Az ​aranymetszés 7 csillagozás

A szépség matematikai nyelve
Fernando Corbalán: Az aranymetszés

Vajon kifejezhető-e a szépség matematikai fogalmakkal?
Ősidők óta az aranymetszés a művészetben és a természetben jelenlévő harmóniához kötődik, méghozzá annyira, hogy „isteni aránynak” is nevezik.
Nemcsak Mona Lisa mosolyában találhatjuk meg, hanem a rózsák szirmai közt, egyes állatok külalakjában, és a galaxisok spirális alakjában.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Matematika világa Eaglemoss Hungary

>!
162 oldal · keménytáblás · ISBN: 9788366101012

Enciklopédia 5

Szereplők népszerűség szerint

Euklidész


Várólistára tette 11

Kívánságlistára tette 16


Kiemelt értékelések

Isley I>!
Fernando Corbalán: Az aranymetszés

Fernando Corbalán: Az aranymetszés A szépség matematikai nyelve

Az Isteni Arány mint téma szerintem telitalálat volt egy matematika sorozat bevezetőjének. Eléggé érdekes és izgalmas téma, minthogy az aranytéglalapok az élet nagyon változatos helyein fordulnak elő. Még a hétköznapokban is körülvesznek minket. Főleg az építészeti remekműveknél felsorolt érdekességek tetszettek, gondolok itt Le Corbusier modulorjára és a Mundaneum terveire. A természet szépségének matematikai bizonyítása megint csak tetszetős olvasmányul szolgált, ahogy az emberi test „Φ”-ben kulminálódó szépsége. De e könyv után a padló mozaikjait is más szemmel fogom nézni. Biztató kezdet, elégséges matematikai alátámasztással, hogy komolyan vehető lehessen magasabb szinten, szakirodalommal, hogy akit kedvet kapnak az elmélyülésre, azok megtehessék, és közérthetően fogalmazva a laikusok számára is.

Ancsibe>!
Fernando Corbalán: Az aranymetszés

Fernando Corbalán: Az aranymetszés A szépség matematikai nyelve

Első véleményem erről a sorozatról, hogy egész jól, érthetően van írva. Persze nem azt mondom, hogy mindent elsőre meg lehet érteni, mert a bizonyítások azért nagyobb lélegzetvételt igényelnek, de összességében jó olvasni a matekos témákról ilyen formában. Néha mondjuk elvesztettek egy-két dologgal, belemagyarázásnak éreztem például egy-egy festmény, vagy épület aranymetszéssel való kapcsolatba hozását. Azt el tudom képzelni, hogy bizonyos dolgokban benne van, mert mondjuk azt látjuk szépnek, de hogy azért egy festő így álljon neki festeni, az nekem meredek.


Népszerű idézetek

sophie P>!

A VI. könyv egy mondattal indította el az aranymetszés történetét:
„Azt mondjuk egy szakaszról, hogy folytonos arányban van felosztva, ha a nagyobb szelet úgy aránylik a kisebbhez, mint a teljes szakasz a nagyobb szelethez”

21. oldal - Az aranymetszés definíciója

Fernando Corbalán: Az aranymetszés A szépség matematikai nyelve

Kapcsolódó szócikkek: aranymetszés · Euklidész · euklideszi geometria
sophie P>!

Lucio Lombardo Radice XX, századi matematikus és tanár ezt írta: „A Biblia és Lenin műve után ez [az Elemek ] volt a legtöbb kiadást és legtöbb fordítást megért mű. Néhány évtizede még ez volt a középfokú oktatás során használt geometria-tankönyv.” Mivel a matematika a világ minden iskolarendszerében kötelező tantárgy, a Föld minden iskolaviselt embere olvasta tankönyvébe rejtve az Elemeket.

21. oldal - Az aranymetszés definíciója

Fernando Corbalán: Az aranymetszés A szépség matematikai nyelve

Kapcsolódó szócikkek: Euklidész · euklideszi geometria
sophie P>!

Ám a könyv [Liber Abaci / Az abakusz könyve] legismertebb része a híres nyúlprobléma, és a ma Fibonacci-sorozatként ismert megoldás:
    A probléma leírása a következő: Hány pár nyulunk lesz a mai naptól számított egy év múlva, ha a tenyésztést januárban kezdjük egy párral, amely márciustól kezdve havonta egy új párt hoz a világra, amely párok két hónap után válnak szaporodóképessé?

31. oldal, A Fibonacci-sorozat

Fernando Corbalán: Az aranymetszés A szépség matematikai nyelve

Kapcsolódó szócikkek: Fibonacci-sor · Fibonacci-számsor

Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

Alex Bellos: Alex Csodaországban
Fritjof Capra: Az élet szövedéke
Egmont Colerus: Pythagorastól Hilbertig
K. A. Ribnyikov: A matematika története
100 érdekesség a tudomány világából
Szénássy Barna: A magyarországi matematika története
Otto Neugebauer: Egzakt tudományok az ókorban
Simon Singh: A Nagy Bumm
Bill Bryson: Majdnem minden rövid története
Jared Diamond: Háborúk, járványok, technikák