Emberkert ​– Egy epilepsziás kamaszlány naplója 1 csillagozás

Földváry Györgyi: Emberkert – Egy epilepsziás kamaszlány naplója

„A kis történetek jól példázzák, hogy az >érintetlen< kamaszodó lélek uralni képes a környező (személyes) szociális térhez viszonyítva érzékelhető különbözőségeket: ha kell, kicsit füllent, ha kell, az álomvilágba menekül. A betegség tényét a gyermek és a fiatal lány csodaszerűen, szociális hatásait azonban egyértelműen kellemetlenségként éli meg; a tilalmak, korlátozások beszűkítik életterét, társas kapcsolatait megtépázzák, szocializációját hátráltatják.
Azok, akiknek családjában idült betegségben szenvedő személy, netán epilepsziás egyén van, a >naplóban< könnyen ráismerhetnek a típusos reakciómódokra: a józan empatikus hozzáállást mutatók mellett a kényelemből és felelősségelhárításból fakadó felesleges korlátozásokat erőltetőkre éppúgy, mint a >kéretlen< segítőkre.” (Részlet Rajna Péter dr. előszavából)

Kráter, Budapest, 2004

Slytherin>!
Földváry Györgyi: Emberkert – Egy epilepsziás kamaszlány naplója

Nem is tudom, hogyan írhatnék jó értékelést erről a könyvről, ugyanis elég kezdő értékelő vagyok… Viszont úgy gondolom, hogy ez a könyv megérdemel egy értékelést, mert nagyon kevesen ismerik; én a városi könyvtárból vettem ki a nyáron, és idén a bélyegzések alapján én vettem ki először.
A könyvben egy lány naplóját olvashatjuk, nagyjából 6-18 éves koráig. A szóhasználat egyszerű, gyorsan a könyv végére lehet érni. Ettől függetlenül nem könnyű iromány; 1962-túl 1975-ig olvashatjuk a lány bejegyzéseit, a kommunizmus napjait egy gyerek szemén keresztül láthatjuk,megtudhatjuk, mi történt a családjával, szomszédokkal, több halálesetet, nemegyszer öngyilkosságot is leír. Mindezek mellett pedig szembesülhetünk azzal, hogy mennyire kirekeszti a társadalom, a közösségek a betegnek bélyegzett embereket.