Emlékirat 0 csillagozás

Magyarország állapotáról Ferdinánd, János, Miksa királysága és II. János erdélyi fejedelemsége alatt
Forgách Ferenc: Emlékirat

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olcsó Könyvtár Szépirodalmi

>!
Szépirodalmi, Budapest, 1982
382 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631519457 · Fordította: Borzsák István

Enciklopédia 5


Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

Röfipingvin P>!

Miután János az életet felcserélte a halállal, kiújult a polgárháború. Mert Ferdinánd nagy sebesen hadsereget szervezett, és vezéreivel Izabella királynét kisded fiával együtt ostrom alá fogatta Budán, a király halála miatt abban reménykedvén hogy az egyelőre erőtlen országban nemcsak Budát szerezheti meg, hanem ha a királynét fiával egyetemben hatalma alá kényszeríti, a háborúnak is mindörökre véget vethet. De a királyné az ostromot – kiváló férfiak: György váradi püspök, *Török Bálint, Petrovics Péter és sok más katonaember segítségével – derekasan állotta. Végül hívására erős sereggel megérkezett Szulejmán is és a német hadat öldöklő ütközetben leverte; majd győztesen Budát megtartotta, ** a királynét fiával együtt bántatlanul elbocsátotta, Magyarország többi részét és Erdély pedig János fiának engedte. Ebben az időben tehát a királyné tartotta birtokában mind Erdélyt, mind Felső- és Alsó-Magyarországot Temesvárral és Lippával egyetemben, kelet felé egészen Belgrádig. Vagyis midőn Ferdinánd a háborút magára vonta és egyik veszteséget a másik után szenvedte, Erdély, valamint Felső- és Alsó-Magyarország állapota nem volt bánnivaló, mert a belső háborúk egy idő óta szüneteltek, és az ország mintegy a régi képét őrizte. Meg is maradt ez az állapot tíz esztendőn át, míg csak új ok nem adódott belső és külső háborúra egyszerre. Ferdinánd ugyanis, mivel a magáét megvédelmezni nem tudta, sőt folyton csak vesztett, és közben háborúra sohasem vállalkozott, békében egyik háborús okot a másikra halmozta, elhatározta, hogy megkörnyékezi Györgyöt, eleinte csak titokban, majd követségekkel.

Előszó

Forgách Ferenc: Emlékirat Magyarország állapotáról Ferdinánd, János, Miksa királysága és II. János erdélyi fejedelemsége alatt

Kapcsolódó szócikkek: Buda · Erdély · Lippa · Petrovics Péter · Temesvár

Hasonló könyvek címkék alapján

Bernáth István: Skandináv mitológia
Vágó Ádám: A Kárpát-medence ősi kincsei
Bíró Szabolcs: Akit háromszor koronáztak
Harsányi Lajos: A szent asszony
Fügedi Erik: Uram, királyom…
Németh Levente – Mészáros János: Királyok és Keresztek – Képes Krónikák 1. – Voluntas Tua, azaz Legyen meg a Te akaratod!
Kristó Gyula – Makk Ferenc: Az Árpádok
B. Szabó János – Sudár Balázs: Az Árpád-ház nyomában
Brodarics István: Igaz leírás a magyaroknak a törökökkel Mohácsnál vívott csatájáról
Hricsovinyi Tamás: Kelta vihar