Katedrális (Mysterious Universe: Katedrális 1-2.) 15 csillagozás

Fonyódi Tibor: Katedrális

A. D. 2294. Az időutazás technológiáját birtokló és a Föld láthatatlan kormányaként működő Katedrális különlegesen képzett: elit katonákat küld egy ismeretlen terrorcsoport felszámolására az ókori Rómába, Néró uralkodásának idejére. A Kerwin ezredes vezette intervenciós csoport feladata az elkövetők felderítése és ártalmatlanná tétele. A kommandósokkal tart egy fiatal nő, Tess Gordon, aki akaratán kívül, a Katedrális urainak parancsára részese az akciónak. Tess nem hisz az időutazásban, mesének véli a démonok és angyalok létezését, ám az időn átlépve Kerwinékkel együtt megérti, hogy a Katedrális lovagjai a jezsuita renddel szövetkezve mindannyiukat félrevezették: Rómában szó szerint a pokol vár rájuk, és harcuk tétje nem pusztán az emberiség jövője, hanem tulajdon lelkük sorsa az öröklétben: üdvösség vagy kárhozat.

Harrison Fawcett szerzői név alatt is megjelent.

Cherubion, Budapest, 2007

Nokimaki >!
Fonyódi Tibor: Katedrális

Tetszett. Jó az alapötlet, jó a kivitelezés. Alaposan kidolgozott a történet, a szereplők, a fordulatok. A démon-szál nekem már egy kicsit talán sok is volt. Enélkül is teljes lett volna a történet. Aki szereti a műfajt, annak mindenképpen egyszer olvasnia kell. Persze szigorúan 18 év fölött…

Praetorianus P>!
Fonyódi Tibor: Katedrális

Nekem hazai sci-fiben mindig ez lesz a legleg… Eredetileg a kilencvenes évek végén jelent meg, és már akkor rávetettem magam az első kötetre, amikor még meg sem jelent a második. Így aztán a történet első fele a mai napig egyel több olvasást számlál nálam, mint a vége. Összességében másfél tucat olvasás körül járok, és a mai napig elő tudom venni, nem tudok ráunni. Persze azóta változott a világ, változtam én is, és ma már kicsit más szemmel nézek a történetre, mint húsz éve. Hiszen akkor szárnyait próbálgató középiskolás voltam, aki szinte semmit sem olvasott fantasyn és sci-fin kívül, ma pedig már komoly (???) apuka vagyok, aki több száz (talán akár ezer) könyvvel a háta mögött néha értetlenül áll a régi olvasmányai előtt, és azt kérdezi magától: miért? Fonyódi könyve (na nem a rongyosra olvasott első, kétkötetes kiadás, hanem az összevont egykötetes féltégla) azonban még ma is előkelő helyet foglal el a polcomon. Ha egy fiatalnak kéne könyvet ajánlanom, ezt bátran adnám a kezébe, mert valahol az ilyen regények tudják az embert megismertetni az olvasás örömével.

Kis módosítás, így hirtelen haragomban. Ilyen igénytelen „exkluzív” kiadást még életemben nem láttam. Mivel az első kiadás lényegében már darabokra esett a kezemben, merészeltem végre megpróbálkozni a „javított kiadással”. Most, úgy 40% körül mondtam azt, hogy elég volt. Miért is?
A regény hemzseg a hibáktól. Betűkihagyások, írásjelhibák, rossz helyre rakott vesszők, kihagyott névelők. A nagy átdolgozás jegyében még az egyik szereplőt is sikerült átnevezni, ő a szerkesztő döntése szerint itt Robert Wilde lett, de azért sikerült néhány helyen az eredeti Robert van der Wilde nevet használni. Kivágtak néhány komplett bekezdést, biztosan foglalta a helyet, de néhol sikerült fontos dolgokat is kikukázni, amikre aztán hivatkoznak. Ellenben van néhány félmondat, amit teljesen fölöslegesen sikerült dagályosítani. Az egyébként is sok káromkodást duplázták. A lábjegyzetek felső indexe néhol nem felső index, hanem belefolyik a szövegbe, mert csak. Ja és a kedvencem, hogy két oldalon belül kétszer van leírva, hogy „a hajó, ami egyébként az Anakreon nevet kapta”. Hát kérdem én, az átszerkesztés és nyomdába küldés között senki sem akadt, aki átolvasta volna ezt a könyvet?
Vérzik a szívem. Húsz éve abszolút kedvenc, és egyszerűen annyira elment tőle a kedvem, hogy vissza is raktam a polcra. A regény érdemeit az igénytelen kiadás persze nem csökkenti. A történet szuper, bárkinek bátran ajánlom 14 és 99 között, de könyörgöm, ne ezt a változatot olvassátok.

Ui.: Ugyanitt Katedrális eladó…

Nokimaki >!

Egykoron az igazság meztelenül járt az emberek között, de mindenki felháborodott, mikor meglátták, hogy pucéran rohangászik. Erre az igazság kimenekült a városból, elbujdosott, és mit tesz Isten, összefutott a példázattal, aki díszesen csillogó köntösben járt. Igazságunk a fejéhez kapott, elkérte a példázat köntösét, és visszament a városba. Mi történt? Az emberek máris szeretni kezdték az igazságot, és szívesen látták maguk között, ugyanis a meztelen igazság kurvára nem érdekel senkit!

Kapcsolódó szócikkek: igazság