Elmerülő ​jéghegy 7 csillagozás

Francisco Coloane: Elmerülő jéghegy

Coloanét mozgalmas élete korán a déli végekre vetette, ahol sokszor alkalma nyílt bebarangolni a Magellán-szoros környékét, a fjordok és tengeröblök szabdalta tűzföldi partokat. Senki sem ismeri úgy Chile és Argentína még barátságtalanságában is megejtő, titokzatos sarkvidéki tájait, Patagóniát, az ottani nyomorúság véres-kalandos nemzetköziségét, mint ez a nyughatatlan kalandor.

Tartalomjegyzék


Enciklopédia 3


Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

mcgregor P>!
Francisco Coloane: Elmerülő jéghegy

Móriczi alakok baljós, leszámolásokkal és gyilkosságokkal terhes történetei játszódnak az ólómszínű ég alatt, ahol a vidék barátságtalan és nyers, egyáltalán nem kedvez az apró emberalakoknak, akik felszínét pettyezik és törnek előre az életben maradásért. Az egész kötetet áthatja egyfajta borús, csüggesztő és ádáz mondanivaló.
A novellák mindegyike egy-egy önálló ballada, amely a világ peremén élő marhapásztorok, fókavadászok, építőmesterek, intézők és hajósok kérges szívű küzdelmeit, becsületbeli ügyeit és a természettel vívott magányos harcait villantja fel. A chilei Francisco Coloane írásai súlyos és komor művek, amelyek csattanóikban magukban hordozzák a nagyszerűt, a parabolikusat és a mellbevágót is. Coloane méltatlanul kevéssé ismert író, aki érzékelhetően néprajzi vénával is rendelkezett, stílusa és világlátása pedig feltűnő hasonlóságot mutat Tömörkény és a legborúsabb kedvében lévő Móricz életművével.

vercsa>!
Francisco Coloane: Elmerülő jéghegy

Tizenkét, a világ déli végén, a Tűzföldön játszódó történet. Tizenkét életkép arról, hogy mennyire kemény az élet ezen a gyönyörű, fenséges és kihalt vidéken. Mindegy, hogy aranyásó, csikós, földműves, hajós, fókavadász (őket mondjuk nem sajnálom), katona, az itt élők minden napja magányos küzdelem. Mégis van valami varázslatos a patagóniai tájban, ami miatt odavágynak és nehéz elszakadniuk onnét. Számomra legszebb történet a Flamingó volt.

kaporszakall>!
Francisco Coloane: Elmerülő jéghegy

A novellák hangütését Jack London alaszkai aranyásó-történeteihez hasonlíthatnám, csak a helyszín itt nem a messzi Észak, hanem a messzi Dél: Chile és Argentína végvidéke, a Tűzföld és Patagónia.

Ennek a kopár, de sajátos varázzsal bíró tájnak, az ottani pionírlétnek a krónikása a chilei Coloane, ez a maga is sokat próbált ember, aki a saját tapasztalatait vetette papírra. Történetei részben a magányról, az emberi kegyetlenségről és kapzsiságról szólnak, de felbukkan bennük az is, ami – mint azt korunk nagy filozófusától, Vonneguttól tudhatjuk – sokkal fontosabb, mint a szeretet: az elemi emberi tisztesség.

A tájleíró részek líraiak és plasztikusak: ebben a szerző felülmúlja Jack Londont; én Pausztovszkijnál és Prisvinnél olvastam hasonlóan szépet. A történetek néha picit ’példázat’ jellegűek, amit kevésbé kedvelek, máskor viszont a – mindig konkrét, és dokumentatív stílus ellenére – költőiek. ’Az ausztráliai’ szikár, vadnyugatias hangja, ’A Flamingó’ finom állatlélektana, az ’Elmerülő jéghegy’ magányos segélykiáltása egy rangos antológiában is megállná a helyét. A ’Tűzföld’ – a leghosszabb írás a kötetben – érdekes beszámolót ad a déli sziget XIX. század végi romániai zsidó aranyásó-szerencsevadász kiskirályának, Julius Poppernek az uralmáról.

Akik Cooper regényeit vagy Jack London alaszkai novelláit kedvelik, azok Coloane-t is szeretni fogják. Nem Márquez, Cortázar, Llosa vagy Rulfo színvonalú szerző, de egy mélyen etikus, kicsit romantikus író, akinek életművét élete hitelesíti.

bookasticdude>!
Francisco Coloane: Elmerülő jéghegy

Sokáig tartott, míg előtalálták a könyvtárban, az egyik könyvtáros még hüledezett is a monitor előtt, hogy ezt a rendszer szerint még sosem kölcsönözték ki. Hihetetlen. Pedig nagyon jó könyv. Egy novellagyűjtemény a világ (egyik) legvégéről, a Tűzföldről. Hihetetlen tájak, (és remekül megírtak, a könyv lapjain sokszor átüt a táj szépsége, a levegő hűvöse és tisztasága, az ember szinte sajnálja, hogy nem látja) a nagyvilágtól elzártan létező emberek a maguk sokszor kegyetlen világában.
Legjobban talán az első novella a Hoorn fok tetszett. Az első mondatát elolvasva után (A Tűzföld nyugati partja számos szigetté morzsolódott szét, melyek közt titokzatos csatornák kanyarognak s vesznek bele az Ördög Sírjába, valahol a világ végén. ) az ember szinte érzi, hogy ez már nem lehet rossz.


Népszerű idézetek

vercsa>!

A halál nemcsak az emberrel teszi egyenlővé az embert, hanem a vadállattal, sőt még az apró féreggel is.
Ha életünk során tisztában volnánk ezzel, másképp bánnánk az állatokkal.

88-89. oldal

Kapcsolódó szócikkek: halál
mcgregor P>!

Aki látta már egy ember vagy csak egy bárány lemészárlását, és ismeri a halálfélelem utolsó sikolyát, az utolsó üvöltést, a legutolsó nyerítést, sőt hallani vélte a gombostűre szúrt lepke utolsó sóhaját, tudja, hogy mennyire egyforma minden élőlénynél az utolsó élethang.

88. oldal A flamingó

mcgregor P>!

Időről időre, mint azok a langyos, álnok vérhullámok, röpke emlékek bukkantak fel agyában, a közös kóborlások emlékképei a síkságon meggazdagodott aranyásóval. A fájdalom és az ólálkodó halál idézi fel ilyen szaggatottan az élet legkülönbözőbb mozzanatait.

204. oldal Tűzföld

mcgregor P>!

December derekán jártunk, ezen a szélességen ilyenkor szinte ismeretlen fogalom az esti sötétség; a nappalok egymásba érnek, mert alig kezdi az alkonyi derengés a vidékre aggatni árnyékdíszeit, a hajnal fényei már le is szaggatják őket.

34-35. oldal

mcgregor P>!

A Tűzföld nyugati partja számos szigetté morzsolódott szét, melyek közt titokzatos csatornák kanyarognak s vesznek bele az Ördög Sírjába, valahol a világ végén.
A tengerészek, a földkerekség bármely sarkáról valók legyenek is, mind azt bizonygatják, hogy ott, egy tengeri mérföldre attól a komor szirttől a Hoorn-foknál, mely a párbajsegéd szerepét tölti be a világ két legnagyobb óceánjának örökös viadalában, az ördög horgonyoz, és csikorogva vonszolja a tenger fenekén a több tonnás láncot, szörnyű, viharos éjszakákon, amikor úgy tűnik, mintha a vizek és a sötét árnyak a mennyboltig emelkednének, hogy onnan, az ég magasából zuhanjanak a mélybe.
Pár éve még csak elszánt vidra- és fókavadászok merészkedtek ezekre a tájakra, a legkülönbözőbb rendű és rangú, marcona, ökölkemény szívű férfiak.
Néhányan közülük egész életükre ott maradtak a szigeteken. Mások, ismeretlenek, akiket az éhség ostora űzött ide, mely úgy látszik, keletről nyugatra hajtotta őket, csak úgy fel-felbukkantak ezeken a zord tájakon, ahol a szél és a hó hamar jégcsapkeménnyé edzette a lelküket.

5-6. oldal, A Hoorn-fok

Kapcsolódó szócikkek: fóka · tengeri vidra
vercsa>!

A Beagle-szorost végestelen-végig zord part kíséri, a sziklák meredeken zuhannak le a tengerfenékig; fogas kérdés, hogy vajon a tenger emelkedett-e fel az Andok hegyláncainak legmagasabb csúcsáig, vagy pedig az andoki hegyvonulatok süllyedtek bele errefelé a tengerbe.

36. oldal

Meli23>!

Ha valaki előre tudná, hol fog mellé, előre elkerülné a dolgot.

216. oldal, Tűzföld


Hasonló könyvek címkék alapján

Fekete István: Az erdő ébredése
Békés Pál: Csikágó
Fekete István: Vadászelbeszélések
Fekete István: Régi karácsony
Radnóti Miklós: Radnóti Miklós művei
Narine Abgarjan: Égből hullott három alma
Hunyady Sándor: Razzia az „Arany Sas”-ban
Fekete István: Tarka rét
Bohumil Hrabal: Díszgyász
Valentyin Raszputyin: Isten veled, Matyora