A ​másság szigetein 10 csillagozás

Ferber Katalin: A másság szigetein

"Tisztában ​vagyok azzal, hogy ebben a könyvben Japán ősi kultúrájáról, a fantasztikus hagyományokról, valamint a kissé titokzatos távol-keleti világról kellene részletesen írnom, hiszen ez szinte elvárás, ha valaki először olvas Japánról. Sajnos az én esetemben a mindennapok nem az ősi kultúra tanulmányozásával kezdődtek, és nem is ezzel folytatódtak, s mire ez sorra kerülhetett volna, már elvesztettem iránta az érdeklődésemet. Elkerülve a cinizmus látszatát is, számomra a mindennapok jelentették a legfontosabb forrását mindannak, amit a nem Japánban élők japán kultúrának neveznek.

A könyvben leírtak számos példával szolgálnak arra, miként válik egy ország kultúrája „mássá”, „különlegessé” és a valóságtól teljesen elrugaszkodott, képzeletbeli fogalommá. Nekem ebben a kultúrában sohasem volt részem Japánban. Az ott töltött tizenhét év egyetlen napja sem örvendeztetett meg a japán különlegességgel, egyediséggel, a más kultúrákkal történő összehasonlítás lehetetlenségével.… (tovább)

Oriold és Társai, Budapest, 2012
262 oldal · ISBN: 9789639771727 · Illusztrálta: Noja Hirosi

szigiri
Ferber Katalin: A másság szigetein

A felkelő nap árnyéka című kötet érdekesebb volt, ez kicsit magáról Ferber Katalinról szól és részben ismételte is a korábban elmondottakat, ami nyilván törvényszerű, hiszen Japán az Japán. Ennek ellenére akit érdekel Japán, a mostani Japán egy gazdaságtörténetet oktató tanár szemszögéből (oktatás és a történelemről való gondolkodás kiemelten hangsúlyos) az olvassa el, a lassan 20 éve Japánban élő Ferber gondolatait és tapasztalatait a mindennapi Japánról. Nem kulturális összefoglaló, nem a sushi, kimonó és a geta eszmetörténete lesz benne, hanem annak leírása, milyen külföldiként a japán mindennapokba beilleszkedni, ha ugyan lehetséges ez.

FZolee
Ferber Katalin: A másság szigetein

Egy kicsit csalódtam a könyvben, bár rendkívül érdekes olvasmány volt. A kötet nagy része nem is Japánról szólt, hanem az írónő és az ország viszonyáról. Nagyon furcsa volt számomra, hogy pozitív gondolatokban nem bővelkedett a könyv, sokszor úgy éreztem, hogy lehet nem ezzel a könyvvel kellett volna kezdeni a japánokkal való megismerkedést, mert eléggé elrettentett tőlük.
A könyvtől tehát senki se várja azt, hogy teljeskörűen megismerheti a japán kultúrát, mindennapokat. A könyv nagy része az oktatási rendszerre, a gazdaságra, a történelmükről való gondolkodásra van kihegyezve.

pytta
Ferber Katalin: A másság szigetein

Érdekes önéletrajzi írás (a könyv első 1/4-ében konkrétan nincs is nagyon szó Japánról), talán egy kicsit túl személyes is, szóval még csak a látszata sincs meg annak, hogy objektív képet akarna felrajzolni, ettől függetlenül érdekes, és mindenképpen egyedi hangvételű írás a mai Japánról.

vargajudit P
Ferber Katalin: A másság szigetein

Nagyon érdekes könyv, sok minden kiderül belőle Japánról: történelemről, oktatási rendszerről, szokásokról, nyelvről stb. Érdekesek a magyar vonatkozások is, amelyek a szerzővel kapcsolatban derülnek ki. Ami miatt csak négy csillagot adtam, az a szerintem időnként kissé túlzásba vitt öntömjénezés, amit ráadásul sokszor csak általános kijelentésekkel támaszt alá, pedig érdekes volna a részleteket is megtudni, amelyek ezek mögött rejtőznek.

Citrompor

Oktatási és adminisztrációs tapasztalataim azt bizonyítják, hogy a japán oktatási rendszer sokféle gonddal küzd. Érdekes azonban, hogy a japán nyelvű szakirodalom szerzői rendkívül kritikusak, míg a nyugati (túlnyomórészt amerikai és angol) szerzők nagyrésze „elnézőbb" a japán oktatási rendszerrel. A kezdeti időszakban mentorom, Nagao Rjúicsi egy beszélgetésünkben szokatlan ingerültséggel azt mondta: Az egyetemeknek (néhány kivételtől eltekintve) nem a tanítás vagy éppen a képzés a dolga. Azt elvégzi az első munkahely. Ennél sokkal fontosabb – folytatta –, hogy a diák bepótolja az elmulasztott szórakozást, játékot, hiszen a sikeres egyetemi felvételiig minderre nem volt lehetősége. Azaz – tette hozzá most már mosolyogva – a gyermek lelke fel kell hogy nőjön a korához. (Kokoro ga ókiku naru.) Ezt a célt szolgálja hát elsősorban az egyetem. Költséges fejlődési szakasz, gondoltam én, de nem mondtam.

Citrompor

Japánba jöttem, ahol folyamatos kényszerek erdejében bolyongtam az első naptól, legfeljebb nem tudatosult bennem. Minden kényszeres volt. A lakás ellenőrzése elmenetel előtt (gáz, villany, egyebek kikapcsolása a földrengés veszélye miatt), a közlekedés megkerülhetetlen terhe minden áldott nap, a koncerttermek és színházak valamint mozik katonai hangnemre emlékeztető vezényszavai, nem folytatom, Japán a kényszerek tömkelege.

Citrompor

A szeretetlenség rombol, nem a szegénység.