Róma ​háborúi 5 csillagozás

Florus: Róma háborúi

A császári Róma – akárcsak korunk – alig tudott megbirkózni a rázúduló roppant ismerettömeggel, amelyet a görög és római kultúra évszázadai halmoztak fel. Az olvasóréteg tájékozódásának megkönnyítésére elszaporodtak hát a kivonatok, breviáriumok, rövid áttekintések. Ennek a furcsa műfajnak a képviselője Lucius Annaeus Florus, aki főként Livius és Sallustius nyomán foglalta össze Róma történetét a Város alapításától Augustus koráig. Műve, a Róma háborúi nem szürke-szellemtelen kivonat, hanem érdekes, könnyen olvasható, egyéni gondolatokat is megvillantó eseménytörténet.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az ókori irodalom kiskönyvtára Európa, Magyar Helikon

Európa, Budapest, 1979
248 oldal · ISBN: 9630718812 · Fordította: Havas László

kuliga>!
Florus: Róma háborúi

Igen érdekes történeti munka, sok információt kaptam Rómáról, amit nem tudtam, vagy csak felületesen ismertem. Nem túl nehéz olvasmány, és néha kifejezetten szórakoztató volt.

Chöpp >!

Az aquitanusok csavaros eszű népe barlangokban húzta meg magát: Caesar megparancsolta, hogy zárják be őket oda. A morinusok a rengetegekbe vették be magukat, ő pedig elrendelte, hogy gyújtsák rájuk az erdőket.

Chöpp >!

A háború aztán egész rettenetével az avernusok városa, Gergovia körül összpontosult. Ezt a hatalmas települést a fal, a fellegvár és a meredek partok segítségével nyolcvanezer ember oltalmazta, Caesar pedig sánccal, földbe rejtett kihegyezett karókkal, árkokkal – az egyikbe a folyó vizét is bevezettette – és mindezen fölül tizennyolc ostromerőddel és óriási földhányásokkal kerítette be. Előbb kiéheztetéssel elcsigázta a lakosságot, majd pedig, amikor a védők ki merészeltek törni, karddal és kihegyezett husángokkal halomra ölette őket a sáncon, úgyhogy az életben maradtak kénytelenek voltak megadni magukat.