Néma ​utazás 41 csillagozás

Ferger Annamária: Néma utazás Ferger Annamária: Néma utazás

Vegyél egy nagy levegőt és bátran merülj alá!
A versek egyszerű sorokból állnak, amelyek kinyílnak neked, ha olvasni kezded őket. Megelevenednek és a szemedbe mondják az igazságot.
Érezd át a verseket úgy, hogy közben megpihensz. Szakadj ki egy pillanatra a világból és hagyd, hogy a bátran alkalmazott költői képek megérintsenek, körbeöleljenek és elgondolkodtassanak téged.

EkönyvBazár, Isaszeg, 2019
Underground, Budapest, 2016
92 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631265576 · Illusztrálta: Nyul Flóra

Nikolett0907 P>!
Ferger Annamária: Néma utazás

„Ne hidd, hogy amit álmodtál
Egyszerű szellő volna csupán.
Hisz a pillangó is – bár aprót verdes –
Két szárnya akár vihart is ébreszthet.”

Első körben, mint azt már oly megszokott kezd lenni, szeretném megköszönni, hogy utazókönyvként eljutott hozzám és ezáltal elolvashattam ezt a gyönyörű és igencsak elgondolkodtató verses kötetet. KÖSZÖNÖM!

Másodsorban pedig az elején leszögezem, kedvenc és jó lenne ha minél több moly elolvasná. Ugyanis gyönyörű és számomra (is) nagyon fájdalmas, ébresztő erejű volt.

Minden vers egy – egy mély érzelmet, tanulságot, vagy személyt hordoz magában.
Minden sor szóról – szóra…..tönkretesz, majd felemel…
Teljesen kiakasztott….

DE ….
és ez a legfontosabb, a legkedvesebb sorokat a második részben, a Lélek – versek között találtam meg, főleg egy bizonyos költemény mutatott rá pár alap sejtelemre :

Szivárvány – híd

Apró mozaikdarabok teszik ki az arcod
De mi lenne, ha elmozdítanék egy darabot?
Talán széthullana az egész álarc azon nyomban
Vagy kitartanál s reménykednél még a sorsban?
Egy lapra feltenni mindent?
Neked talán teljesen mindegy,
Ki marad, s ki távozik mellőled?
Hiszen kiszakít egy darabot belőled….
Titkon mindig csak napsütésről álmodsz,
De borús a nap, a szivárvány még távol.
Mégis, te csak kitartóan tekintesz felfelé….
De szemed felhős, arcod előtt tenyér
A csalódás későn ér, a szíved nehéz
Utolér a valóság, hiábavaló a remény.
Esőcseppek vegyülnek könnyeiddel
Leszakítod a maszkot kezeddel
Nem akarsz már másnak vagy többnek látszani,
Csak egyet, az árnyékot a hátad mögé taszítani
Eltenni az ernyőt, s kilépni a fénybe
A mozaikdarabokat ledobni a földre
S míg békésen szárítkozol egymagadban
Szivárványhíd jelenik meg a magasban. (41.o.)

Azt hiszem ez a pár sor mindent elmond…nekem már nincs mit.
Talán csak annyit, hiszem, hogy mindig mindennek megvan a maga ideje és miértje.
Nekem ezt el kellett olvassam, és meg kellett értsem…..

Gyönyörű és többször elszeretném olvasni.
Ezért nem csak jó szívvel ajánlom.
De nagyon nagy kedvenc és egy példányt feltétlenül a polcomra teszek, hogy kéznél legyen mikor szükséges….

Olvassátok!

Update: Újraolvasva: 2019. november 12., 15:54 → 2019. november 23., 03:56

Még mindig gyönyörű és egy cseppet sem változott a véleményem.
Egyik kedvenc verses kötetem. *-*

Smurfettereads>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Imádom. ❤ Annyira, de annyira tetszett ez a gyönyörű verses kötet. :) Alig bírtam letenni készhez vétel után. Örülök, hogy elolvashattam és muszáj lesz beszereznem egy saját példányt. :) Teljesen rabul ejtett. Most életemben először olvastam ilyen könyvet és imádom. ❤ Alig várom, hogy még több könyvét olvashassam az írónőnek. A borító gyönyörű és a versek eszméletlenül jól sikerültek. Nem is tudnék kiválasztani közülük kedvencet, mert mind az lett. Alig mertem levegőt is venni olvasás közben. Fejemben visszhangoztak a versek és csak úgy peregtek előttem az oldalak. :) Bármikor újraolvasnám, ha lehetne. :) ❤

Deziréé>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Hűha. Nem is olvastam még ezidáig kortárs verseket, de úgy látom, ideje lenne több verset olvasnom, mert nagyon élveztem a könyvet. Kellemes kikapcsolódást nyújtott így estére.
Tetszett, ahogy mindig kaptam valami újat, a rímek csak úgy záporoztak. Nagyon jók a versek, főleg a hosszabb versek tetszettek. Régebben én is írtam verseket, de közel sem voltak ilyen jók, mint amelyeket leírt az írónő.

A borító gyönyörű, olyan szép. Csak rá kellett néznem és máris kedvet kaptam olvasni és az olvasás közben újra kedvet kaptam az íráshoz.
Nem is tudok többet írni, egyszerűen csak, hogy: Vegyétek meg! Olvassátok el! Érdemes minden sorát elolvasni a könyvnek.

CsakSimánDorka>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Hozzám a legközelebb a Remény – versek kerültem, mert olvasás közben kicsit deja vu élményem volt. Ebben a csokorban a versek a költőnő elmondása szerint ezek a „könnyebb hangvételű, játékosabb versek”. Nekem nem ezek a szavak jutottam eszembe, hanem az, hogy a versek ebben a részben egy olyan szerelemről szólnak, amit képtelen elfejteni mind a kettő fél és folyton egymást keresik mindenben. Ebből a ciklusból került ki a kedvenc versem, melynek a címe Emlékfoszlány.

„Emlékfoszlány

Némán haladok előre a kitaposott ösvényen
Egy dalt dúdolok magamban, ami valamikor régen
Sokat jelentett nekem. Ma már csak egy dallam.
Elmúlt már a hatalma, nem vagyok a rabja.

Lassan haladok. A kavics csikorog a talpam alatt…
De félhomályban hirtelen megjelenő alak
Megállásra késztet. Csak áll, mozdulatlanul
Áttetsző alakja teljesen a fába simul.

Csak egy emlékfoszlány az, mi múltbéli fénnyel ég,
De mosoly játszik ajkán, pont úgy, mint rég.
Bár feledni akartam, küzdeni ellene,
De boldog perceket az agyam mégis hogy feledne?

Lépek egyet felé, de alakja homályosul
Sűrű lesz a köd, a sötétség állandósul.
Már csak két szemét látom, de ennyi is elég,
Hogy agyamba zúduljon ezernyi emlék.

Alakja távolodni kezd, ellenséget lát bennem
Könny gyűlik szememben, bár teljesen megértem.
Csak egyet pislogok, hogy ne csak a ködfátyolon át
lássam,
De hűlt helyét látva tudom, ismételten csak
hibáztam…”

Bővebben:

Niitaa P>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Ezt a verseskötet egy molyos esemény keretein belül jutott el hozzám is. Bevallom őszintén, nem szoktam verseket olvasgatni már régóta, így egy hirtelen felindulásnak nevezném a jelentkezésemet, s később tudatosult bennem csak a Mit tettem? érzés.
Mert hát akkor még bele sem gondoltam, hogyan lehetne véleményt alkotni versek sokaságáról úgy, hogy nem is értek hozzá. Szóval enyhén félve, de kíváncsian vártam, hogy hozzám is elérkezzen ez a kis könyvecske. Oldalszámra nem olyan sok, gondoltam egy délután leülök és végigszaladok rajtuk. Aha. Nem. Több is mélyebben megérintett és gondolkodásra késztetett. Egy nap többször is elővettem, olvasni belőle egy keveset, majd félreraktam, hogy teljesen át tudjam magam adni azoknak az érzéseknek, amiket kiváltott belőlem.

Szóval drága Ferger Annamára és Ferger Jolcsi, nagyon szépen köszönöm a lehetőséget, hogy részese lehettem én is ennek az apró csodának!

A teljes értékelést elérhetitek ide kattintva : http://niitaabell.blogspot.hu/2017/03/ferger-annamaria-…

Diana_Z I>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Nem mondom, hogy soha nem olvasok verseket, de ritkán fordul elő. Most mégis örülök, hogy ez a kötet a kezembe került. Nem folyamatosan olvastam, hanem szépen apránként. Néha felkaptam az asztalról, kinyitottam és elolvastam egy-két verset. Majd ma délután azt vettem észre, hogy vége. Nincs tovább és kicsit sajnáltam. És pont emiatt adtam meg az öt csillagot. Szóval, hatott rám és ez jó.
Köszönöm az írónőnek, hogy elküldött erre a kalandozásra.

gazibla IP>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Voltak versek amik tetszettek és voltak amik nem, de ez nem is igazán meglepő hiszen József Attilának is vannak művei, amik nem tetszenek. Ettől függetlenül sok sok ígéretes sora van a költőnőnek. Két vers nálam kiemelkedett a többi közül a legjobb/legszebb talán a „Rab madár” című és a második helyre a „Sötétben suttogom el” című került fel. A „Rab madár” címűben volt egy versszak ami nagyon megfogott:
„Felszáll a szó, a dallama
– hogy bódulatát halljam – a
Szárnyára kél. Dalol,
De itt csak csend honol.”
Aki ilyen szép versszakokat tud írni, szerintem még sokra viheti. Sok versén érződik a költőnőnek hogy első kötet, de az mindenképpen állítható, hogy tehetséges és van jövője. :) Jó kis kötet lett ez. :) Gratulálok! :)

K_A_Hikari I>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Verseskötetről értékelést írni kifejezetten kihívás, főleg tudva azt, hogy nagy valószínűséggel elolvassa a kötet szerzője is.

Az egyik figyeltemnél találtam rá a könyvre, megtetszett az értékelése, úgyhogy rögtön lecsaptam a lehetőségre, hogy elutazhat hozzám (is) a könyv.
Hamar meg is kaphattam, a csomagküldő szolgálat ezúttal is gyors volt szóval a február ezzel a könyvvel zártam.

Ha irodalom óra kereten belül kerülne a kezembe a kötet, valószínűleg nekiállnánk darabjaira cibálni egy-egy írást. Utálom megmondani, ki mit gondoljon egy versről.
Csak érzéseket, gondolatokat fogalmazok meg kiemelve a kötetből a kedvenceimet.

♡ Esőben állva – Az a vers, amit elkezdtem olvasni, és megjelent előttem egy zuhogó eső képe. Aztán folytattam, és éreztem a búcsúzást, az egyedüllétet magamban. Nem volt jó érzés.
♡ A siket és a vak – Számomra az egész kötet legkülönlegesebb verse. Két idős ember találkozása, több év után, akik a testi fogyatékosság ellénere is megértik egymást a saját „szeretet-nyelvükön”.
♡ Szivárvány-híd – Megfogott az első sortól az utolsóig, ráadásul hasonló érzésem volt olvasás közben, mint az egyik sajat versem írásakor.
♡ A pillanatoknak élni – Van egy „Légy boldog…élj” cimű írásom, amiben teljesen hasonló gondolatokat fogalmaztam meg. Jó volt olvasni, hogy nem csak én értékelem a pillanat értékét.
♡ Maroknyi perc – Ez a vers az utolsó öt sorával fogott meg: „Nem gazdálkodtunk jól az idővel. Az csak pergett le
És még mindig csak pereg…
Csak pereg…
Pereg…
Csak sose múljon el az utolsó perc veled!” Annyira szép.
♡Tintába holt szavak – Rögtön megfogott a cím, aztán a különleges kinézet. A tartalom se semmi, többször elolvastam. Talán ez a kedvencem.
♡ Angyalfény – A vers, amit olvasva eszembe jutott számomra is valaki, akit már csupán „emlékdobozban” őrizhetek. De jó volt rá gomdolni.
♡ Egyetlen – A másik kedvenc.
Főleg az alábbi versszak: „Ha látod, hogy fáj, ne kérdezz
Ölelj csak magadhoz, hogy ne féljek
Nem kellenek semmitmondó szavak. Ígéretekkel mit sem érek. Add csak önmagad.”
Meglepett, mert ennyire ritkán talál be rész.

A lényeg a lényeg, jó volt olvasni, (remélem lesz még újabb csokorra való) köszönöm a lehetőséget.

Mimi_Taylor I>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Nemrég fejeztem be a verseskötet olvasását. Már jóideje ott csücsült a kívánságlistámon, mikor egy könyvcsere következtében eljutott hozzám.
Az első dolog, ami megfogja az embert ebben a kötetben, az a szemet gyönyörködtető borító. Köztudott (legalábbis aki ismer, az tudja rólam), hogy mennyire imádom a verseket. Így nem is volt kérdéses, hogy előbb, vagy utóbb megkaparintom ezt a könyvet. :)
Pár percre a gondolataimba kellett merülnöm, mire nekifogtam megírni ezt az értékelést. Gondolkoztam a csillagok számát illetően is.
Számomra ugyanis fontos a rím a versekben, ezért szeretem őket. Ebben a kötetben több olyan vers is van, ahol hiányzott a rímpár. Nem mindegyik íródott a megszokott verses formában.
DE aztán mélyebbre ástam. Volt olyan vers, amit kétszer is elolvastam. Rájöttem, hogy ezeknek a verseknek a lényege a mély mondanivalója. A kedvenceim (merthogy azok is vannak), viszont a rímelős versek közül kerültek ki (hiába, nem tudom önmagam megtagadni):
Esőben állva
Egyetlen
Ezek a kedvenceim, illetve olvastam sok olyan gondolatot, melyek nagyon megérintettek. Közülük jónéhányat kiírtam az idézetek közé.
Összességében úgy döntöttem, hogy ez nekem nagyon is tetszett. Megérdemli az 5*-ot. :) Szerintem mindenkinek a könyvespolcán ott kellene csücsülnie néhány ilyen verseskötetnek. Én boldog vagyok, hogy itt tudhatom az enyémen és bármikor elővehetem újra. Mert az biztos hogy még nagyon sokszor a kezembe fog kerülni.
Köszönöm az élményt és várom a következő ilyen csodát! :)

Buótyik_Dorina I>!
Ferger Annamária: Néma utazás

Köszönöm a lehetőséget az írónőnek, hogy olvashattam a verseskötetét! Ez már a második, hogy kortárs szerzőktől olvasok verset, mert ugye nem az én műfajom.

Tetszik a borító, olyan, mintha egy regény borítója lenne. Szokatlan, egyedi, sejtelmes… A fülszövege pedig hív, hogy olvasd el :)

Nem értek a versekhez, hogyan és mit kéne írni, vagy elemezni. Nem egy szokványos verseskötet ez, mert nincsen benne annyi rím, nem a megszokott verses formában íródtak. Viszont nekem pont ezért tetszett, mert szeretem, ami egyedi. Elméletileg vannak benne szerelmes versek, amikről én elsőre nem mondanám meg. És ha így tálalja elénk egy-egy szerelmes verset (mivel nem szeretek romantikust olvasni), akkor teljesen levett a lábamról :D Érzelmes, mélyreható sorokat olvastam, amik elgondolkodtatott. Nagyon jól bánik a szavakkal, szépen leírja őket – akár röviden, akár hosszabban. Tetszik a stílusa :)

Három nagyobb részből állnak, és nekem legjobban a Remény-versek és azért a Lélek-versek is tetszettek. Tetszett, hogy minden vers után le volt írva a dátum, így látszódott, hogyan fejlődött napról-napra. Melyik időszakban mit érezhetett, mit élhetett át akkor. Így nem csak mi olvashattunk, de az írónőnek is egyfajta emléket állít fel.
Jó volt olvasni azokat, amik tengerről, viharról szóltak. De a kedvencem A siket és a vak c. vers volt.

Szerintem nagyon tehetséges versíró, és biztos nagyon sok szép verset fog még alkotni. Ajánlani tudom mindenkinek, főleg akik imádják a verseket! Köszönöm az élményt! :)

Aniza I>!

Egy – nincs másom.
Rezdülés…
Kettő-három.
Lélegzés…
Csak egy – megy, csak fájón.
Dobogás…
Egy-kettő-végtelen.
„Túl kell élned, Egyetlenem!”

TiszlaviczMarcsi I>!

Egy angyallány hárfán játszott
Megnyugtató, békés dallamot
Keringőt járt a homok a széllel
Míg körbeölelt a hold enyhe fénnyel

22. oldal, Holdfény-ragyogás

Mimi_Taylor I>!

Csak figyelem, miként tűnik tova
A sok perc, melyet meg is élhettem volna…

Látni szeretném, ki embernek láthatatlan
Légy kérlek a biztos váram, az oltalmam.

Aniza I>!

Jégen táncolva

Nincs olyan szó, mely leírja azt,
Milyen a jégen táncolni, ha könnyes az arc.
Amikor a leghűvösebb a szél, s belül égetően fáj
Alattam pengevékony, felettem pedig végtelen a
határ.

Bárcsak szárnyalhatnék a légben,
De be kell érnem a fagyos jéggel,
Ahol az önmagam által összekarcolt utat járom
Lehunyt szemmel siklok és csak a feledést várom.

Előre tudom, mikor érek a rögösebb útra:
Vékony a jég, a szél pedig erősebb és durva.
Elég egyetlen, figyelmetlen pillanat,
Hogy megcsússzon a láb, és fekve nézzem a
csillagokat.

Iza_Rápolti IP>!

A múlt hibáiból okultam már
Engem a jelen s a jövő vár
Nem akarok többé a múltba nézni
Az „itt” és a „ most” a fontos. Tovább lépni,

A pillanat csak úgy jön. Magától.
Ilyenkor minden szó alkot. Varázsol.
A nemlétező könnyen kézzel fogható lesz
Míg a rejtett dolgok megnyílnak előtted.

13. oldal, A szó ereje