Buddha ​Weimarban 59 csillagozás

Fodor Ákos: Buddha Weimarban

„Elkészítési javaslat: versemet oldd föl / Életed Vizében: úgy, / ahogy neked jó.”

Eredeti megjelenés éve: 2002

Fabyen, Budapest, 2002

MrClee I
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Fodor Ákos 17 szótagban felépít, majd (akár) lerombol egy egész világot. Szavai annyira erősek, hogy fogóval sem lehetne őket elmozdítani helyükről. Még csak vetélytársa sincs a haiku-írás terén, olyannyira, hogy engem a nagy japán haiku mesterek is kevésbé tudnak megérinteni, mint ő, sőt!
Habár belegondolva ez elég nagy kár, mert szívem szerint el tudnék viselni legalább 4-5 kortárs haiku írót. Zárójelben megjegyzem, hogy Diana Soto haikui is megérintettek, szóval remélem, nem maradok haikuk nélkül, de ez majd a jövő muzsikája.

Iustitia
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Hiába írtam egy másik, „eredeti”, keleti szerző haikui kapcsán, hogy nekem Fodor Ákos túl nyugati, többet foglalkozik az élet gyakorlati oldalával, mint a nagy műfaji elődök, valahogy ez mégis nagyon betalált.
A kötet utolsó részét, a kis éji zen címűt már olvastam önálló kiadásban, így általában ismerősek voltak, mégis ért néhány félig-meglepetés. Bár többnyire ezek lettek a kedvenceim ismét, az első két rész művei éppoly maradandók, az elvárt szint fölött teljesítettek.
Fodor Ákos talán tényleg nyugatiasabbra veszi a témákat, mégis jól áll neki.

diamondfox P
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Világ életemben utáltam a verseket. 12.-ben is csak Ady és Radnóti egy-két szerzeményét szerettem meg igazán, amúgy nem az én világom. Fodor Ákost pedig Vavyan Fable nyomán ismerem, évek óta hangoztatom a (ebben a könyvben szerepel!) kedvencemet tőle: „3 negatív szó: nincs * semmi * baj”.
Egyszerűen zseniális volt! Ajánlom bátran, de nem szabad csak úgy „átlapozni”. Egyenként meg kell érteni, elmosolyodni, bólogatni meg felhorrkantani rajta.

Szédültnapraforgó
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Nagyon élveztem, Fodor Ákostól ez már a 2. „haikukészlet” , amit olvastam :)
Nem tudom hogy jönnek ezek a gondolatok nála, de nekem nagyon tetszenek. Rövid, velős, annyira lényegre törő és jól kifejez egy-egy gondolatot.
Nagyon nagyon kedvenceim voltak:
NAPLÓJEGYZET
FIGYELMEZTETŐ-TÁBLÁCSKA
EMPÁTIA

Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Sokadszorra is ez a kedvenc kötetem Fodor Ákostól. Van benne néhány olyan szösszenet, ami legalább hetente eszembe jut.

BKitty
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Eddig is szerettem a verseket, de Fodor Ákos valami egészen mással ismertetett meg. Vers is, rövid, summás gondolatok az életről, tökéletesen kifejezve érzelmeimet. Minden benne van, ami fontos: élet és halál, szerelem és szeretet, csalódás és küzdelem, az élet apró csodái. Tökéletesek.

Aquarius
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Szeretem a haikukat. Azon a szinten, amelyen Fodor Ákos műveli, meg egyenesen imádom. Hihetetlen, hogy (többnyire) három sorba, mi minden belefér. A kötet (kötetecske) remek, minden sorát élveztem. Annyira, hogy bekerült a kedvencek közé.

khanivore
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

A legkevesebb szóval a legtöbbet elmondani. Aki ennyiből nem ért, az olvasson Oravecz Nórát.

Bohemian
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Ezek a kis apró értelmek tanítanak látni, hogy ne csak nézzen az ember, bambán a messzi arcokba, kifürkészhetetlen messzeségekbe – hiszen minden kifürkészhető, csak akarni, s merni kell.
Az emberben is ott a hegy – bennem is –, naponta mászom, s legtöbbükben fel nem érek soha. Ezen könyvek segítenek, tovább mennem, másokban és önmagamban, mert ilyen mély gondolatok árán – mint ezek itt, e csöpp könyvben - jövök rá, hogy tudásom önmagamról mily' kevéske még, s hogy a saját hegyemen egyesek már feljebb vannak, mint én.

Fabyen, Budapest, 2002
snufkin
Fodor Ákos: Buddha Weimarban

Kb. 15 évvel ezelőtt olvastam valahol egy Fodor-haikut, amit ki is írtam magamnak az akkori „kedvenc idézetek”-füzetembe. Aztán pár évvel később már egyetemistaként jött egy szerelem (szerelem?), aki Fodor Ákost mutatott nekem, és megtaláltam ezt a verset. A szerelem elmúlt, Fodor Ákos maradt, aztán idővel az is halványult, de az érzet megmaradt: Fodor Ákost olvasni jó.

FIGYELMEZTETŐ-TÁBLÁCSKA

följebb emelni.

csobi SP

Humanitás

Kevésre tartlak,
hogy ne kelljen túl nagyot
csalódnom benned.

53. oldal (Kaposvár: Fabyen, 2002)

NAPLÓJEGYZET

hogy föl-fölriad?

csobi SP

Szabadság

mi ha történik:
te döntöd el, hogy inkább
csiszol, vagy koptat

17. oldal (Fabyen, 2002)