A ​király napjai 10 csillagozás

Filip Florian: A király napjai

Filip Florian új regénye részletgazdag és színpompás képet fest a XIX. századi Romániáról és arról a Bukarestről, melynek élete ugyanolyan pezsgő volt, akárcsak a korszak többi Európai nagyvárosáé Párizstól Budapestig.

Főhőse egy berlini fogorvos, aki a trónörökös – a későbbi I. Károly király – kíséretében érkezik a román fővárosba, ahol gazdag mentora társaságában az élet sűrűjébe veti magát. Prostituáltak és úrinők, trónvárományosok és zabigyerekek, intrikák és háborúk, szerencsejáték és bódulat közepette köttetnek és szakadnak szét a szerelmi és baráti kapcsolatok.

A Kisujjak című művével egy csapásra ismertté vált, fiatal román szerző ezzel a regényével egészen biztosan még előrébb lépett a nagy mesélők ranglétráján.

Eredeti cím: Zilele regelui

Magvető, Budapest, 2009
246 oldal · ISBN: 9789631427172 · Fordította: Karácsonyi Zsolt

kaporszakall>!
Filip Florian: A király napjai

Nem nagyon ismerem a kortársi román irodalmat; valami akció keretében találomra választottam ki ezt a kötetet, s most – rövidebb olvasmányra vágyva – kézbe is vettem.

És lám: ez a rumcájszképű szemüveges emberke milyen jól ír! Remekül adja vissza az Egyesült Fejedelemségekből – a porosz uralkodóházból származó importkirály révén – Román Királysággá avanzsáló államalakulat kezdeti másfél évtizedét, a balkáni káoszból lassan formát öltő ország és annak dragonyoshadnagyból lett vezetője közötti birkózást. Mindezt egy – a királlyal még Berlinben véletlenül kapcsolatba került, majd hívására Bukarestbe költöző – német fogorvos optikáján keresztül, alulnézetből, ami lehetővé teszi, hogy a szerző kedvére időzzön a román főváros hétköznapjaiban. Nagyon jó atmoszferikus szöveg, Krúdyra emlékeztető, impresszionisztikus-nosztalgikus hangnemben, apró történésekkel. A német optika arra is alkalmas, hogy írónk ízléses nemzeti öngúnnyal fűszerezze az elmondottakat. S ami számomra külön is kedves volt: a fogorvos haszonleső, kéjsóvár, naplóíró Siegfried kandúrja, akiről rögtön E.T.A. Hoffmann jut az ember eszébe.*

Nekem nagyon bejött, de rögtön hozzáteszem: akik nem kedvelik Krúdy mélabúját vagy Proust aprólékos tűnődéseit, azoknak alighanem ez a könyv se lesz a kedvükre. Az említett két szerző hívei viszont nyugodtan vegyék kézbe a regényt: nem fognak csalódni…

* E.T.A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete

György_Dragomán IP>!
Filip Florian: A király napjai

Szeretem a város-regényeket. Ebben olyan plasztikus szépséggel van benne a századfordulós Bukarest ma már csak nyomokban is alig létező világa, hogy ritka élvezet volt elolvasni. Komótos és ízesen izgalmas, szépen kimunkált próza.

Zoltán_Bálint>!
Filip Florian: A király napjai

Alapvetően nem volt rossz könyv, de szerintem a címnek nem sok köze volt a történethez. A király gyakorlatilag csak egy mellékszereplő volt, aki a könyv eseményei alatt még nem is volt király, szóval tényleg nem igazán értem a cimválasztást. A mondatok rendkívül hosszúak voltak, szinte az egész könyv 6-7 soros mondatokból állt, ami nem mindig tette élvezetessé az olvasást.