Na ​de kérem, Tanár úr! 5 csillagozás

Forgács Róbert: Na de kérem, Tanár úr!

„Hozzávalók: ​30 jól fejlett kamaszgyerek, 1 meglehetősen felpaprikázott oktató, 20 év szakmai gyakorlat, néhány darab szerencsésen kiválasztott taneszköz, egy evőkanál szigor, pár szem édesítő szó, egy különös ízekből álló fűszerkeverék, valamint egy csipetnyi humor vagy irónia.” Így kezdi receptjét a tanításhoz Forgács Róbert, aki maga is aktívan gyakorolja e jeles hivatást, és az évek-évtizedek alatt felgyűlt tapasztalatait ebben a kötetben foglalja össze. Humorral átszőtt írásaiban ismerős alakok és élethelyzetek villannak fel az olvasó lelki szemei előtt. Hisz melyikünket ne tanította volna egy-egy tyúkanyó, farkas vagy éppenséggel papagáj típusú tanerő, vagy ki ne járt volna egy osztályba egy majommal, libával vagy párduccal? De vajon hogyan tenyésztik a nebu-lovakat, mi történik egy tanári értekezleten vagy egy lyukasórában, és mikor érdemes elhaláloznia egy magára valamit is adó oktatónak? Ez a könyvből mind kiderül vagy beborul…

Forgács Róbert kötete nem… (tovább)

Delta Vision, Budapest, 2016
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633951880 · Illusztrálta: Ferenci Fruzsina

Marcsi061>!

TANTÁRGYAK
(ESZPERENTE NYELVEN)

Matematika: Egyenletek, jelek, testek megfejthetetlen elegye, melyre jelest szereznem egyenesen lehetetlen.
Fizika: Kepler, Teller Ede s Kempelen mester szerepe e szervetlen esetekben helyes, de nekem e helyzeteket nem lehet megfejtenem.
Kémia: Mengyelejev rendszere, szerves s szervetlen elemek vegyes elegye, vegyjelek – kell ez nekem?
Biológia: Emberek, egyedek teste, belseje, melyben nedvek kerengenek, esetleg elsenyvednek, s lesznek tetvek eledele.
Földrajz: Rengeteg hely, hegy, erek, tengerek, szelek rendszere, fellegek menete, nekem jeles kellene.
Történelem: Emberek nevezetes esete, helyzetek, melyek nem e jelenben estek meg, de mert ellene nem tehetek, elszenvedem.
Irodalom: Nevezetes emberek verse, rengeteg rege, melyeket elemeznem kell, de ezt lelkesen teszem, mert szeretem.
Nyelvtan: Jelek, jelrendszerek, esetek, melyeket eleve nem kedvelek, de nekem ezeket kell elemeznem, tekergetnem s helyesen lejegyeznem.
Idegen nyelvek: Nyelvem tekerve kellene egy rettenetes berber nyelven helyesen, rendesen csevegnem, s szerkezeteket elemeznem, de ez nekem nehezen megy.
Testnevelés: Szereken megyek le-fel, s leesem, cseleket eszelek, de szerelnek, fetrengek, meg hempergek fekve, s rettenetesen szenvedek.
Ének-zene: Zeneszereken nyekergek, zenejegyeket keresek, esetleg fennen kelepelek, s ez embereknek rengeteg rettenetes percet szerez.
Rajz: Kezembe ecsetet veszek, fejeket, testeket, esetleg leveleket festegetek, s ezeken fetrengve nevetek.

Inimma>!

Lehet, hogy nagyon furcsa és egészen hihetetlen, amit mondok, de így van: a tanár is ember! Ez az állítás bizonyára sokakat meglep, mert eddig azt gondolták, hogy a tanár valami különös állatfaj, valamilyen kiismerhetetlen szerkezet, ami arra szolgál, hogy ha beindul, kiadja magából a benne lévő tananyagot, miközben egyik karjával a táblára ír, a másikkal pedig ábrákat, képeket mutogat. Sőt, beszélni, olykor mosolyogni is tud, ha pedig felbosszantják, irgalmatlanul dühbe gurul, és akkor jaj a diákoknak!

Kapcsolódó szócikkek: tanár