Kelepcében ​az alvilág 6 csillagozás

Fóti Andor: Kelepcében az alvilág Fóti Andor: Kelepcében az alvilág Fóti Andor: Kelepcében az alvilág

„Elkísértem ​a titkárnőt, feketéztünk, majd visszatértem. Senki nem látta, mikor beléptem a lakásba. Kriszta ébren volt, és azonnal folytatta a veszekedést. Amikor az ágyhoz léptem – mintha vetkőzni készülnék – sziszegve szidott. Ekkor hozzáléptem, mellemhez szorítottam az arcát, párnát nyomtam a fejére és nyakához szorítottam mindaddig, amíg a keze lahanyatlott… Nándori magába roskadva ült, láthatóan végigélte borzalmas éjszakát. – Az altatóról nem beszélt – mondtam csendesen. – Ja igen… Amikor a titkárnőtől elbúcsúztam… három ügyeletes patikában jártam… Ott vettem meg. Azután kesztyűben felbontottam, de Kriszta kezével is… megérintettem a dobozokat. – Mit gondol – kérdezte csendesen Hosszú –, miért kezdtünk gyanakodni, hogy a felesége talán nem is követett el öngyilkosságot? – Nem tudom… nem tudom! – A poháron és a harmadik fiolán… semmiféle ujjlenyomatot nem találtunk. – Most… úgy rémlik… mintha akkor éjjel az éjjeliszekrényen… pohár mégsem lett volna. – Nem is volt! – nevetett… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Célgömb Zrínyi Katonai

Zrínyi Katonai, Budapest, 1982
Zrínyi Katonai, Budapest, 1978
Zrínyi Katonai, Budapest, 1968
366 oldal

Fóti Andor: Kelepcében az alvilág

Magyar bűnügyek a II. világháború után. Munkásokból lett nyomozók – az R-csoport. Fura bűnügyek: vetkőztetések a fővárosban. Tömeggyilkosság Szentendrén. A „nagy óraügy” – Doxák a postaládában!
A sok megtörtént eset, a sok karakter bemutatása közelebb hozza hozzánk azt a korszakot, ahol virágzott a bűnözés, az ügyeskedés, és ahol tényleg nehéz dolga lehetett a rendőröknek. (Főleg úgy, hogy sokan mindenféle tapasztalat nélkül kezdték a rendőri, nyomozói munkát, és a régi rendszer kevés szakemberétől várhattak szakmai támogatást.)
Nyomozás fezőrök, síberek, csempészek után, napi tíz dollárért! Amikor 500 dollár volt 5 mázsa zsír! Mi a helyzet a szabotázsakciókkal?
Önrablás és megszégyenítés. Gyilkosság 600 forintért. Magyar és román mackósok. Feleséggyilkosság arzénnal. „Bacchanáliák” Budapesten – mire jó egy főkönyvelő?
A 1329-es dosszié – a Hekus Dönci úgy. Miért nem volt érdemes orgazdának lenni a 40-es évek végén?
A szerző szerint minden bűn magában hordja a leleplezését, ahogy azt a gödöllői patkó álarcos rablói, illetve a példájukat követő, korszerű lehallgatási technikát alkalmazó nógrádi rablók elfogása is megmutatta. (Nem gondoltam volna, hogy abban az időben ilyen, „vadnyugati” fegyveres rablások voltak Magyarországon.)
Nyomozói megérzések és bizonyítékok – melyik az erősebb? A rendőri munkában néha segít a megérzés, de a bizonyítékokra szabad csak támaszkodni – ezt mutatja a csomagtartós taxisofőr esete.
A gyerekbántalmazós ügy pedig egyszerűen tragikus – spoiler. És az emberrablás is elképesztő – abban az időben? Pedig, sajnos, ilyen esetek is történtek, az írások hitelesek.
Üzemi kasszafúrás és a lelkiismeret. Egy „nyilas” gyilkosság.
Attól eltekintve, hogy a könyv mikor került kiadásra, és mikoriak a történetek, nem igazán utal semmi „politikai felhangra”, igazi bűnügyi történeteket tartalmaz, ráadásul egész jó tálalásban. Ajánlható a régi, hagyományos bűnügyek kedvelőinek.

Kojak85>!
Fóti Andor: Kelepcében az alvilág

Sok érdekes történet a 1945-48 körüli időkből, és állapotokról. Érdekes megtudni, hogy egy jó felépítésű Vasas szakmunkás miként válhatott a Rend őrévé, és miként tört felfelé a ranglétrán. De írónak sem utolsó, bár vannak egyéni megnyilvánulásai. A bűnügyi történetek izgalmasak, Az utolsó krémes lepény című pedig kimondottan megrázó. Nálam 4,5 csillag

gesztenye11 >!

A kasszafúrók – a bűn legkörmönfontabb specialistái voltak.

143. oldal - A különös névjegy

Kapcsolódó szócikkek: bűn · kasszafúró
gesztenye11 >!

A pesti ember találóan jellemzi ezt a réteget olyannak, aki „zárás után siet nyitni”.

78. oldal - Sortűz a Károly körúton

Kapcsolódó szócikkek: betörő · pesti