Magyar ​szólások és közmondások szótára 0 csillagozás

Mai nyelvünk állandósult szókapcsolatai példákkal szemléltetve
Forgács Tamás: Magyar szólások és közmondások szótára Forgács Tamás: Magyar szólások és közmondások szótára

A ​szótár összeállítója, Forgács Tamás a Szegedi Tudományegyetem Magyar Nyelvi és Irodalmi Intézetének a vezetője.

A Magyar szólások és közmondások szótára, a magyar szótárirodalom régi adósságát törlesztve, a mai magyar nyelv állandósult szókapcsolatait mutatja be. A közel 8000 szótári címszó között így számos szleng jellegű kifejezés is helyet kapott. Mindegyik szócikk megadja a kifejezések szótári formáját, esetleg azok variánsait, továbbá rámutat arra is, hogyan lehet őket mondatba illeszteni. Ezután következik a szókapcsolatok pontos jelentésének megadása, vagy annak a szituációnak a leírása, amelyben elhangozhatnak.

Jelentős újítása a szótárnak, hogy a kifejezések használatát példamondatokkal szemlélteti. A zömmel az elmúlt évtized sajtótermékeiből gyűjtött nyelvi példák azon túl, hogy megvilágítják a kifejezés pontos használati szabályait, az esetleges „ferdítési” lehetőségekre is rámutatnak. Egyúttal érdekes és szórakoztató olvasmányok, hiszen a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A magyar nyelv kézikönyvei Tinta

Akadémiai, Budapest, 2014
Tinta, Budapest, 2004
Tinta, Budapest, 2003

O. Nagy Gábor: Magyar szólások és közmondások
Hernádi Miklós: Közhelyszótár
O. Nagy Gábor: Mi fán terem?
Balázsi József Attila – Kiss Gábor: Népies szólások, közmondások és életbölcsességek enciklopédiája
Dobroslawa Świerczyńska – Andrzej Świerczyński: Szólásmondások többnyelvű szótára
Margalits Ede – Kovács Erzsébet: Magyar-latin közmondásszótár
Ujváry Zoltán: Szólások és közmondások nagy könyve