Egy ​év a világban 11 csillagozás

Egy szenvedélyes utazó kalandozásai
Frances Mayes: Egy év a világban Frances Mayes: Egy év a világban

A népszerű írónő új könyvében egy időre elhagyja Toszkánát, és férjével bebarangolják Spanyolországot, Portugáliát, Franciaországot, a Brit-szigeteket, Törökországot, a görög szigetvilágot, Dél-Olaszországot és Észak-Afrikát.
Útjuk során új barátságokat kötnek, élvezik az adott hely konyháját, felfedezik a kultúrák sokszínűségét. Olvashatunk például Fezről, ahol az óvárosban több mint kilencezer utca van, Kréta fűszerpiacáról és a tökéletes presszókávéról.
Frances Mayes a tőle megszokott lenyűgöző stílusban ír művészetről, építészetről, történelemről, és a különböző vidékek kulináris hagyományairól.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Tericum, 2007
482 oldal · ISBN: 9639633208 · Fordította: Sziklai István

Balázs_Erőss P

Frances Mayes: Egy év a világban Egy szenvedélyes utazó kalandozásai

Számomra meglepő, hogy mi ragad meg egy olyan könyvben, amit nő írt. Valahogy másképpen látják ugyanazt, mint mi pasik, és ennek megfelelően másképpen is írnak róla.
Az már tény, hogy ezután kötelező tételént felvettem uticéljaim közé Portugáliát (pedig jártam már arra), Andalúziát és Capri szigetét is. Ugyanebből az okból eredően, még messzebbre csúszott Görögország és Törökország is.
Éhesen nem jó olvasni ezt a könyvet, mert egyszerően legördül a lapokról a kaják érzékletes leírása.
Télen olvasni a legideálisabb, amikor itt szürke minden, mert ez a könyv belopja a fejünkbe a nyarat, a virágokat és a tengert.

metahari

Frances Mayes: Egy év a világban Egy szenvedélyes utazó kalandozásai

Az írónő munkásságának ahhoz a pontjához ért el, amikor már több az épület, mint az étel, a stílus nem változik, kaland az élet sója.

edo12

Frances Mayes: Egy év a világban Egy szenvedélyes utazó kalandozásai

Ambivalens érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban. Nem igazán tetszett, mégis vannak emlékezetes részek. Kicsit olyan nekem, mintha az írónő magának jegyzetelt volna, számára fontos dolgokat, szösszeneteket. Sokszor számomra érdektelen dolgokat részletez, máskor meg azt, ami felkeltette a kíváncsiságomat, egy-két mondattal elintézi. Nekem túl hosszú volt.

pelika

A főutcák lehangolóak, zsúfolásig telve a partvidékről érkezett turistákkal. Néhány hiányosan öltözött testes tag sajátos látványról gondoskodik. Az igazi tavasz nyilván igazi lidércnyomást okoz azoknak, akik saját hátsó udvaruk rejtekében sem viselnek soha sortot, de ha turistakörútra indulnak, teljes pompájában teszik közszemlére tomporukat és sonkáikat.

pelika

A mi vezetőnk hagyja, hogy bejárjuk az amfiteátrumot, miután vádló hangon közli, hogy Sting egy nagy hangerejű rockkoncertjén megrepesztette az épitmény alapzatát. – Képzeljék csak el, hogy oly sok évszázad után, az amerikaiak ezt csinálták – mered ránk grimaszolva. Eddel egymásra nézünk, de egyikünk se mondja neki, hogy Sting angol.

pelika

Felkapok egy ezüst sószórót, mire egy rózsás arcú férfi, akinek akkora a szemöldöke, hogy madárszárnynak is elmenne, odakiált nekem:
– Ó hölgyem, azt a Bourbon királyok használták, de még Napóleon is.

pelika

És az egyik dolog, amit kedvelek Taorminában, hogy nincs sok galamb.

pelika

– Délben szálltunk le, úgyhogy rögtön be is ugrottunk egy pubba – magyarázza Ed. – A kaja türhető volt. A klotyóban viszont skót whisky ízesitésü óvszert lehetett kapni.

pelika

A helyi malacok különösen zamatosak, mivel a Stilton sajt készitésénél megmaradt tejsavóval itatják őket. Amikor kóstolónak vettünk egy szelet disznós lepényt, az tömör és zsíros volt – talán a rókalyukak betömése után jó ilyet enni, de egy meleg júliusi napon nem igazán célszerű.

pelika

Úton hazafelé a taxiban kifelé bámulok, és az Atatürk fényképeit pillantom meg egy falon. A taxisofőr elmondja, hogy ott megyünk el, ahol meghalt. Isztambulban a nagy reformerrel úgy találkozik az ember, mint Szűz Máriával Olaszországban: mindent átható, uralkodó jelenléte ott van a bankokban, az éttermekben, a szállodákban, mindenütt.