Üvegkisasszony ​arcképe 5 csillagozás

Modern amerikai elbeszélések
Ferencz Győző (szerk.): Üvegkisasszony arcképe

A ​huszadik századi amerikai irodalom története valóságos diadalút. Kiváló alkotóik világméretű hatása, túlzás nélkül állítható, a klasszikus ókoréval, az olasz és angol reneszánszéval, francia klasszicizmuséval, német romantikáéval egyenértékű. Az amerikai irodalom születésétől fogva „modern”. Ez a modernség emelte századunk írásművészetének élvonalába. Az amerikai írót legjobb formájában a hagyományos értékeken felül – úgymint formai arányérzék, a fogalmazás pontossága – a művész könyörtelenül nyers őszintesége jellemzi. És még valami, ami olyan jellegzetesen amerikai ízt ad ezeknek a műveknek, amit Európa büszkesége hajlamos hagyománytalanságnak bélyegezni, de amiből az amerikai író erényt kovácsolt és előnyt szerzett: a fesztelenség, oldottság, a megkövesedett tradíciókkal szembeni tiszteletlenség. Ettől olyan lüktetően friss, de ettől olyan fájdalmasan szívbemarkoló is Henry Miller, William Faulkner, Ernest Hemingway, Bernard Malamud, John Cheever, Truman Capote, Raymond… (tovább)

A művek szerzői: John Steinbeck, Henry Miller, William Faulkner, Ernest Hemingway, John Cheever, Bernard Malamud, Tennessee Williams, Carson McCullers, Truman Capote, John Barth, Philip Roth, Raymond Carver, Joyce Carol Oates

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagyvilág könyvek Nagyvilág

SteelCurtain>!
Ferencz Győző (szerk.): Üvegkisasszony arcképe

Egy elbeszélésgyűjtemény színvonala szinte mindig változó még ott is, ahol egyetlen szerző művei szerepelnek. Ebben a kötetben szerencsés számú – tizenhárom – jelentős amerikai író egy-egy novellája kapott helyett. Stílusuk is meglehetősen különböző, így igen nehéz valami olyat mondani, ami mindegyikükre igaz. De a jelentős eltérések dacára sem vált döcögőssé az olvasás. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy mindegyik írás azonos élvezetet nyújtott, de még a haloványabbak sem süllyedtek középszerűbe. A többség kifejezetten erős alkotás.

sassenach>!
Ferencz Győző (szerk.): Üvegkisasszony arcképe

Az első fele nagyon nem tetszett. Legjobb történet a címadó elbeszélés volt(Üvegkisasszony arcképe)…. és onnantól kezdve a könyv végéig már rendben volt minden. :)

cassiesdream>!

Este nyolckor nekiültem egérfogószerű szobámban az írásnak. S a zárt ajtókon, a falon keresztül hallottam, hogy nővérem magában énekelget, fújja rendületlenül a Susogást, a Szeretleket vagy az Álmos kislányt, olykor-olykor elvéti a dallamot, de a zene hangulata mindig, ugyanolyan mélabús marad. Azt hiszem, azért írtam akkortájt olyan furcsa, szomorú verseket. Mert fülem tele volt nővérem vékony hangocskájával: éjjeli zenét adott színes üvegfiguráinak, dalolva mosogatta őket, vagy egyszerűen csak addig függesztette rájuk bágyadt-kék szemét, míg drágakőszerű csillogásuk szelíden ki nem szippantotta agyából a tények utolsó, fájdalmat keltő morzsáit is, míg rá nem bocsátott valami hipnotikus nyugalmat, amelyben elhallgat az ének, abbamarad a mosogatás, és ő csak ül, mozdulatlanul, míg anyám rá nem zörget, hogy ne pazarolja tovább a villanyt.