Tanulmányok, ​levelek, vallomások 3 csillagozás

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Tanulmányok, levelek, vallomások

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Ivan Fjodorovics Karamazov

VERDI>!

Esett, s az esti fények éppen
Kigyúltak, szél mordult felém,
Amikor Poltavából régen
A fővárosba jöttem Én.

Égbökő vándorbot kezembe;
De rajta ösztövér iszák,
Vállamon vásott birkamente,
Zsebemben – tán három peták.

Se pénz, se név, se aki várja,
Kacagtató kis figura……..
Negyven év telt el, s nem hiába:
Zsebem millió húzza ma.

165. oldal (Költő és polgár)

NLaslow>!

Pszichológusnak neveznek: nem igaz, csak realista vagyok, a szó legmagasabb értelmében, mert az emberi lélek teljes mélységét ábrázolom.

NLaslow>!

Ördög. (Ivan Fjodorovicsnak és az ördög megjelenésének pszichológiai és részletes kritikai magyarázata). Ivan Fjodorovics mély, nem mint a modern ateisták, akik hitetlenségükkel csak világnézetük szűkösségét és korlátolt képességeik korlátoltságát bizonyítják.

Kapcsolódó szócikkek: Ivan Fjodorovics Karamazov
NLaslow>!

Valaki azt bizonygatta, hogy egyes kritikusok, ha szomjasak, nem mondják egyenesen és egyszerűen: kérek vizet, hanem ilyenformán fejezik ki magukat:
– Kérek egy pohárral abból a folyékony halmazállapotú anyagból, amely a gyomromban felgyülemlett szilárd halmazállapotú anyagok fellazítására szolgál.

Zigó_Attila>!

S alapozhatja-e boldogságát az ember mások boldogtalanságára? A boldogság nemcsak szerelmi gyönyör, hanem a lélek legmagasabb rendű harmóniája. Miben nyugszik meg a lélek, ha becstelen, könyörtelen, embertelen cselekedet áll mögötte?

Zigó_Attila>!

Ezt a legszomorúbb könyvet [Don Quijote] az ember nem felejti el, magával viszi Isten ítélőszéke elé.

Zigó_Attila>!

Itt már nem is népet látunk, hanem rendszeres, alázatos, ösztönzött eszméletvesztést. És a társadalom e páriáinak láttán úgy érezzük, hogy az ő számukra még sokáig nem teljesedik be a jövendölés, hogy még sokáig nem kapnak pálmaágakat meg fehér ruhát, hogy még sokáig fogják kiáltani a Mindenható trónusa felé: „Meddig még, uram?”

Zigó_Attila>!

Csodálkoznak azon az ostobaságon: hogyan állhat be valaki reszketősnek vagy kóborló szektásnak, és nem eszmélünk rá, hogy ez – elszakadás a mi társadalmi formuláinktól, makacs és öntudatlan elszakadás: ösztönösen szakadnak el, bármibe kerüljön is, undorral és rettegéssel szakadnak el tőlünk. Ezek a milliók, akiket elkergettek az emberiség lakomájáról, és magukra hagytak, most a föld alatti sötétségben – ahová idősebb testvéreik taszították őket – egymást lökdösve, taposva, tapogatózva dörömbölnek valamiféle kapun, és szabadulást keresnek, hogy ne fulladjanak meg a sötét pincében. Ez amolyan utolsó, kétségbeesett kísérlet, hogy a magukfajtákkal egy csoportba, egy tömegbe verődjenek, és elszakadjanak mindentől, akár még az emberi formájuktól is, csak hogy maguk között lehessenek, csak hogy ne legyenek együtt mivelünk…