Esszék 7 csillagozás

avagy Tanácsok az okos és erkölcsös életre
Francis Bacon: Esszék Francis Bacon: Esszék

Az igazságról. A halálról. A vallási egységről. A bosszúról. A balszerencséről. A színlelésről és alakoskodásról. A szülőkről és gyermekekről. A házasságról és a magános életről. Az irigységről. A szerelemről. És még nagyon sok másról.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Mérleg Európa · Filozófiai kiskönyvtár Európa

Európa, Budapest, 1987
312 oldal · ISBN: 9630739577 · Fordította: Julow Viktor
Magyar Helikon, Budapest, 1968
304 oldal · Fordította: Julow Viktor

kaporszakall>!
Francis Bacon: Esszék

Francis Bacon: Esszék avagy Tanácsok az okos és erkölcsös életre

’Kis etikai zsebkönyv gondolkodóknak és gyakorló karrieristáknak’: ilyen címmel is közreadhatta volna Francis Bacon, angol gondolkodó és gyakorló (bocsánat, gyakorlott!) karrierista ezt a kis kötetet.

Mivé lesz egy műfaj! Alig hogy Montaigne megalkotta, máris felfigyeltek rá az angol szomszédok és a saját viszonyaikra adaptálták.

A francia szerző hosszas (bár élvezetes) töprengéseit, minden aspektust megvizsgáló aggályosságát itt a lendületes és tömör kifejtés váltja fel. Montaigne örökös kételkedését (’Que suis-je?’) a bizonyosság. ’Kételkedik? Forduljon hozzánk! Bacon Mester megmondja a tutit!’

Persze egy kicsit gonoszkodtam… Bacon is felvet és nyitva hagy sok kérdést. Ám etikai útmutatóként mégiscsak a gyakorlati hasznosságra törekszik. Nem mindig az erkölcsi tökély révén… Az élet nem hagyja. Egy magabiztos (és persze jó keresztény, leginkább anglikán…) üzletember normáit vázolja fel. Röviden, és tömören, mert az idő – mint tudjuk –pénz…

Nem Dale Carnegie Sikerkalauza, de ez-az már ebbe az irányba mutat…

Mindemellett összetartoznak ők ketten. Montaigne a matematikus, aki a tökéletest keresi. Bacon a mérnök, aki az elméletet közelítő eljárások révén gyakorlati célok megoldására alkalmazza.

Nekem kedvencem, és aki Shakespeare korának világnézetére, értékrendjére kíváncsi (persze nem a matrózokéra…), az érdekesnek fogja találni. Külön érdeme, hogy az írások rövidek és a könyv is kicsi.

kávésbögre P>!
Francis Bacon: Esszék

Francis Bacon: Esszék avagy Tanácsok az okos és erkölcsös életre

Igazán érdekes olvasmány volt, sok okossággal, érthetően megfogalmazva. Mondhatni életvezetési tanácsokkal látja el az olvasót Bacon – amit vagy betartunk, vagy nem.

Kaszman>!

„mindenütt nyilvánvaló, hogy a szokás az első, hiszen annyiszor hallja ámulva az ember, hogy valaki fogadkozik, ünnepélyes kijelentéseket tesz, ígér fűt-fát, nagy szavakkal dobálózik, és azután pontosan úgy cselekszik, mint annak előtte, akár valami élettelen kép vagy gépezet, amelyet a szokás kerekei mozgatnak”

176. oldal, XXXIX - A szokásról és a nevelésről (Európa, 1987)