34. legjobb gyermek- és ifjúsági irodalom könyv a molyok értékelése alapján
34. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján

A ​padlásszoba kis hercegnője 369 csillagozás

Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

A romantikus regény hőse Sara, egy kedves, szeretetreméltó és dús fantáziával megáldott kislány, aki egy angol leánynevelőintézetben tanul. Édesanyja után váratlanul elveszíti édesapját is, s az addigi jómódból belecsöppen a teljes szegénységbe: ahol addig a tanulók dísze volt, ott szolgasorba kerül, kegyelemkenyéren élhet tovább. A kislányt belső gazdagsága, a mások iránti szerető részvéte, valamint különleges képzelőereje segíti át a megaláztatások hosszú során: Hercegnőnek hiszi magát, s úgy gondolja, hogy egy hercegnőnek béketűrőnek, jószívűnek kell lennie, s így is él. Új barátokra tesz szert, és csodás eseményeket él át, melyek később életének gyökeres megváltoztatását eredményezik.

Az amerikai írónő neve nem ismeretlen hazánkban. Sok műve – pl. A titkos kert – több kiadásban jelent meg, műveiből filmek, színdarabok készültek, amelyek sok generációnak szereztek már nemes szórakozást.

Az 1989-es kiadás a mű régebbi, rövidebb változata alapján készült.
A többi kiadás a szerző által utóbb átírt, hosszabb változatot tartalmazza.

Eredeti megjelenés éve: 1905

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak

Manó Könyvek, Budapest, 2020
Ciceró, Budapest, 2009
202 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635398034 · Fordította: Görög Lívia

Sara Crewe

London

Szédültnapraforgó>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Keserédes történet, de most jólesett :)
Sara egy igazi „hős” nagyon megkedveltem. Annyira tetszett a dolgokhoz való hozzáállása.
Szerettem az elmélkedéseit:
„Ki tudja, talán nincs is jó természetem, de hogyne lenne jókedélyű és szívélyes az, akinek minden kívánsága teljesül és akihez mindenki kedves? Sejtelmem sincs – tette hozzá nagy komolyan –, megtudhatom-e valaha is, jó gyerek vagyok-e vagy rossz. Talán utálatos gyerek vagyok, és ezt csak azért nem veszi észre senki, mert a sorsom nem állít próbatétel elé.”

A pozitív életszemlélete példaértékű – annak ellenére, hogy szüleit elveszítette:
„Megeshet, hogy az ember keze üres, de a szíve sosem az, annak mindig van mit adnia: jó, meleg, kedves dolgokat, segítséget, vigaszt, derűt, nevetést – és olykor a vidám, kedves nevetés a legjobb ellenszere minden bajnak.”

7 évesen az életbölcsessége is csillagos ötös:
„De gondolom, a dolgoknak akkor is lehet jó oldaluk, ha pillanatnyilag nem látjuk.”
„Bajban ismerszik meg, ki az igazi barát, s az én nagy bajom megmutatta, milyen hű és jó lélek vagy!”
„A harag nagyon erős, de nála is erősebb az, aki vissza tudja fojtani a haragját.”

Két regény ugrott be elsőre a történetről:
– Eleanor H. Porter: Az élet játéka
– Lakner Artúr: Édes mostoha

pannik P>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Kedves, szívbemarkoló történet, igazi jó és rossz karakterekkel.

Tanulsága nekem: sosem tudhatod, hogy akit pillanatnyi helyzete miatt beskatulyázol, leírsz, megalázol, megítélsz, az később hová fejlődik, mivé lesz, vagy milyen változások jönnek az életébe, melyek mindent megváltoztatnak.

Coffee I>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Ez nagyon jól esett a lelkemnek.
Sokkal röbb Sara Crewe kellene a világba.

Lady_Hope I>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Szívemből sajnálom, hogy nem gyermekként olvastam el, hanem húsz évesen. Mennyi öröm, és kedvesség van ebben a könyvben!
Bárcsak a valóságban is lennének olyan csupaszív gyermekek mint Sara, és bárcsak találkozhatnék velük.
És bárcsak ők is találkoznának ezzel a könyvvel!

Volt benne egy-két rész amikor majdnem sírtam, olyan szép volt. Olyan gyönyörű!
Ajánlom mindenkinek kortól függetlenül!

Garbai_Ildikó P>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Ha tehetném több csillagot adnék. Csodálatos történet. Ezért érdemes olvasni.

nagy_anikó>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Sara, valóban egy kis hercegnő. Tiszta szívű, erős jellemű, nem ijed meg a gondoktól.
Kár, hogy ilyen kevés könyve van az írónőnek, szívesen olvasom a könyveit. Valami varázsa van a könyveinek. Nem tudom jól megfogalmazni, de talán jobbá teszi az olvasóit. Picit más szemmel nézem a világot egy ilyen könyv olvasása után. Szeretnék segíteni, jobb lenni. Az álmodozások nem teszik jobbá a világot, a környezetet, de sokkal elviselhetőbbé igen. Erre nagyon jó példa Sara története. Szeretett mesélni, álmodni, akkor is mikor jól ment a sora, akkor is mikor minden megváltozott édesapja halála után. Ez az a könyv mely könnyeket csal az olvasó szemébe a meghatottságtól.

Nikol24>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Gyönyörű történetet olvashattam ebben a könyvben. Sara története igazán szívmelengető. Az, a bánásmód amit először pénze miatt kap, majd az, amikor nincstelenné válik annyi mindent elárul a nevelőnőjéről. Be kell, hogy valljam, hogy nagyon sajnáltam ezt a lányt, és nehéz volt olvasnom, a megpróbáltatásairól. El is sírtam magam, annál a résznél, amikor éhezett és találkozott egy koldus kislánnyal, aki még rosszabb állapotban volt mint ő és a talált pénzéből vett 10 kalácsot vagy zsömlét és abból 6ot adott a kis lánynak, pedig joga lett volna csak a felét odadni vagy mindent megtartani magának. De nem tette. Még akkor sem,amikor ő maga is borzasztó állapotban volt…
A könyv végén pedig Sara megkapta a megérdemelt,szerető családot,akire ő mindig is vágyott. A jó elnyeri jutalmát,a gonosz veszít.
Egyre kevesebb ember olvassa ezt a könyvet a véleményem szerint, pedig az emberi jóságról szól.

Zanachan>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

Egyike azoknak a meséknek, amik nem csak elbűvölnek a maguk egyszerű szépségével, hanem bármikor képes lennék kézbe venni. Nem bonyolult történet, helyette azt hirdeti, hogy a szeretet, a nagylelkűség, a kedvesség valóban érték, még a mai világban is. Bármelyik világban. Ilyennek kellene lennie a meséknek.

Titina>!
Frances Hodgson Burnett: A padlásszoba kis hercegnője

A titkos kert után éreztem, hogy ezt is el kell olvasnom. Régen láttam a filmet, de sajnos nem sok mindenre emlékszem belőle, ezért tényleg jó volt, hogy ezt a történetet felelevenítettem.
A titkos kert egy kicsit jobban tetszett, ezért vontam le egy fél csillagot, de ettől függetlenül nagyon meghatott ez a történet. Annyira, hogy voltak részek ahol a szívem majd megszakadt.
Sara egy gazdag félárva lány, aki a jólétből hirtelen a nincstelenségbe csöppen. Viszont mindig megmarad annak, aki volt: egy nagyon kedves, jó lelkű kislánynak, aki bátor és erős. Segít másokon, ahogy saját erejéből telik, holott neki is igen csak nyomorúságos élete van. Az olvasó hamar a szívébe zárja ezt a kislányt. Ezért is ajánlom olvasásra, hogy ne csak én szeressem, hanem mások is! :)

Bellatrissa>!

Ha hirtelen riasztották fel álmaiból vagy egy könyv olvasásából, nehezére esett uralkodnia magán. Aki szeret olvasni, jól ismeri ezt az érzést. Az ember alig állja meg, hogy ne kiabáljon és ne váljon kiállhatatlanná.

bleknajt>!

Ha mindig lett volna olvasnivalója, nem érezte volna magát egyedül.

Judzsin>!

Nincs nagyobb erő a haragnál, kivéve azt az erőt, amivel elfojtjuk.

Little_Sunshine P>!

– Te talán örülnél, ha ennyi könyvet kellene elolvasnod?
– A világon ennek örülnék a legjobban – felelte Sara.

Bloody_Bunny>!

Akárhogy s mint – mondta magában – , egyvalami nem változik. Ha rongyos vagyok is, legbelül csak megmaradok hercegnőnek. Könnyű lenne a hercegnőt játszanom, ha selyembe-bársonyba öltözhetnék. Sokkal nagyobb dolog úgy maradni meg hercegnőnek, hogy ezt senki nem tudja.
Amikor minden összejön, és minden olyan borzasztó, összeharapom a fogam és azt gondolom: Igenis hercegnő vagyok, mégpedig tündérhercegnő, és aki tündér, annak semmi sem árthat és semmi se fáj.

Kapcsolódó szócikkek: Sara Crewe
padamak>!

Nincs nagyobb erő a haragnál, kivéve azt az erőt, amivel elfojtjuk. Okos dolog, ha ellenségeinknek nem válaszolunk.

p15

Bogas P>!

Rongyokban járok – gondolta magában, de rongyaimban is hercegnő vagyok. Könnyű hercegnőnek lenni arany- és ezüstruhában.

Róka P>!

– Olyan, mint egy mese – zokogta. – Mint egy mese, arról a gyönyörű hercegnőről, akit világgá kergetnek.

Kapcsolódó szócikkek: Sara Crewe
Róka P>!

Mindig is az volt a leghőbb kívánságom: bár látnék egyszer valóra válni egy tündérmesét. És most benne élek egy igazi tündérmesében. Már-már azt képzelem, magam is tündér vagyok, egy intésemre azzá változik bármi, amivé változtatni akarom.

Linire>!

Azt álmodom, hogy az álmom valóság.

123. oldal, A varázslat (Ciceró, 1995)

Kapcsolódó szócikkek: álom · valóság