Óvodások ​kézikönyve 40 csillagozás

Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Az ovikezdés nehéz dolog. Gyereknek és szülőnek egyaránt. Talán néha a szülőknek kicsit nehezebb is, hiszen ez az első elengedési lecke az életben. Jól jön ilyenkor egy jó barát. Netán egy könyvbarát.

Az Óvodások kézikönyve ilyesféle barátként működik. A szöveg és Rippl Renáta sok színes, kedves rajza részletesen mutatja be a gyerekeknek, milyen is ez a nagy kaland, amit óvodának hívunk. A beiratkozástól kezdve az első ottalvásig, és az új hely megszokásáig. Teszi mindezt szeretettel és humorral, azzal két eszközzel, ami az élet lélekpróbáló helyzeteiben mindig a segítségünkre van.

Eredeti megjelenés éve: 2019

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634036418 · Illusztrálta: Rippl Renáta
Manó Könyvek, Budapest, 2019
56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634036418 · Illusztrálta: Rippl Renáta

Tarja_Kauppinen IP>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Avagy hogyan készüljünk fel az ovira, ha már életkorunkból kifolyólag oda kell járni szeptembertől.
Ezek a nagy fejű figurák picit tán karikaturisztikusak, meg nem értem, miért írja következetesen számmal a szövegben a(z egyjegyű) számokat, de segond. A könyv célja az oviba készülő gyerek megismertetése azzal, hogy mi vár rá, s noha egy picit idealizál (amikor odamennek terepszemlét tartani anyukájával, mindenki kitörő örömmel ott marad, semmi hiszti, semmi ellenvetés), alapvetően azért nagyon is megállja a helyét. Negatívum lehet ama budapest-orientált poén, miszerint a beszerzőkörút bizonyára a Margit körút környékén lehet – nem budapesti gyerek is érti persze, hogy körút-körút, de azért ez akkor is eléggé lokálszóvicc, na.
Időben stimmelnek a nevek: a lurkók Lilla, Pisti, Luca, az óvónénik kettővel korábbi generáció: Bori, Lujza.
A főhősnőnek a terepszemle alapján bejön az ovi, várja egész nyáron, készül rá, pl. megtanul egyedül öltözködni, ez tök jó motiváció, de azért mégsem sikerül minden tökéletesen, copfot csinálni pl. nem tud magának, szóval van azért itt realitás. Rugózik is mindenféle kérdéseken: milyen lesz a kaja, nem lesz undi? Milyenek lesznek a gyerekek? A közösségbe készülő skac jogos aggodalma.
Van egy kevésbé ideális családi hátterű kissrác is, aki verekszik és gúnyolódik, mert őt hozzák reggel elsőként, és őt viszik délután utolsóként, ebből sejthetjük, hogy otthon nem oké minden (nem a korai hozás – kései vivés, inkább az agresszió miatt, rögtön hozzáteszem, a maga módján ez is tök normális egy kiscsoportos fiúnál, mert élénk, mert vagány, mert pasi a szentem már most is, csak meg kell tanulnia még kezelni az indulatait, és ebben kell, hogy mi a segítségére legyünk), és ez okozza a viselkedési gondokat, amiket az óvónéni egyébként pöpecül kezel: feladatokkal bízza meg a kissrácot, amitől ő büszke magára, és tök hepi, lelkesen segít. Nagyon helyes, így lesz Ferkóból sikeres, menő üzletember, lehet, hogy kiscsopiban még elgyepált mindenkit, de a megfelelő bánásmód révén megtanulja megfelelő mederbe terelni az indulatait, és kőgazdag vállalkozó lesz belőle, vagy ügyvéd, szóval fényes jövő áll előtte a szakavatott óvodapedagógusoknak köszönhetően.
A végén van egy kis interaktív ovis napló is, kérdésekkel és feladatokkal, pl. rajzold le a jeled, írd le a kedvenc ezt meg azt, kaját, legjobb barátaid nevét, stb., rajzold körbe a tenyeredet, ragassz be fotókat, szóval nagyon kis kreatív kötet ez, alkalmas az olvasás és az ovi megszerettetésére.

A Merítés-díj gyermekirodalmi kategóriájának zsűrizéséhez olvastam.

Ottilia P>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

A közelmúltban olvastam Finy Petra Az ovi-ügy című könyvét is, és attól ez lényegesen jobban sikerült, de valahogy még mindig nem az igazi. Fontos, hogy életközeli lett, és a problémás helyeztek kezelése is megfelelő benne.

Aranyosak, vidámak az illusztrációk és a szerző finom humora itt is felelhető. Az unokám különösen ráérzett erre, nagyokat kacagott, élvezte nagyon.

Óvodakezdés előtt hasznos barát lehet ez a könyv, mert az ismerkedéstől egészen az első napokon át elkísérjük főhősünket. Az unokám, Gyurka szerdán kezdi az óvodát. Nagy az izgalom. :)

Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Nagyon hasznos könyv ovikezdőknek, mert minden lehetséges nehézséget megemlít, mint ahogyan azt is, hogy mindent meg lehet oldani. Ugyanakkor az ovislét jó oldalát is nagyon kedvesen, szeretetreméltóan, viccesen ecseteli Finy Petra. Nagyszerű segítség az óvoda előtti szorongások, félelmek feloldására, többszöri elolvasás után a gyerekek már szinte ismerősként üdvözölhetik az óvodát.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2019/08/gyerekeknek.html

Molymacska>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Ez a kötet tényleg az, mint amit a cím is mutat: egy kézikönyv arra, hogy az aprócska ovis hogyan szokjon hozzá az ovihoz.
A kis történeteken keresztül részesei lehetünk az óvodamegismerésének, később pedig az óvodába járásnak, az elválásnak, és a megjelenő ovis problémák kezelésének is. Több értékelésben is olvastam, hogy számukra ez túl rózsaszín, és egyes aspektusában tényleg az, másrészről viszont több olyan rész van benne, ami direktben egy problémára megy rá, és annak a megoldására, hogy mind a gyerek, mind a szülő ezt tudja kezelni.
Nagyon jól bemutatja a könyv az eltérő látásmódokat a különféle óvodás gyerekeken. A legtöbb konfliktus ebből az eltérésből adódik, de a mese erre is megpróbál megoldást találni. Talán a legfájóbb annak a kisfiúnak a története, akivel nem foglalkoznak otthon eleget. A mese megpróbálja megmutatni, hogyan legyünk vele kedvesek és türelmesek (még akkor is, ha felnőttként megszakad a szíve az embernek ezt látva, és tudva, hogy ez a valóság).
Nagyon jó könyv, óvodai beszoktatáshoz szerintem (szinte) elengedhetetlen. Nagyon jó benne, hogy a gyerek akár otthon a szülővel előre olvashat, mi fog történni vele, felkészülhet előre „lelkiekben”, közben pedig megbeszélhetik, éppen a könyvhöz képest hol tartanak, mi az, amiben fejlődhetnek. Nagyon jó könyv, csak ajánlani tudom.

csgabi P>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Mindig nehezen írok értékelést gyerekkönyvekről, ritkán tud meglódulni úgy a „tollam”, mint egy felnőtteknek íródott könnyvnél. Ráadásul az a helyzet, hogy az előttem értékelők már leírtak mindent, amit szerettem volna. Nagyon cuki és hasznos könyv, ami teljesen jól tud segíteni a kicsik félelmének leküzdésében, hogy ne legyen ismeretlen terep az óvoda nekik.

Aranyos a történet, kedvesek a szereplők, az óvónők jól kezelték Ferkó dolgait is, nekem bejött a történet és az illusztrációk is.

meseanyu P>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Aranyos volt, de nekem most nem jött át annyira a humor, amit egyébként szeretek Finy Petránál, és a szöveg is olyan egyszerűcske volt összességében. Talán a jelen idő miatt? Nem tudom igazán megmagyarázni, de a sok jó ötlet, tényleg igazi ovis helyzet ellenére valahogy kívül maradtam, nem tudott bevonni a szerző az óvoda egyébként számomra nagyon szerethető hangulatába. A rajzok viszont cukik.

sztinus>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Nagyon vicces, hogy én is egy pöttyös labda jelű Lucànak olvastam fel. Emiatt számunkra még jobb volt.
Informatív, a célkorosztálynak megfelelő könyvecske.

atomarcú P>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Ez nagyon cuki volt, a gyerekek meg természetellenesen fejlettek érzelmileg, de hát ez a cél, az oktatás, a példaállítás. Hasznos, kedves kis könyv, ezért még a lufifejek is megbocsáthatók. Az viszont biztos, hogy az illusztrátor életében nem látott ugróiskolát, mert lazán fordítva számozta be.

krlany I>!
Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Nem rossz ez a kötet, de egy kicsit rózsaszín, de hát még sem lehet egyből a kőkemény valóságot leírni (nézd meg: https://snitt.hu/filmek/nem-leszek-a-baratod-2009), még a végén elriasztja a gyerkőcöket. Viszont tényleg segít felkészülni az ovira és a napirendre, ami mindenképpen fontos egy gyerek életében. A másik pedig a közösség.

Finy Petra: Óvodások kézikönyve

Ez egy végtelenül bájos mese, mely az óvodába való beszoktatás, illetve az óvodában zajló napi események egészén átvezeti a kis olvasót. Főszereplőnk a kis Luca, akinek nyomon követhetjük a beiratkozását, az első napját, az első barát megszerzését, a „napos” tevékenységének megismerését – OMG, de régen jártam oviba, minden szép emlék visszajött ma… ^^ –, a tízórai, ebéd, délutáni alvás mikéntjét. Luca igazi kis ovis, naiv, a világról nem sokat tud, aranyos, felnőtt fejjel nagyon humoros gondolatai vannak. A mesét Rippl Reni gyönyörű illusztrációi is feldobják, de ő soha nem is szokott csalódást okozni a rajzaival. Tökéletes beszoktatós mesekönyv, nem csoda, hogy veszik mint a cukrot… :) Kifejezetten ajánlom!

Bea_Könyvutca P>!

Ketten jobb megérkezni az oviba, mint egyedül. Boldival közös szekrénybe kerülünk. Az ő jele a vonat. Az enyém a pöttyös labda. Az ő váltócipője egy sportcipő. Az enyém egy rózsaszín szandál. Ő sír, amikor el kell köszönni a mamájától. Én csak egy picit pityergek. Épp csak csillog a szemem. Mintha egy kicsi eső esett volna benne.

Caledonia_Valley P>!

Reggelinél még néma csendben ülünk. És olyan szépen eszünk, mint a kisangyalok. Bár nem tudom, a kisangyalok mit ehetnek. Kisfelhőt?

Caledonia_Valley P>!

A dédik mindig azt mondják, megnőttem. Lehet, hogy nagyobb lettem. Ők viszont összementek. De ezt mégsem válaszolhatom nekik.

timcsigirl>!

Anya azért jár a munkahelyére, hogy dolgozzon. Én azért megyek az óvodába,
hogy óvodáskodjak.

Bea_Könyvutca P>!

Varázslatos helynek tűnik. Azért nem hiszem, hogy varázslók járnak ide. Én inkább gyerekeknek nézem őket.