Kisujjak 9 csillagozás

Filip Florian: Kisujjak

Filip Florian könyve egyszerre detektívregény és bámulatosan anekdotázó balkáni próza; történelmi tényeket mutat fel, de épp csak olyanforma pontossággal, mint a legnagyobb dél-amerikai regényírók. Helyenként a metafizika területére lépdel, másutt megmarad a realitás világában: egy az Oszták-Magyar Monarchia és Ó-Románia egykori határán fekvő kisvárosban, ahol a római erőd feltárásakor hatalmas tömegsírra bukkannak. Milyen időből származhatnak a csontok? Ennek felderítésével foglalatoskodik a fiatal régész, az öreg katonai ügyész, az egykori politikai fogoly, sőt az argentin csontszakértők is. Az író a briliáns történetbonyolítással egészen a legutolsó mondatig képes fokozni olvasói kíváncsiságát

Eredeti cím: Degete mici

Eredeti megjelenés éve: 2005

Magvető, Budapest, 2008
250 oldal · ISBN: 9789631425963 · Fordította: Karácsonyi Zsolt

ppeva P>!
Filip Florian: Kisujjak

Véletlenül jött szembe a könyvtárban. Örültem, hogy találtam egy viszonylag új könyvet román szerzőtől, egy kihíváshoz volt rá szükségem. Hát, ezt nyugodtan kihagyhattam volna.
A fülszövegíró egész biztosan nem olvasta a könyvet. Detektívregény? Legnagyobb dél-amerikai regényírók? Briliáns történetbonyolítás? Olvasói kíváncsiság a legutolsó mondatig? Á, dehogy. Legfeljebb a bonyolítás szó ül. Annyira túl van bonyolítva, hogy néha azt se tudtam, mit olvasok, néha meg szépen elaludtam rajta.

kolika>!
Filip Florian: Kisujjak

A román szerzők könyvei közt keresgélve a fülszöveg alapján nagyon ígéretesnek találtam a könyvet. Kíváncsiságom elég sokáig kitartott, de biztosan nem a végéig. Olvasás során elég hamar leszűrtem, hogy ez nem az én könyvem lesz, de gondoltam, hogy csak kisül valami érdekes belőle. Az alaptörténet sem szokványos eseménnyel indít (tömegsír megtalálása és eredetének kutatása), de valahogy elmaradt a nagy áttörés.
Különböző történeteket olvastam különböző szereplőkről, s az volt az érzésem, hogy csak egymás mellett állnak, nem sikerült a szerzőnek összegyúrnia, hogy a végére egy felejthetetlen történet alakuljon ki belőle. Némely rész még érdekesnek is mondható – pl. a szerzetes életének hosszabb lélegzetű tárgyalása –, de ez korántsem volt igaz az egész történetre Néhol realisztikus elemekkel él, máshol ezt jócskán túllépi.
Összességében eléggé untam a kötetet, s azt tapasztaltam, hogy a könyv sem a fülszövegben ígérteket nem váltja be, sem a címkéknek nem felel meg.

viidori I>!
Filip Florian: Kisujjak

„Golpalott harmadik törvénye kimondja, hogy a többkomponensű méreg ellenmérge több, mint az egyes komponensek ellenmérgeinek összessége”
***

Nemcsak a Harry Potter óta tudjuk, de onnantól mindennél bizonyosabban, hogy hiába borogatunk össze dolgokat, azok attól még nem fognak összeállni egy hatásos eleggyé. Ahhoz valami több kell. És ez a több az, a kohéziós erő és a lendület, ami hiányzik ebből a könyvből. Hiába volt valami csenevész detektívszál, meg ilyen mágikus-realizmusnak és dél-amerikai prózának szánt betétek, elkalandozások, meg furcsaságok, attól a Kisujjak még nem lesz se egy jó detektívregény, se egy jó mágikus-realista regény, se egy jó balkáni próza. Hozzáteszem nem tudom pontosan milyen is az a jó balkáni próza, de hogy ez nem az, abban egészen biztos vagyok.

Biedermann_Izabella>!

A fekélyem sokat javult, úgy tűnik, hogy a fiatal nő szétszórt ruhái és fehérneműi az orvosok számára ismeretlen gyógyhatással bírtak.

Biedermann_Izabella>!

Az a te bajod, fiacskám, hangzott el a kinyilatkoztatás egy meglehetősen hűvös szerda reggelen, hogy nem iszol kávét az étrended miatt,ezért a jövődet sem ismerheted meg.

Biedermann_Izabella>!

Az emberek gyorsan felejtettek mindkét féltekén, az együttérzés és a harag a dércsípte őszi virágok sorsára jutott, elsápadt, elhervadt, aztán elszáradt a bérleti díjak, az árak, az infláció, a szappanoperák, a talk-show-k, a családi élet, a stadionokban elért győzelmek és vereségek súlya alatt. A ma és a holnap többet ért, mint a tegnap és a tegnapelőtt, a politikusok pedig a rókák és a dingók ügyességével jobbára csak a holnaputánról beszéltek.

Biedermann_Izabella>!

Jojo volt az Embury házaspár összes titkainak őrzője, ő olvasta a leveleket, ő látta fényképeket, ő lelt rá a pisztolyra a postaláda dupla fenekében, kint a házfalon, ahol nem kutakodtak soha sem a rendőrök, sem az állambiztonságiak, bár odabent mindent felforgattak, és csak Jojo rendelkezett azzal az irreális hatalommal, hogy naplementekor a pirosat zölddé változtatta, aztán királykékre, majd lilára – ha egész egyszerűen lemeztelenítette vállait és melleit.