A ​Gestapo története 7 csillagozás

Földi Pál: A Gestapo története

GESTAPO – ez a három szótag tizenkét éven át rettegésben tartotta előbb Németországot, majd egész Európát. Milliókat üldöztek azok, akik egy eszme, egy tévhit leple alatt tevékenykedtek; milliók szenvedtek és haltak meg a Gestapo (Geheime Staatspolizei – Titkos államrendőrség) tagjainak könyörtelensége következtében…

Anno, Budapest, 1997

Földi Pál: A Gestapo története

Földi Pál igen részletesen, de mégse teljesen szárazon mutatta be a Gestapo történetét. Minden oldalon érződött a személyes stílusa, az, hogy mindent megtett azért, hogy teljes legyen ez a könyv. Akit érdekel ez a téma mindenféleképpen ajánlom neki.

azoltan>!
Földi Pál: A Gestapo története

Néha kalandos stílusban megírt történelem. Egy olvasást megér a régmúlt idők tanulmányozására.

clyme>!

Gestapo. E három szótag hallatán elsápadtak a legbátrabbak is, annyi titok és rettenet tapadt hozzá.

Kapcsolódó szócikkek: Gestapo
clyme>!

És tulajdonképpen innen, 1934. április 26-tól kezdődik a Gestapo története.

Kapcsolódó szócikkek: 1934 · Gestapo
clyme>!

[…] „Arbeit mach Frei”, vagyis a munka felszabadít.

Kapcsolódó szócikkek: munka
clyme>!

Az SS keveset beszél, inkább cselekszik.

Kapcsolódó szócikkek: SS (Schutzstaffel)

Vigyázat! Felnőtt tartalom.

A Gestapo nem is hasonlított semmiben a megszokott rendőrségre. Bármily furcsán hangzik is, tulajdonképpen három évig illegálisan működött, mert semmiféle törvény nem biztosította létét, szabályozta jogait és kötelességeit. Ez persze a náci vezetést egy percig sem zavarta, egyik prominens képviselőjük, Hubert professzor kijelentette, hogy „a politikai rendőrség hatalma a birodalmi szokásjogon alapul”. Best doktor, aki maga is a Gestapo magasbeosztású tisztje volt, pedig úgy vélte, hogy a Gestapo hatalma az „új filozófiából” ered, nincsen szüksége különleges törvényes megalapozottságra. Ez pedig a gyakorlatban az jelentette, hogy a Gestapo bármit megtehetett. Razziákat és házkutatásokat tarthatott, irományokat és vagyontárgyakat elkobozhatott, embereket őrizetbe vehetett, és meghatározatlan ideig fogva tarthatott, koncentrációs táborba zárhatott, megkínozhatott és megölhetett. Mindezt büntetlenül tehette, hiszen a törvények felett állt.

Kapcsolódó szócikkek: Gestapo
clyme>!

Könnyebb a holtaknak igazságot szolgáltatni, mint az élőknek.