Folyékony ​tekintet 57 csillagozás

Hogy a nedvek beszéde
A fülembe égjen
Aztán azonnal a nyelvemre
Hogy a madarak hörgése
És a rókak fuldoklása is
Számban sűrűsödjön hanggá

Az erdő testétől a test erdejéig vezetnek Finy Petra új verseskötetének ösvényei. Felfedezőútján félrehajtogatja társadalmi gátlásaink, neveltetési görcseink és előítéleteink folyton szemünkbe lógó indáit és leveleit, hogy a rengeteg mélyén olyan érzésekre és gondolatokra találjon életről, halálról, természetről, anyaságról és érzékiségről, melyeket talán magunknak se mernénk bevallani. Bátor és gyönyörű könyv, melynek mítoszba hajló, groteszkül szép történeteihez Szulyovszky Sarolta készített varázslatos illusztrációkat.

Eredeti megjelenés éve: 2013

Libri, Budapest, 2013
90 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633102121 · Illusztrálta: Szulyovszky Sarolta

sophie P>!

Nem érdekel, ötcsillag!
    Ezt azért mondom így, mert éppen a napokban fogadtam meg, hogy most már nem lesz csak úgy ötcsillagozás, meg fogom fontolni. Úgy látszik, ez nekem nem megy. Ha megszerettem, akkor megszerettem.
    Első ránézésre ez a kötet talán kicsit elrettentő. Először is a piros vonalakkal és virágokkal-ágakkal kiegészített szoborszerű rajz-illusztrációk. Aztán a különböző csipkebugyik és óvszerek. De egyszer csak valahogy megtanulja az ember azt a nyelvet, amit itt használni kell, és megtanulja azt a látásmódot, ahogy az egészből kiemel valami picit, hogy egészen groteszkké, sőt néha a lényeget hordozóvá nagyítsa fel. Mint pl a sárfelhordás az úton. Általában láthatatlan ugye, de ha észre van véve, akkor már bármi is lehet. Vagy pl egy heg, egy zaj, egy hátsó gondolat, stb. Szóval hamar összeáll, hogy néz itt ki az egész.
    A kedvenceim különben azok a szabálytalan portrék voltak. Volt köztük neves ember, pl Oravecz Imre, mintha én is pont olyannak gondolnám. És volt névtelen is, mint a szomorú masszőrnő, ismerek ilyet én is. És a különböző nő- és anyakép(zet)ek, ilyeneket meg nem szoktunk mondani, csak gondolunk, vagy gondoljuk, hogy gondolnak mások. Ha szókimondó is, ez még nem túlzás, sőt, talán ezeket a dolgokat nem is lehet másképp.

Ahány cukorka
Annyi képtelen hazugság a boldogságról

Azt hiszem ez elég lesz értékelésnek. Még hozzáteszem akkor, hogy ötletesek voltak a képek és tömkelegével karcoltam, idéztem. Jókor jó időben talált rám ez a kötet. Keserédes versek ezek, hiszen az élet nem csupa játék és kacagás….Köszönöm.

Babó_Buca P>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Finy Petra egy nagyon különleges író, mert már prózájában érzékelhető a líraisága. A Folyékony tekintet nem egy mai darab, az általa felvázolt problémák viszont még mindig aktuálisak. Többek között beszél a szemetelésről, az erdő élővilágáról, a halálról, az anyaságról, a gyermekvállalásról, és a beteg gyermek elfogadásáról. Emellett a benne szereplő illusztrációk emelték a kötet színvonalát. Csak olvastam a verseket, és egytől-egyig gyomorszájon vágtak. Komoran láttatja a világot, így mindenképp kell hozzá egy erősebb lélekállapot. Engem helyenként megviselt.

olvasóbarát>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

„Az erdő testétől a test erdejéig” vezetnek Finy Petra ösvényei. Fejezetcímek: Az erdő teste, Indák, A test erdeje. Szokatlan témájú, írásjelek nélkül áramló sorok. A természet és az ember kölcsönhatásának problémái is megszólalnak a versekben, mint minden művében, amivel eddig megismerkedtem. Az Indák című fejezetben Maria Callas, Oravecz Imre, Cecilia Bartoli, Sylvia Plath, Ljudmila Ulickaja, József Attila és Egon Sciele alakját is megidézi. Finy Petra annyira benne él a természetben, védené, óvná, küzd érte. Megjeleníti az anyaságot (Anyabörtön,Lakótárs), a környezetében élő nőket (A szomorú masszőrnő, A vidám hentesnő, Panni néni) Nagyon tetszik, ahogyan a társadalmi gátlásokat, előítéleteinket, görcseinket bemutatja és félretolja. Nagyon kíváncsi vagyok a kötet fogadtatására.
Szulyovszky Sarolta képei remekül egészítik ki ezt a megjelenésében is impozáns kötetet.

postmodjane>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Elolvastam az összes verset. A kedvencem a Fakókék művirág. Nagyon a kedvencem most. Annyiszor elolvastam, hogy hamarosan tudni fogom kívülről.
Csodálatosak a rajzok.
Emlékezetes, ahogyan a test ábrázolása költészetté lényegül, ahogy az is, ahogyan a leghétköznapibb, sőt nem egyszer a nagyon triviális, nagyon nem versbe képzelt tárgyak, művészetté válnak. A Sylvia Plath vers is egyedülálló, megint megint eszembe ötlik, hogy a fájdalomból szublimált szövegeknek mily ereje és hatása tud lenni.
Annyi szimbólumérték van a kötetben, hogy vétek lenne nem írni róla valakinek mihamarabb valami jót, promóciót jelentőt, marketing értéket jelentőt.

Danó>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Meglehetősen ritkán olvasok verseket, sokszor zavarosnak, homályosnak érzem őket (jellemzően az erős szubjektivitás miatt), de ezt a kötetet most kétszer is elolvastam az elmúlt 2 nap során, annyira tetszett. Finy Petra érthetően, átélhetően, érdekesen (azok a nagyszerű hasonlatok!) és túlzásokba nem eső leplezetlenséggel ír erdőbeli bugyiról, bugyibeli erdőről, óvszerszemű vadkanról, betegségről, halálról, halottakról, az ünnep és az anyaság gyötrelmeiről és még sok másról. Szulyovszky Sarolta remekül passzoló illusztrációit hasonló jelzőkkel tudnám illetni. Olvasás közben mosolyogtam, nevetgéltem, csodálkoztam, megrémültem, elszomorodtam… Olvastam ma az utcán sétálva is, és a lobogó zászlók alatt jutott eszembe: mi mással ünnepelhetném szebben augusztus huszadikát, mint annak egy bizonyítékával, hogy a magyar nyelv még most is virágzik?

theodora>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Nemsokára sorra kerítem a legújabb regényét, de előtte gondoltam megismerkedem a költészetével, mert párszor már szemeztem ezzel a gyönyörűen illusztrált verseskötetével.
A kötetben olyan bőr alá mászó versek, képek vannak, amik miatt egyedi és meghatározó élményt nyújtott.
A legjobban az anyaságról* írt versei, ill. a könyv első része, a természet és az emberiség kölcsönhatásáról szólók tetszettek.
*Főleg azért, mert még nem olvastam / vagy nem emlékszem /, hogy olvastam volna bárkitől ilyen őszintén az anyaság és a terhesség fájdalmas, undorító, morbid voltáról. Végre valaki nem szépelegve ír erről a témáról!

Puella>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Jól esett. Azt sajnáltam, hogy nem merül el a témákban, bár akkor talán nem esett volna ilyen könnyedén.

délibáb>!
Finy Petra: Folyékony tekintet

Somvirág, somvirág, aranysárga a világ.
Kakukkfű, kakukkszó, kirándulni volna jó!

Finy Petra úgy ismeri a természet minden ágát-bogát, mint egy nimfa, akinek valamennyi lélegzetvételében életre kel az erdő.
Biztos sokan vagyunk (mi városiak), akik úgy akarjuk látni a világot, ahogy ő. Mikor kilépünk az utcára, még eszünkben van, máshogy nézünk az őszre, de aztán kicsit késik a busz és akkor már a plafonon vagyunk és elfelejtjük. De legalább néha eszünkbe jut!

hetcsillagkozt>!

A férfi szőrös mellkasán
Van egy hely ahol a szőr nem nő
És hártyafehér heg húzódik végig a bőrön

A férfi nevetve meséli
Hogyan szerezte a sebet
Egyszer mellbe szúrta magát
De azok az erőszakos orvosok valahogy visszahozták
Belerángatták az életbe
Nem is érti ezt a beteges ragaszkodást
Az egyetemen tanítják nekik ezt
Vagy eleve fertőzöttek az élettel

78. oldal: Van egy hely

olvasóbarát>!

József Attila a párnára hajtja a fejét

Fáradtnak lenni
Halálosan fáradtnak
Hogy már csak a halál tudjon pihentetni
Hogy már minden párna legyen
Egy mohos kő
Vagy esőtől felpuffadt avar
Vagy akár egy szivacsosra korhadt vasúti talpfa
És ezen a párnán aludni végre egy keveset
És olyan mély álomba merülni
Hogy még az éjszakai gyors füttye se keltsen fel
És aludni
És időnként egy nagyot nyújtózkodni a karunkkal
Párhuzamosan és szabályosan
Mint két izmos vassín

Kapcsolódó szócikkek: József Attila
munuum>!

Olyan voltam
Mint a szomorú menyasszony
Aki tudja férje egy közönséges tolvaj
És az életet rabolja el tőle csókjaival

Elkeseredtem
De a torkomból nem jött fel más
Csak a némáság

Gondoltam ágakból zajt rakok
De akkorát hogy a szomszéd hegyen is meghallják
Ezért körmeimmel fűrészeltem csupaszra a fákat
Ez legalább hangos volt

Az erdő mégsem neheztelt rám
Csak nézett
Gyengéden és tisztelettel
Ahogyan dühöngő haldoklókra szoktak

42. oldal, Maria Callas bemegy az erdőbe

sophie P>!

Oravecz Imréből kijön az erdő

Van aki virágnyelven szól
És valóban virágok nőnek a szájából
Ilyet már láttam nem nagy ügy
De ez az erdő azért engem is meglepett

Ül a férfi és beszél
És kitüremkedik a szájából egy fa
Aztán egy erdő
Végül már fülemüle is énekel a lombok közt
Mert még madarakat is tud mondani az erdőhöz
Sőt embert is az erdőbe
Nem csak fákat varászol egyszerű szavakkal

Szóval így szólni
Én is így szeretnék
Erdőt köpködni meg madarakat
Meg persze sok-sok embert
És mindegyik életre kelne
Csak leporolná magát
És már menne is élni
Sietni és lökdösődni
Meg kiabálni a boltban hogy már megint
Drágább lett a tej
És savanyú is
Mint a fröccsbe csöppent igazság

Kapcsolódó szócikkek: Oravecz Imre

Ahány cukorka
Annyi képtelen hazugság a boldogságról

88. oldal, Panni néni, részlet

Terka6>!

Hirtelen azt mondod tündérek tanyáznak erre
Mert madár így nem énekel
És mosolyogva felemeled az ujjad egy furcsa trillánál

Úgy tudtam nem hiszel a tündérekben
És bennem sem
Most mégis úgy nézel rám mintha valóban léteznék

Azt hiszem ma mégis
A párnába nyomom az arcom

46. oldal, Sylvia Plath a párnába nyomja az arcát , részlet

Lunemorte P>!

És igazi eszemet akárcsak az ünneplő ruhát
Gondosan megőrzöm
Hogy ép legyen majd az ünnepekre

48. oldal, Ljudmila Ulickaja kiveszi a párnából a fejét, részlet

KATARYNA>!

Tavasz

Olvad a táj
Egy sánta szarka elszomorító nyugalommal
Botorkál a sárrá híguló télben
Megáll méreget
Ismét megáll és megint méreget
Figyeli a hólé mélységét
Keresi
Hol tudna biztosan belefulladni

KATARYNA>!

A hegy és a férfi

Mindig mondták neki az emberek
Hogy olyan a férje mint egy hegyomlás
Együtt nevettek rajta
Tényleg nagydarab volt
Az autóba úgy ült be
Ahogy mosógépbe gyűrik a szennyest
Az ágyról is mindene lelógott
És a lábához dörgölőztek a pelyhes porcicák
De legalább a lelkének volt elég hely
Ebben az óriási zsírpalotában
A ragyogó fényű szemek ablakai mögött

Aztán jött a lavina
Azon a gleccsertúrán
És ráömlött a férfira a hegy
És tényleg hegyomlás lett belőle
De ezen az asszony már nem tudott úgy nevetni

Mert ha egy másik nő veszi el a férjét tőle
Azt megérti van ilyen
De hogy a hegy rabolja el
És öleli örökre hideg karjaival
Ezt soha nem tudta megbocsátani