A ​mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen 10 csillagozás

Anyagi kultúra, gazdaság és kapitalizmus, XV-XVIII. század
Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen

A kötet az egyetemi és főiskolai történelem szakok kötelező irodalmi anyaga. Fernand Braudel (1902-1985) a XX. század második felének egyik legjelentősebb, legnagyobb hatású történetírója, akinek munkássága az elmúlt évtizedekben meghatározó befolyást gyakorolt az európai és az amerikai történészekre. Világhírű munkájának első részében a szerző az összehasonlító történetírás keretében az egész világ XV-XVIII. század közötti életéről rajzol fel szinkronikus képet. Könyvét olyan témák demográfia, lakás, energia-források, technika, közlekedés, pénz, városok, stb. együttes tárgyalása jellemzi, amelyek a hagyományos történetírás margójára szorultak, vagy egymástól elszigetelten, külön-külön kerültek feldolgozásra. Európa-centrikus látásmódunk szemszögéből feltétlen újdonsága a könyvnek Braudel rendkívül tág látóköre: a vizsgált jelenségeket világméretekben veszi szemügyre; az anyagi műveltség kínai vagy amerikai megnyilvánulásait éppúgy ismerteti, mint az európait.

Eredeti cím: The Structure of Everyday Life. Civilization and Capitalism, 15th-18th Century, Vol. I

Gutta, Budapest, 2004
602 oldal · ISBN: 9632046323 · Fordította: Pődör László
Gondolat, Budapest, 1985
636 oldal · ISBN: 9632816153 · Fordította: Pődör László

Nienna001 MP
Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen

Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen Anyagi kultúra, gazdaság és kapitalizmus, XV-XVIII. század

Braudel mesél. Igaz dolgokról, érdekesen, olvasmányosan. Az ő történelmében az évszámok csak támpontokként szerepelnek, a politika pedig csak annyiban, mint ahogy a hétköznapi életre hatott. Braudel ír, ami az eszébe jut, a mértékegységekről, italokról, ételekről, ír a városokról. Mindenkinek ajánlom, akit érdekel, milyen lehetett ezekben a századokban élni.

Folyamatban lévő újraolvasás: Mivel egy vizsgára készülés közben „olvastam végig”, értelemszerűn átlapoztam több fejezetet. Most ezt pótolom. Szobatársam többször is közölte, hogy olyan vagyok, mint Hermione, aki a Roxfort történetét és más vaskos könyveket, kis esti olvasmánynak vette ki :D

Esténként olvasgatok belőle, nyugodtan és megfontoltan, egyszer majd a végére érek. Nagyon tetszik.

vargarockzsolt P
Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen

A létromlás hívői számára különösen ajánlott olvasmány. (volna)

Orbantorgyan
Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen

Többször olvastam, újra előveszem, nagyon érdekesnek, izgalmasnak tartom ezt a monográfiát. Biztosan továbbfejlesztették már, nem tudtam követni a szakirodalmat, de így ahogy összeállt magyar nyelven, nagyon hasznos. Fejezeteket olvasok el belőle újra, vannak kedvenceim, mint a pénzről írtak, vagy az alkoholos italokról. Nagyon jók a közlekedésről, a tengeri hajózásról, a szárazföldi utazásról írtak. Nem kevésbé izgalmas az igaerőrőn, a szél- és vizi energia felhasználásáról szóló részek. Ez is egy igen kedves könyvem.

Finch
Fernand Braudel: A mindennapi élet struktúrái: a lehetséges és a lehetetlen

Aki nem szereti az évszámokkal, háborúkkal, teletűzdelt történelmet, az biztosan talál magának 1-2 kedvére való fejezetet ebben a könyvben.

apple_pie

Minthogy soha semmi sem egyszerű, a XVII. század, amelyben Franciaországban már szakít a fűszerekkel, belehabarodik az illatokba. Mindent illatosítanak – a ragukat, a cukrászsüteményeket, az édes pálinkákat, a mártásokat – ámbrával, írisszel, rózsavízzel, narancsvirágvízzel, majorannával, mályjvaolajjal… Képzeljük csak el, hogy a tojást „szagosvízzel” öntözték!