantott a történet, nagyon dinamikus, nem szokványos- egy gyilkosos, jajj ki lehet az?- amit olvashatunk!
Majd 60 évvel ezelőtt készítettek egy igen furcsa, és igen szokatlan eljárással egy filmet. Ez most napvilágra kerül, napjainkba előkerül több holttest is, mely összeköthető a filmmel, ezek után folyik a nyomozás. Ki készítette a filmet és mi célból, kik a szereplők, és kik azok az emberek akiket megöltek? Sok országon átívelő nyomozás veszi kezdetét, megismerhetjük a nyomók életét is, akiket ez a munka hozott össze. és ami a legfontosabb, az összes kérdésre választ kapunk!!!
Nem mondom , hogy nem fedezhetők fel hiányosságok a könyvben, de eltörpül a történet mellett, én is szemet hunytam felette. Nagyon ígéretes az író, és mindenképp szorgalmazzák a filmet belőle!!!!!!(ha már a jogokat megvették)
A legfontosabb majdnem lemaradt:
-ez az olvasás nem jött volna létre ha nincs @Ardena!!!!!!
– szeretném itt is megragadni az alkalmat, hogy megköszönjem
-köszönöm, a lehetőséget!!!!!:)
olvasd el Te is mindenképpen!!!!!

Király_Dobos_Beatrix P>!
Franck Thilliez: E-szindróma

Egy izgalmas, szövevényes nyomozásról olvastam ebben a könyvben egy nekem nagyon érdekes témában.
Valamikor gyerekkoromból dereng, hogy foglalkoztak a 80-as években egy műsorban a tudatküszöb alatti reklámokról, és milyen érdekes, hogy nem sokkal a könyv olvasása előtt jutott ez valamiért eszembe. Ahogy érdekes volt az a pillanat is a könyvben is, amikor megéreztem, milyen fordulat fog történni, pedig csak a következő oldalon zajlott az a jelenet. Magyar eset is történt, mikor visszaéltek tudatküszöb alatti ingerrel, nem is olyan régen. Más pszichológiai kérdéseket is fejteget a nyomozás, a kollektív hisztéria kérdését – ez is nagyon érdekes.
Az egymást követő események fordulatosak, ugyanakkor néhol előre bejósolhatók az előzmények alapján. De ez nem veszi el a krimi izgalmát. A nyomozás több szálon zajlik párhuzamosan, két nyomozó által. Mindkettő munkamániás és élvezik, amit csinálnak, számukra is kihívás a szokatlan felütés (a filmtől „megvakuló” néző), a filmtechnika trükközési lehetőségei, nem beszélve arról, kideríteni mi és miért is történt. Összességében tetszett a könyv, annak ellenére, hogy időnként kiszámítható volt, illetve néhol túl aprólékos.

Shanara>!
Franck Thilliez: E-szindróma

„A regény igazán borzongató hatása abban rejlik, ahogy nem csak bemutatja, de be is bizonyítja, hogy mennyire sérülékeny és irányítható az ember, mennyire hatással van rá az, amiről nem is sejti, hogy felhasználják ellene. (…)

Elgondolkodtató, talán ezzel a szóval tudnám még jellemezni ezt a regényt, mert nem lehet úgy elolvasni ezt a történetet, hogy ne legyen rád hatással, hogy nem gondolkozol el azon, amiről éppen pár perccel – vagy éppen már egy héttel – korábban olvastál. Ez nem az a fajta könyv, aminek olvasása közben megnézed, hogy bezártad-e az ajtót, ugyanakkor tuti, hogy kikapcsolod a tévéd és abban az állapotban is hagyod napokig, kerülöd a neten a mindenféle videókat, mert már tudod, hogy amit látsz, az csak egy dolog, de amit a szemed nem érzékel, azt az agyad még feldolgozza és ezáltal irányíthatóvá, befolyásolhatóvá válsz. Paranoiára hajlamos olvasók tuti, hogy a fóbiájuk növekedését fogják magukon tapasztalni – ez is egy mérce a thriller hatásának lemérésére. (…) Még most is kiráz a hideg, ha arra gondolok, hogy ki, milyen célból és mit tett ebben a történetben. Még most is az olvasottak hatása alatt állok. (…)

Az emberi elme korlátai és lehetőségei, ezek minden rétege és mélysége, egészen a feneketlen sötétségig, Egy rendkívül érdekes, sötét, kőkemény és megrázó thriller, némi horrornak is beillő aláfestéssel. Elképesztően jó stílus, gördülékeny cselekmény, tudományos magyarázatok, valós események, feszültség, izgalom és emberi érzelmek széles skálája – nagyon jó egyvelegben.”
Bővebben: https://shanarablog.blogspot.hu/2016/12/franck-thilliez…

TiaManta>!
Franck Thilliez: E-szindróma

A könyv története felépítése egész jó volt. Érdekes, mozgatta a képzeletet. Sokszor pedig kellően taszító volt a morbidiságával, az eltorzul embertelenségével. Ahogy kell egy ilyen bűnügy esetében.
Az volt egyedüli a bajom regénnyel, és zavart de nagyon, hogy a szereplők mind túl szépek voltak nekem. Túl sokan volt aki jó csaj, és szexi, erős, jóképű hapsi volt, aki számított. A mellékszereplők persze nem mindig, de ők nem voltak reflektorfényben. Szemet szúrt túlzottan, hollywoodian. Nem tudtam szeretni őket, együtt érzeni túlzottan velük.
Vajon milyen a folytatása? Érdekel bevallom, mindezek ellenére.

TiszlaviczMarcsi I>!
Franck Thilliez: E-szindróma

NE OLVASD EL A KÖNYVET, HA NEM BÍROD, AMIKOR SZEMEKHEZ NYÚLKÁLNAK!!!
Pedig amúgy egy marha jól összerakott krimk-thriller, érdekfeszítő, különös esettel. Esetekkel. Sok mindennel. Nem rohan, a nyomozók használják az eszüket, nagyon jól logikáznak és következtetnek az adatokból és nyomokból. Emberszagú, valóságosnak ható az egész. Van benne ugyan némi vidámság meg leheletnyi románc, de a javát mégis csak a gonoszság, a szenvedés adja. Meg a kegyetlenség. Kapunk csavarokat, nem is akármilyeneket.
Franck Sharko személyében nagyon jól összerakott főszereplőt kapunk, nem győztek szurkolni neki. Együtt csüggedtem és reménykedtem vele. Eugènie is nagyon jó színes mellette.
Ugyan lezárul minden szál, akkora függővéget kapunk az utolsó oldalon…

smetalin>!

Ne aggódjon, olyan visszafogott leszek, mint egy boncolási jegyzőkönyv […]

Leliana>!

– Azzal a férfival fogom leélni az életemet, aki képes úgy elfogadni, ahogy itt állok, aki nem akar állandóan a múltban kotorászni, aki nem kérdez rá mindenre.

154. oldal, 19. fejezet

Chivas>!

– Szerinted? Ez egy vidéki kisváros, ahol már az is súlyos bűncselekménynek számít, ha nem teszed ki időben a szemetet.

Kacsamadár>!

Én is sokat fényképezek… Hogy maradjon valami nyoma a múló időnek …

Kacsamadár>!

Nem lehet csak úgy, büntetlenül játszadozni a halállal …

shadowhunter1975 P>!

– Kortikális vakság?
Az orvos elcsigázottan Lucie-re mosolygott.
– Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a szemünk lát, pedig az csak egy eszköz, egy fényforrás tulajdonképpen. Olvassa ezt el, és meg fogja érteni.
Lucie átvette a felé nyújtott kartonlapot, és hozzákezdett:
„Ez a szövge si atz bozinyítja, hoyg az agyukn nem zat ertélmize, amti a szümenk ltá. A kroábbi tpaszatalataink aplaján a bűtek serrondjőtél feggütlenül si felfugjok az eygse szvaka jeneltését.”
– Ez igen!
– Látja? A retina, ha fogalmazhatok így, olyan, mint egy közönséges mozivászon, amely csupán a puszta létével járul hozzá egy adott tárgy képének a megjelenítéséhez: egy passzív tárgy, egy lencse. Az értelmezés munkáját az agyunk végzi el az adott kulturális közegben szerzett ismereteink és a tapasztalatok alapján.

50. oldal, 8. fejezet (GABO, 2014)

Huntress>!

A szem önmagában csupán csak egy buta szivacs, amely magába szívja a képet.

Chivas>!

– Jól van basszus. Annyit ültem már a seggemen, hogy lassanként felvettem a szék formáját. Mondd meg nekik, hogy délutánra ott leszek.

Huntress>!

A gyerekek időnként emlékeztetnek arra, hogy nem mindig azok a legfontosabb dolgok, amikről mi azt gondoljuk. Ugyan nem mindig könnyű velük, de segítenek rendet tartani az életünkben.

Kacsamadár>!

Nem lehet úgy elmenni egy helyre, vagy belépni egy szobába, hogy közben ne maradna ott valami rólunk, vagy hogy ne hoznánk ki magunkon onnan valami olyasmit, ami eredetileg ott volt.

E-szindróma sorozat · Összehasonlítás