Napfényes ​Riviéra 16 csillagozás

Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Lehetséges, hogy egyetlen véletlen, egy titokzatos vörös hajú nő megjelenése tönkretesz mindent, amit férfi és nő felépített? Vagy feledhető a múlt, megbocsátható a hiúságból fakadó gyöngeség, és csakúgy, mint a Napfényes Riviéra című szappanoperában, végül ki-ki azt kapja, amit megérdemel? Ferenczik Adrienne cementszürke és álságos hétköznapjainkkal, gyakran életfogytig kergetett illúzióinkkal szembesít ebben a könyvben, méghozzá a kegyetlenségig szórakoztatóan. Ehhez, persze, drámai alaphelyzet is kell, de abból az élet mindig eleget produkál. Esetünkben a kisváros lakóparkjában egy tragikus baleset miatt megüresedik egy családi ház. Aztán megérkezik az új lakó, és ezzel felbolydul a lakópark élete. Megelevenedik a múlt, felszínre törnek a régi emlékek, az egyik házba a félelem, a másikba a gyűlölet költözik be, a harmadikból pedig még az öröknek hitt szerelem is elillanhat.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Atlantic Press, Budapest, 2013
ISBN: 9786155033902
Atlantic Press, Budapest, 2012

Roni_olvas>!
Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Voltatok már úgy, hogy sétáltatok az utcán, gyanútlanul, mindennapos rutinnal és mozdulatokkal, aztán egyszer csak elétek vetődött egy réges-régi ismerős: egy régi barát, vagy szomszéd, vagy osztálytárs. Elcsevegtetek, aztán indultatok tovább, de már nem azzal a megszokott lendülettel, mint előtte, mert hirtelen belétek hasított az érzés: hová is tartok? Honnan jöttem és vajon jó felé indultam-e el? Mivé lett az utam az idők során és mivé lettem közben én magam?
Nos, Ferenczik Adrienne könyve, a Napfényes Riviéra éppen ezt a hatást váltotta ki belőlem. Olyan kérdéseket és gondolatokat vetett fel, amit egy régi ismerőssel való találkozás tett volna meg.
Azt kell mondanom, súlyos egy könyv ez. A szó legátvittebb értelmében. Fricska az olvasó számára és egy tükör, amit maga elé tarthat. Vagy a szomszédja elé.
Hiszen annak ellenére, hogy könnyed, rendkívül szórakoztató, érdekfeszítő és olvasmányos, mégis ránehezedik, rátelepszik az emberre és olyan gondolatokra sarkallja, amik talán még soha, vagy nagyon hosszú ideje nem jutottak eszébe. A finom irónia, a valósághű társadalomkép az elevenünkbe talál, visszavisz a múltba, rákérdez a jelenre és megkérdőjelezi a jövőnket. Kihat ránk. Megdolgoztat. Ösztökél. És ez jó. Ilyen legyen egy könyv: érintsen meg, változtassa meg a gondolkodásunkat, bírjon rá a tépelődésre. Még akkor is, ha közben jól szórakozunk – sőt, kiváltképpen akkor …

szangi>!
Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Nem tudom eldönteni, gyűlöljem vagy szeressem.
Minek szánta az írónő?
Szappanoperának? Ez esetben utálom.
Tanmesének? Ebben az esetben imádom.
(biztos vagyok benne, hogy az utóbbi.)
Minden egyes ember egy elrettentő példa, üres váz, -család, gyerek, kutya, telek nagy ház, szép kocsi, zsíros állás- de rohadnak belülről, minden férfi szánalmas véglény, minden nő szánalmasan idióta. (az elején még Olívia szimpatikus volt… elmúlt)
Kicsit elsőkönyves, kicsit vontatott, de mikor befejeztem, csak néztem magam elé, még most sem térek észhez, és biztos vagyok benne, hogy még sokáig velem marad a könyv… Remélem elég sokáig, hogy észrevegyem, ha hasonlítani kezdenék bármelyik szereplőre, hogy még időben beugorjak a Dunába egy betoncsizmában.
Nincs benne tanulság, és pont ez benne a tanulság…

Citadella>!
Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Véletlenül került a kezembe a könyv. Nem bántam meg, hogy elolvastam. Mert ez a nagy valóság. Három házaspár és a plusz egy fő. Gyanítom, a szerző a történetet nem csak kitalálta, hanem valós személyekről szól a története, ha nem is pont ez és nem is pont így történt meg velük. Mennyire tipikus az, amiről ír! A sorozatokat néző háziasszony, aki nem veszi észre, mi történik körülötte; a pénzért, vagyonért együtt maradó házaspár! Az együtt élünk, de fogalmunk sincs, mire gondol, mit szeretne, mire vágyik a társunk. És a plusz egy fő, aki mindig ott van, és mindig tudja azt nyújtani, amire igazán szükség lenne. Szóval jó kis könyv volt. Olyan valódi, olyan igazi.
Ötletes a címválasztás. A szappanopera címe lett a könyv címe, mert a könyv szereplői hasonlót élnek át, mint amit a sorozat szereplői. Mert az életük egy gyenge szappanopera, és ezt észre sem veszik. De nem ennyire egyszerű ez a könyv. Sokkal mélyebb gondolatok vannak benne. Ha odafigyelünk arra, amit a szerző ír, komoly tanulságokat fedezhetünk fel a regényben.

Vackor6 P>!
Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Érdekes történet egy magyar szappanoperáról, amit Adrienne párhuzamba állít a könyvben szereplő dél-amerikai szörnyűséggel. És igen, vicces, hogy mennyire szapuljuk azokat a sorozatokat (jogosan!), és mégis hasonló mód élünk sokszor…
Nekem túl hosszú volt a könyv. Bőven elég lett volna úgy 100 oldallal kevesebb a szereplők belső gondolataiból. Illetve zavaró, hogy nincsenek fejezetek, egy szuszra olvasni fárasztó…
De tekintetbe véve, hogy első könyv az írónőtől, jó lett. :)

pieta4>!
Ferenczik Adrienne: Napfényes Riviéra

Kissé túlzónak és hosszúnak is találtam, de adott egy adag elgondolkodnivalót is.

Szédültnapraforgó>!

Mit számít a gyerekeknek a nagyobb szoba, számítógép legyen meg internet, és lehessen chatelni a haverokkal.

Szédültnapraforgó>!

Nem tudta, ki veszi majd ki a házat, de abban biztos volt: nem akar egy újabb tökéletes családot maga előtt látni. Nem akarja mindennap végignézni, hogyan is szeretne élni. Nem akarja a saját nyomorát érezni. Nem akarja elkívánni a másét. Azt szeretné, ha végre tőle is irigyelnének már valamit.

Szédültnapraforgó>!

Kérdőn nézett Andrásra, az meg rávágta, nem érti, hogy a nők miért jönnek mindig az idővel, miért gondolják, hogy egy kapcsolat értéke az eltelt időtől függ, és miért jó, ha egy kapcsolat években mérhető. Glória nem gondolta, hogy a kapcsolatuk az eltelt időtől értékes, de abban a pillanatban az értékét is megkérdőjelezte. A fiók mélyére dugta a díszdobozos bonbont, és másnap azt mondta Andrásnak: ne jöjjön. Mert hozzá mostantól csak az jöhet, aki este hazajön, és nem hazamegy.

Szédültnapraforgó>!

Mások sem élnek örök szerelemben, a szerelem elmúlik, de marad helyette valami megbecsülés, nem kell ahhoz nyalni-falni egymást, hogy jól eléldegéljenek, és már amúgy sem fiatalok, hogy a szexen járjon az eszük. Vannak más, sokkal fontosabb dolgok.Itt van a szép házuk, mindkettejüknek jó állása van, és itt vannak a gyerekek, hát mi a gond? Miért nem lehet ezt megbecsülni?

Vackor6 P>!

… ez a hapsi is hogy kihúzza magát amellett a fekete nő mellett, no meg a nagy szatyor mellett. Ő vette azt, ami a tasakban van, hát ő kapja meg a nőt.