A ​tiszteletes 8 csillagozás

Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea
Ferenczi Andrea: A tiszteletes

A most 15 éves Baptista Szeretetszolgálat a világ huszonöt országa mellett Magyarországon is óriási jelentőségű munkát végez.
Vezetőjével készült beszélgetéssorozat szerteágazó és érdekfeszítő időutazás…
„Valami vad rohanás megint. Harcok, szükség, szeretet, indulat, igazság, szempontok, munka, barátok, gyülekezetek, értelmezés, emberek, imádságok, prédikációk, megtérések, csalódások, örömök, Kati, Anna, Áron, az ikrek, kutya ugatása, életem, politika, egyház, főtitkár, elnök, egy százalék, pokoli, mennyei, haza, tömeg, várakozás, étel, vendég, önkéntesek, iroda, konténer, masni, doboz, hírek, történések, lojalitás, elutasítottság, harag, kérdések, könnyek, árulás, megütközés, beszéd, történetek, én, Biblia, Jézus, Isten…” – és még ennél is több, amit az az egy hét felszínre hozott, amikor végigbeszéltük az életét.

Harmat, Budapest, 2022
Harmat, Budapest, 2011

HarperLee>!

Ferenczi Andrea: A tiszteletes Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea

A kötet a baptista szeretetszolgálat 15. születésnapjának alkalmából látott napvilágot, és az alapító Szenczy Sándor életét meséli el interjúszerűen.
Inspiráló, ez az a szó, amivel ezt a könyvet összegezni tudnám. Ritkán esik meg velem, hogy olvasok valamit és azt a hatást váltja ki, hogy rohannék a világba segíteni, hogy van értelme és van miért.
Szenczy Sándor nem keresztény családba született, nem sokadik generációs lelkész gyerek és nem belenőtt ebbe a munkába. Ifjúkorát átlengi a sex, drug, rock'n'roll. A katonaság alatt unaloműzésből telefonálgatott: „…egyik nap egy határőr hívott fel az ország másik végéből és a titkos katonai telefonvonalon Jézusról kezdett el beszélni. Mesélt és énekelt. Hogyan lehet ilyesmiben komolyan hinni a 20. század végén? -kérdeztem tőle és magamtól. (…) Soha nem találkoztam ezzel a fiúval, sem akkor, sem később. Nem tudom, hol lakik, még csak be sem mutatkozott, de amit mondott, az megváltoztatta az életemet…” És innentől kezdve megindul egy folyamat, aminek eredményeképp Szenczy a teológiára megy, majd bejárja az egész világot Teréz apaként, csak róla nem hallunk annyit, mesél hitválságról és kegyetlen sorsokról. Teszi ezt mindezt úgy, hogy nem nyomaszt, nem tehetetlenséget áraszt, de vágyat olt az emberbe, hogy cselekedjen.
A fő különbség számomra abban állt a hasonló témájú írásokkal, filmekkel szemben, hogy nem azt éreztem, mint egy szombat esti fél órás tényfeltáró riportnál, megmutatják milyen nyomorult hely a világ aztán kalap, kabát, köszönjük, hogy ma is minket néztek, jövő héten ugyanitt, ugyanekkor. Itt dinamikát éreztem, változást, cselekvést, ennek az embernek a hitét. Fel vagyok villanyozva!

Ferenczi Andrea: A tiszteletes Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea

Tanulságos beszélgetések egy radikális baptista lelkésszel, a Baptista Szeretetszolgálat vezetőjével. Érzelmi hullámvasút olvasni ezt a könyvet, mely időnként nevetésre ingerel, máskor pedig a sírás kerülgeti az embert a történetek, események olvastán.

ritusss>!

Ferenczi Andrea: A tiszteletes Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea

Érdekes volt, néhol szinte hihetetlen. Jó volt róla olvasni, hajrá neki :)

PozAko>!

Ferenczi Andrea: A tiszteletes Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea

Kellemes hangulatú riportkönyv egy nagy formátumú emberrel.

Jesper_Olsen >!

Egy ősi, talmudi mondás szerint a mestert megkérdezik a tanítványok: mester, mondd meg nekünk, hogy ki az igazán gazdag ember! A mester gondolkodik egy kicsit, majd azt mondja: az igazán gazdag ember az, akinek elég az, amije van. Majd gyorsan megvakarja a fejét, és hozzáteszi: de a nagyon-nagyon gazdag ember az, akinek a felesége is így gondolkodik.

109. oldal - Ferenczi Andrea kérdésének részlete

Kapcsolódó szócikkek: elégedettség · gazdagság
Jesper_Olsen >!

Értelmet adni a másik életének számomra azt jelenti, hogy közvetítjük felé szeretetreméltóságát.

Ferenczi Andrea: A tiszteletes Szenczy Sándorral beszélget Ferenczi Andrea

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme
Jesper_Olsen >!

Megtanultam, hogy Isten sosem ad többet, mint amennyire szükségünk van, de kevesebbet sem.

Kapcsolódó szócikkek: Isten
Jesper_Olsen >!

A valódi kérdés mindig az, hogy a helyemen vagyok-e. Azt teszem-e, ami a dolgom? Ha igen, akkor elégedett vagyok, békességem van. Ha elégedett vagyok és békességem van, akkor gazdag ember vagyok.

Jesper_Olsen >!

Abban a kormos, szutykos, szétlőtt, meggyalázott imaházban éreztem meg azt, hogy ebben az életben mindent el lehet veszíteni: az egészséget, a családot, a vagyont, a kultúrát, az identitást, az országot, de igazán bajban akkor van az ember, ha a hitét veszíti el.

Jesper_Olsen >!

Akkor tudjuk tenni a dolgunkat, ha a helyünkön vagyunk. Nem a másiknak a helyén, mert ott gyengén fogunk muzsikálni. Nem valakinek a lenyomataként, nem valakinek a másolataként, nem valakit utánozva.

Jesper_Olsen >!

Élő reménységet csak az élő Isten képes adni. Nincs rá garancia, hogy nem lesznek nehézségek. Nincs olyan ígéret, hogy a bajok elkerülnek bennünket. De Isten jövőképe reményteljes, így csak tőlünk függ, hogy mit választunk.

Kapcsolódó szócikkek: Isten
Jesper_Olsen >!

A szenvedés mindig egy magasabb valóságra mutat. Minden szenvedés gyökere spirituális kérdés – mindig Istenre kérdez rá. Értelme akkor lesz, ha rávezeti az embert, hogy rászorul a másik ember támogatására, segítségére, Isten szeretetére.

Kapcsolódó szócikkek: Isten · szenvedés
Amapola P>!

Ebben a világban, ahol minden a szerzésről szól, valódi békességet csak az jelenthet számunkra, ha adhatunk.

Jesper_Olsen >!

Megtanultam azt is, hogy mindenféle segítő helyzetben csak azzal tudok gazdálkodni, ami bennem van. Minél stabilabb az én belső világom, istenképem, elkötelezettségem, annál leleményesebben, hatékonyabban tudok a másiknak segíteni.