Gonghangok 83 csillagozás

Fodor Ákos: Gonghangok

Fodor Ákos az aforisztikus haikut műveli, nála a koan bölcs tanítása egybefonódik a haiku műfajával. Haikuit általában a közép-európai sors vállalása jellemzi. Ironikus-önironikus bölcselet az övé, haikuiban rendkívül sok a játékosság.

„Örülnék, ha alkatom és működésem valamelyest GONGszerűnek bizonyulna – a többi: Játékosaimon múlik.” – írja tizenhetedik kötetében a költő.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Fekete Sas, Budapest, 2009

Kek P>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Véletlenül akadt a kezembe ez a kötet egyszer egy könyvesboltban. El se akartam hinni, hogy létezik, hogy lehet kapni Fodor Ákos-kötetet. Belelapoztam, ott a boltban. Aztán olvastam, olvastam. Majdnem kiolvastam kapásból. :) Végül összeszámolgattam minden nálam lévő pénzemet és megvettem. Azóta hiába keresem ezt, vagy másik kötetét. Nincs többé ilyen szerencsém.
No és a kötetről is valamit: volt benne egy-két ismert, ami már kering egy ideje az interneten, de szerencsére voltak – még számomra is – ismeretlenek. Szeretem a verseit, minél rövidebbek, annál inkább. Úgy tűnik, ez az öregség egy foka… Az meg az én mércém, hogy a jó vers rögtön reakciót vált ki. Nos, ezt a kötetet teleírtam, mert hogy hely van benne bőven egy-egy oldalon a vers alatt, körül.
(Miért nem 5 csillagos? Nem emlékszem már, mi volt az első felindulásom oka a mínusz egyre…, talán, hogy még ennél is többet vártam. Ja, kérem, a nagyság átka! :)

csucsorka IP>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Végére érek és kezdhetem elölről.
Nem idézek belőle, nem is csillagozok, mert a következő olvasásra megint más fog rengeteget jelenteni.

Szédítő zseni – szerintem rajta kívül senki nem tud ilyen kevéssel ennyire sokat mondani.

A kötet formája méltatlan, de örülök, hogy a polcomon tudhatom.

kékcseresznye>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Imádom. A könyvet is és a költőt is. Régóta szerettem volna egy Fodor Ákos kötetet magaménak tudni, mert igaz, hogy az interneten mindig szembe jön egy-egy szösszenete, de azért így sokkal jobb, hogy bármikor kézbe vehetem, felcsaphatom bárhol. Meditáláshoz, elgondolkodáshoz nagyszerűek ezek a versek. Hihetetlen, ahogy pár szóba bele tud sűríteni kötetnyi igazságot, okosságot. Minél rövidebb egy verse, annál több mondanivaló van benne.

Kathleen>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Továbbra is csodálatos. idézetes füzetecskét megtöltő. Elringató. Szójátékos.

Amsellied>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Zseniális. Elgondolkodtató, szíven ütő, léleksimogató. Csak a kötet utolsó versét szeretném idézni: még.

Redpanda>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Szerintem ritka az olyan szerző, aki ennyire kevés szóval ilyen sokat tud mondani. A versek többsége alig 3-4 sor, mégis arcon üt, ha elolvasod.
Tele van egyébként kimondatlan igazsággal az életről, önmagunkról, a halálról és születésről.
Néhol humoros, néhol szomorú, de legtöbbször bölcs meglátások az életről.
Egyszerűen csak olvasd el, mert tényleg lehet ilyen egyszerű, mint ez a vers, “Az ember komédiája/ Mindhalálig élni tanul.”(142.o.)

theodora P>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Elolvastam, olvasgattam, de valahogy nem. Fodor Ákos verseit, haikuit szeretem – de valahogy ez a kötet nem váltotta ki a megszokott érzést belőle. Sajnálom, pedig direkt megvettem a kiadótól :(

Zimmermann_Zita>!
Fodor Ákos: Gonghangok

Végre egy hosszabb kötet, rengeteg kiváló verssel, mint ez is:

Tájunk képe

EGY VÁGY

Nem szeretnélek
utoljára látni.

TÁRSNŐM

Ő az, aki bármi rosszban
valami jót is talál;
nélküle nehezebb volna
az élet – és könnyebb a halál.

JELENTÉS IDŐM JÁRÁSÁRÓL

hálás vagyok, hogy felé
lejt minden utam

Leoni I>!

VÉGAKARAT
„egy gondolat bánt engemet”

Egy pontos tarkó-
lövést kérek, érzelgős
gyógykínzás helyett!

192

Kapcsolódó szócikkek: lövés (fegyverrel)
shadowhunter1975 P>!

A MÁSODIK ELJÖVETELRE VÁRÓKNAK