Narancsbőr 18 csillagozás

Az Orbán-vagyonok nyomában
Ferenczi Krisztina: Narancsbőr

Ez ​a történet első ránézésre arról szól, miként válhatott dúsgazdaggá néhány ember kizárólag azért, mert barátja, ismerőse, rokona a 2010-ben kétharmaddal miniszterelnökké választott Orbán Viktornak. Van köztük gázszerelő, autóvillamossági szerelő, van ebben a történetben minden: fatolvajlás, bizonyíték arra, hogy a miniszterelnök újsütetű vejének családja hogyan irtotta szisztematikusan a fát mások területéről, van benne egykori főhercegségi majorság, van benne stadion, karnyújtásnyira a miniszterelnök háztól, kisvasút és földek, földek temérdek mennyiségben, pár kézben összpontosulva.

Jó kis krimi.

És van benne más is: benne van, hogy az újsütetű nagyurak miként bánnak azokkal, akik kevésbé újsütetűek és kevésbé nagyurak. Benne van, hogyan lehet másokat megalázni. Benne van, hogyan lehet előre megfontolt szándékkal, aljas indokból kibabrálni velük. Benne van, hogyan lehet őket még kiszolgáltatottabbá tenni, végül sárba tiporni. Benne van, hogyan lehet őket… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

Tény, Budapest, 2014
Tény 2014, 2014

Flier János · Lévai Anikó · Mészáros Lőrinc · Orbán Viktor · Tiborcz Eszter · Váradi András

Csabdi · Felcsút · Göbölpuszta

utazó>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Nem is olyan lassan már azt kell hinnem, az olasz maffia „kismiska” a nálunk eluralkodó pofátlanságok, aljasságok okán.(Lásd az írásban még szereplő, megszólaló András, a juhász, aki ugye sajnos azóta nincs….)
Mert hiába vannak a törvényi előírások, úgyis saját képükre alakítják, játsszák azt. Elképesztő szembesülni a tényekkel, milyen kis csoport uralja a földeket, oltalom alá vett természeti kincseinket. Nem szoktam trágárkodni, de olvasás közben is a könyv vékonyságával aránytalanul sok obszcén kifejezés úszott a gondolataimba.
Földek, majorságok,nagybirtokok , hatalmas vagyonok néhány kézben!! Alcsút, Felcsút, foci, stadion, vörösiszap-kár utáni „helyreállítás” – mindezekről hallottunk eleget a napi hírekben is – de én biztos most szembesülök ennyi megalomániával, egyre inkább tudjuk, tapasztaljuk a szakadékot, ellehetetlenítést: érezzük, nem jól van ez így!
Földpályázatok – pl.vállalkozások, Zrt-k, Kft-k, „akik"több mint 1000–1000 ha állami földterület bérleti jogához jutott – négy érdelekltség önmaga kapja az ország összes eddigi bérbeadott területek 16 %-át, "az összes Aranykorona értéknek pedig több mint 18%-át”!!!!! Elképesztő és felháborító!!
Minden elismerésem és tiszteletem az írónőé – és féltem, de nagyon!

csillagka P>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Meg kellett benne keresnem Nárcisz kutyát. Tényleg benne van. Nem is értem mi a gond, megvan az eb és valljuk be gyönyörű kuvasz szuka (jópofa névvel:) ) a többi pedig bárhol máshol olvasható volt, az elmúlt pár években.

Anton_Gorogyeckij P>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Ha a Szüret-nél az volt a kritikám, hogy nehezen volt olvasható a sok adat és elemzés, jogi szövegek idézése miatt, akkor itt most meg pont amiatt kell levonnom pontot, mert kicsit felületesnek éreztem a könyvet. Több témába is belekapott, de igazán egyik sem lett kifejtve, mélyebben körüljárva. Mindettől függetlenül fájdalmas múltidézés, a 2014 előtti pár évről.

Anó P>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Tényfeltáró oknyomozó riport. Igen, van, akiknek mindent lehet, s vannak, akik a rövidebbet húzzák. Igazság? Az nincs!
Ehhez nem kell túl sok kommentár. Viszont bátorság kellett a megírásához, jókora. Értékelem ezt!

mokus33>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Gyomorforgató… Most már még jobban utálom a politikát…

dokijano>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Éles hangú tényfeltáró dokumentumregény. Sok objektív dokumentumot közöl, és az olvasóra bízza a következtetések levonását. Az olvasó – legalábbis aki követi a sajtóban megjelenő híradásokat – már semmin nem csodálkozik, mégis mellbevágó így együtt elolvasni, mi mindennel rövidítik meg az adófizetőket, és még közvetlenebb módon a kisgazdálkodókat. Nem érdekel itt már senkit, mik a törvényi előírások, majd hozzáigazítják a saját igényeikhez, oszt annyi. Ja, hogy nem ezt ígérték annak idején? Kit érdekel az már? Csak a mi almunkból kikerülőknek legyen jó, a többi le van sz@.va.

SteelCurtain>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Azért nem ötös, mert számomra szinte semmi újjal sem tudott szolgálni. Így egyben azonban szélesebb összefüggésekbe helyezve ütősebb mint gondoltam. Manapság gyakran hallani olyat, hogy a maffia megszállta az államot. E könyv olvastán viszont az embernek az az érzése támad, hogy éppen fordítva történnek a dolgok, az állam szorítja ki a maffiát a bűnözés világából és ragadja magához a szervezett bűnözés kulcspozícióit.

konyvolvaso>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Tényfeltáró oknyomozó riport arról, hogy a mezőgazdaságba érdemes befektetni aki ügyesen meg tudja szervezni a növénytermesztést, állattenyésztést és jó kapcsolatokkal rendelkezik.

A mezőgazdasággal régebben nagyon sokan foglalkoztak vidéken, egyfajta életmódot jelentett. Ma már ez a kiváltságosoknak jut leginkább.
Érdekes volt olvasni a föld körül milyen események történnek és érthetőbb a nagyállattenyésztés miért ennyire népszerű a felső tízezer körében.
Még a választások előtt készült el a könyv de csak ezután sikerült kézbe vennem. Azóta ismerjük az eredményeket és sajnos tudjuk volt áldozat András juhász személyében.

Ancsibe>!

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Ez az a tipikus eset, amikor egy könyvet nem tudok több csillagra értékelni, mert a benne leírtak egyszerűen kiborítóak. Persze tudom, hogy erről nem az írónő tehet, sőt ő nagyon is jól megírta, ami folyik már jó ideje Magyarországon. Aki kicsit többet akar megtudni arról, amiről felületesen hallani lehet itt-ott, annak ajánlom elolvasásra..tanulságos..

csillagka P>!

Idézzük újra Mészáros Lőrincet: „Annak le kell vágni a kezét, aki nem műveli meg a földet.”
– És ki műveli? – kérdem.
– Hát a traktoros – mondja a falubeli gazda.

Kapcsolódó szócikkek: Mészáros Lőrinc
MissWenut>!

2011 júniusában kereste fel Váradi Andrást Mészáros Lőrinc azzal, hogy fel kell számolnia állatállományát – a hodálya megmaradhat, azt bérbe veheti. Mercedesén körbevitte a telepen a juhászt. Mutatta a telepe fölötti szántót, hogy az az övé – a pályázatot fél évvel később írták ki rá!

25. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: 2011 · Mercedes · Mészáros Lőrinc · Váradi András
MissWenut>!

2012. október 17-én két járőrkocsi ment ki idősebb Váradi András 76 éves juhászért – ő az édesapja annak a Váradi Andrásnak, aki a sajtónak is beszélt a göbölpusztai helyzetről, és ezt követően többször elindult a földpályázatokon. Az idős embert a Bicskei Rendőrkapitányságra vitték. Az eljárás oka, hogy aznap 15 kiló zöld lucernát kaszált le. Mint utóbb kiderült, azon a területen, amit Mészáros Lőrinc cége, a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bérelt az államtól.

MissWenut>!

2012 novemberében a Búzakalász 66 Felcsút Kft. emberei elhordták és beszántották a területekre többször pályázó ifjabb Váradi Andrásnak, az idős juhász fiának több teherautónyi trágyáját, aki lopás, valamint 500 ezer forintos kár miatt tett feljelentést.

51. oldal (2014)

Ferenczi Krisztina: Narancsbőr Az Orbán-vagyonok nyomában

Kapcsolódó szócikkek: 2012 · Búzakalász 66 Felcsút Kft.
MissWenut>!

Orbán Viktor miniszterelnök jelentős vagyongyarapodáson ment keresztül 1998 és 2002 között, a hivatali évek alatt.

91. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: Orbán Viktor
MissWenut>!

Csabdin egy régi juhász, akinek 360 birkája van, hiába pályázott, nem nyert állami földbérletet. Nem számított a meglévő állománya, sem az, hogy ősrégi gazda, remek állatállománnyal, és ebből tartja el népes családját. Tiborczék nyertek, pedig pár éve a szomszédos földjeiket hárommillió forint per hektár áron értékesítették. Ha akartak gazdálkodni, miért adták volna el a földet? – érveltek a helyiek.

120. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: Csabdi · juhász · Tiborcz István
MissWenut>!

2013 májusa óta már az erdő is Mészáros Lőrinc magántulajdona. Hirdetményt, pályázatot nem láttunk. A földművelési miniszter e föld kapcsán „virágcserépnyi” földről beszélt az ezt firtató kérdésre egy hetilapban.

35. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: Mészáros Lőrinc
Anton_Gorogyeckij P>!

Miközben rohamtempóban zajlanak a beruházások, a helyiek közül sokan egyre kevésbé érzik otthon magukat Felcsúton. „A mi kis falunkat teljesen tönkretette Orbán, pedig régen azt mondta, hogy a falusias környezetet meg kell őrizni. Ennyi ház még nem volt eladó Felcsúton. De hát ide a tűzfészekbe nem akarnak jönni. Ha megkérdezik, hova valósiak vagyunk, már azt mondjuk, hogy Bicske környékére, mert azt hiszik különben, hogy Felcsúton mindenkinek kolbászból van a kerítése” – mondja egyikük.

Kapcsolódó szócikkek: Bicske · Felcsút · Orbán Viktor
MissWenut>!

Amikor Lévai Anikó szembejött velem, hátán nagy, fekete szemeteszsákot vipelt, majd bedobta a Puskás akadémia óriás kukájába. Azon gondolkodtam, hogy vajon ez mindig így történik-e, vagy van sajátjuk is? Vajon nap mint nap kijön-e ide szemetet üríteni, vagy csak most, ha úgy tetszik, a kedvemért tette, hogy jól megnézzen magának, amint a tárt kapuk mögött sétálgatok.

163. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: Lévai Anikó
MissWenut>!

Bolye Ferenc dán kapcsolatai alapján 1992-ben Hantos és a dán Velling között testvérvárosi kapcsolat jött létre.

173. oldal (2014)

Kapcsolódó szócikkek: 1992 · Bolye Ferenc · Hantos · Velling