A ​felkelő nap árnyéka 20 csillagozás

Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal
Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka

Ferber ​Katalin jelenleg Japán egyik legrangosabb felsőoktatási intézménye, a tokiói Waseda Egyetem docense. 1993 tavaszán súlyos betegként indult útnak Budapestről Tokióba, hogy új életet kezdjen. Kozák Gyula szociológus három nyáron át faggatta beszélgetőpartnerét a Japánban töltött évek tapasztalatairól és tanulságairól. E hosszú interjúból megismerhetjük hétköznapjainak örömeit és buktatóit, a más kultúrába való beilleszkedés nehézségeit, s azt is, miként alakult karrierje, miért és hogyan tanulta meg e különösen nehéz nyelvet, milyen az élete japán férje oldalán. Ferber Katalinnak sok buktató és ennél is több munka árán végül sikerült megérteni e számunkra távoli, olykor misztikusnak tűnő ország múltjának és jelenének összefüggéseit, a gazdasági siker, a japán csoda mozgató rugóit, az oktatási rendszer ellentmondásait, a munkamorál és a gazdágfilozófia kapcsolatát. Elbeszélése nyomán az általánosságok és a kuriozitások szintjénél lényegesen gazdagabb és árnyaltabb képet… (tovább)

Balassi, Budapest, 2007
Balassi, Budapest, 2005

mdmselle I

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Mostmár a többedik Japánnal foglalkozó könyv elolvasása után kezd gyökeret verni bennem a meggyőződés, hogy minden japán totál dilis, és egész egyszerűen borzasztó lehet Japánban élni és felnőni.

Ami konkrétan ezt a könyvet illeti, nagyon nyomasztó írásnak találtam, mert az írónő a saját keserűségét és pesszimizmusát is kivetíti, amitől az egész még rosszabbnak tűnik. Amellett, hogy elismerem a szakértelmét, emberileg rendkívül ellenszenves nekem Ferber Katalin, és azt gondolom, hogy annak a sok rossznak, amit a japánoktól kapott, egy részét igenis saját magának köszönheti, mert a simulékonyságnak még a csírája is hiányzik belőle. Ha valaki eleve úgy áll hozzá, hogy utálja a japánokat, utálja a nyelvet, az egész kultúrát, saját magát sokkal magasabbrendűnek tartja, mint a környezetét, akkor azt a környezete megérzi, és ennek megfelelően reagál rá.

Ha a főnöke megkérdezi Ferber Katalint, hogy eljön-e a pénteki kötetlen együttiddogálásra a tanártársakkal és náhány diákkal, és erre Ferber Katalin pökhendien beleköpi a főnöke arcába, hogy nem, mert ő nem iszik, csak néhanapján egy pohár bort, és szeretni megválogatni, hogy ezt kinek a társaságában teszi, akkor Ferber Katalintól – legyen ő akármilyen magasan kvalifikált tudós asszony is – ez bizony egy ordas bunkóság, és nem tudom hogy ez után milyen alapon várja, hogy bárki is kedves és segítőkész lesz vele szemben.

Nagyon nehezen viselem ezt az „örökké én vagyok a legelgyötörtebb mártír”-habitust.

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Ferber Katalint évekkel ezelőtt volt szerencsém látni az MTV hajdani Záróra c. műsorában, már akkor lenyűgözött az intellektusa, hogy milyen hihetetlen érdekes dolgokat mesélt Japánról, ráadásul rettentő élvezetesen. Miután nagy nehezen szert tettem erre a könyvre, valami hasonló érzésre számítottam, mint kiderült, nem hiába.
Kozák Gyulával már régi viszonyt ápolnak, ennek is köszönhetően egy bensőséges beszélgetés olvasható a könyvben, gyakorlatilag egy házi előadás Japán sokféle aspektusáról. Mivel Ferber Katalin gazdaságtörténész, természetesen ez a téma nagy hangsúlyt kap a könyvben, nekem, mint humán beállítódású embernek, csak néha volt kicsit sok a jóból. Engem a saját élettörténete, illetve a japán mindennapok ábrázolása nyűgözött le leginkább. (És bebizonyosodott, hogy bármennyire érdekel a japán kultúra, képtelen lennék egy ilyen lefojtott, nem verbalizáló társadalomban élni.)
Teli van a könyv kiidézhető részletekkel, de a végén már megálltam, hogy ne jelölgessek be mindent, mindenki olvassa el a könyvet, akit érdekel a téma. Nem értek egyet a szerzővel kapcsolatos fanyalgó véleményekkel sem. Lehet, hogy kilóg a sorból a személyisége és élettörténete folytán (el is hangzik a deviáns szó), van benne egy adag karcosság, de nekem ezzel együtt egy nagyon szimpatikus, értelmes és önazonos nő benyomását keltette, aki nem volt hajlandó megalkudni soha. Tényleg lehetne ilyen könyvet kiadni más országokról is.

samsara

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Érdekfeszítő, gondolatébresztő, informatív. Mivel nagyon realisztikusan írja le Japán működését, nem mindig a pozitívumokra fektetve a hangsúlyt, kíváncsi vagyok, a könyv milyen fogadtatásban részesült Japán oldalon.

asx_nici

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Ezt a könyvet végig nagyon szórakoztató volt olvasni, miközben rengeteg új információt tudtam meg belőle. Azt hiszem, Ferber Katalin tényleg más megvilágításban látja a japán társadalmat, mint sok kutató – legalábbis voltak olyan részek, ahol azért kerekedett a szemem, mivel nekem egészen mást tanítottak az adott témáról. De összességében szerintem nagyon jól vissza tudja adni a japán viszonyokat és gondolkodásmódot a kötet és igazán olvasmányos. Remélem, több könyve is eljut hozzám! Egyszer egy óráját is szívesen megnézném. :D Ez a kötet pedig mindenképpen kívánságlistás.

szigiri P

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Mondhatni ezzel a könyvvel, illetve egy Ferber Katalin előadással kezdődött a Japán iránti komolyabb érdeklődésem, természetesen a gyerekkori nindzsák-rajzfilmek-küzdősportok háromszögön túl.
Egészen alaposan körbejárja az ezredforduló Japánját, külső, de már már belső szemszögből. Aki Japán iránt érdeklődik, semmiképp se hagyja ki. Számomra túllépett a klisés bemutatáson, másrészt meg a gazdaságtörténettel foglalkozó, egyetemen tanító oktatóként nem csak a felületet kapargatja, hanem kicsit mélyebbre ás a témában.

Hörcsibald

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Kár, hogy nincs több ilyen típusú könyv más országokról.

Davidinak

Lenyűgőző és magávalragadó!

Maggie

Ferber Katalin: A felkelő nap árnyéka Kozák Gyula beszélget Ferber Katalinnal

Tartalmi szempontból kifejezetten tetszett, Japán minden társadalmi szegletét leírja, nem csak egy mézesmázos képet kapunk, amit megszoktunk eddig is: igen, a japánok,mindenben a legjobbak. Tetszett, hogy a legjobbság mélyére nézett, hogy vajon miért, és milyen problémákat szül ez. Tényleg tetszett a könyv. Egyetemi kötelező olvasmányok, gyertek csak! :D

TiaRengia I

Az egyes év, a koronázási, a beiktatási év az nem számozott év. A gyereknél fordítva van, tehát amikor a mama terhes, akkor a gyerek már van, és amikor megszületik, akkor egy éves. Tehát mindenki egy évvel fiatalabb, mint valójában. Nincs nulladik év, nincs nulla, de földszint sincs, az az első emelet.

TiaRengia I

FERBER: (…) Japánban létezik valami, ami, ha jól tudom, sehol máshol a világon nincs: 1938 óta érvényes és kötelező a mindenkire kiterjedő, teljes, preventív jellegű, ingyenes orvosi vizsgálat.
KOZÁK: Szankcionálják, ha valaki elmulasztja?
FERBER: Nem tudsz nem részt venni, mert kijönnek a munkahelyedre. Kijön egy egész stáb.
Teljes körű orvosi vizsgálatot végeznek, amely – még egyszer mondom – preventív jellegű. Tehát az égvilágon minden alapvizsgálatot megcsinálnak. Kihoznak egy teljes listát, azt minden egyes ember két héttel később megkapja. Behívnak, elmondják a teendőket. Van egy végleges összesítés, hogy milyen az általános egészségi állapotom, amit százalékban mérnek, 50-től 100-ig. (…) Az eredménytől függően javasolnak étrendet, illetve étrendváltoztatást. Ismétlem, ez ingyenes és kötelező. Az iskolákban és óvodákban is elvégzik. Ez nagyon okos dolog, mert lecsökkenti az egészségügyi intézményekbe járók számát, mert a betegségek óriási hányadát időben kiszűri, és tudatosítja az állampolgárral, hogy mekkora felelőssége van a betegségek megelőzésében.

TiaRengia I

Az egy teljesen szokványos dolog Japánban, hogy a fizetést nem mondják meg előre. Aranyszabály, hogy aki megkérdezi a felvételinél, mennyi lesz a fizetése, azt nem veszik föl, mert aki a pénz iránt érdeklődik először, ahelyett, hogy a munka iránt érdeklődne, az nem kell.

TiaRengia I

KOZÁK: Azért a magyarban óriási dolog, és az ilyen helyzeteket feloldja, hogy káromkodunk egy nagyot és becsapjuk az ajtót. De ezek szerint Japánban ez nem működik.
FERBER: Nem. Például azért sem, mert ha becsapod az ajtót, akkor esetleg az egész emelet összeomlik, ugyanis könnyűszerkezetes az épület.

TiaRengia I

FERBER: Fontos szokás Japánban – és ez minden iskolában így van –, hogy a gyerekeknek nyitva kell hagyniuk a vécéajtót.
KOZÁK: Hány éves korig?
FERBER: Ez iskolától függ.
KOZÁK: Tehát az első hat évben?
FERBER: Általában a nemiség első jeleinek feltűnéséig. Ennél kiszolgáltatottabb helyzetet nem tudok elképzelni. A gyerekeket porig zúzzák. Minden tekintetben elveszik tőlük a tartás minimális lehetőségét is, hogy aztán nedves kézzel, mint a fazekas az agyagból, újat formáljanak belőlük.

TiaRengia I

FERBER: (…) A házasság nem arra való, hogy érzelmi, indulati energiáinkat kiéljük. A házasság az egy kölcsönös üzleti bizalmon alapuló szerződés.
KOZÁK: Amelynek egy csekély része az, hogy gyermeket nemzünk.
FERBER: Így van, nagyon csekély része. De lehetőleg az első három éven belül és kettőt. És ezzel a házaspárok többsége rögtön külön is költözik. Tehát külön szobában alszanak.
KOZÁK: A szexuális igényeiket máshol elégítik ki?
FERBER: Máshol. Aki nagy cégnél dolgozik, számíthat a szervezett segítségre is, mindannyian hallottunk már szórakozással egybekötött céges kirándulásokról.

TiaRengia I

KOZÁK: Azok a hatalmas bérek, amelyekről mi hallunk, Európában vagy Amerikában elköltve rettentő sok pénznek tűnnek.
FERBER: Japánon kívül elköltve, bárhol hatalmas összeg. Japánban ugyanannyiból nem kell éhen halni, de reálértéken számolva csak közepes jövedelem. Hiába keresel te ott havi egymillió forintot, ha abból háromszázezret kifizetsz lakásra, kétszázezret a napi megélhetésre és százezer elmegy a közlekedésre.
KOZÁK: Tehát a jen csak Japánon kívül ér sokat?
FERBER: A japánok nagyon, nagyon jómódúak. Japánon kívül. Ezért utaznak annyit. Mert csak ott költekezhetnek, otthon nem. A japán kisnyugdíjas is elmehet a világ bármely pontjára, és a nyugdíja, ami otthon tényleg szűkösen és nagyon odafigyelve elég, az másutt kiugró, privilegizált jövedelemnek számít.

TiaRengia I

Felismertem, hogy meg kell értenem és legalább alapszinten meg kell tanulnom ezt a világot. Mert más a logikájuk. (…) Megmondom becsülettel, hogy bizony az első másfél évben nem tettem egyebet, mint megtanultam közlekedni és eligazodni Tokióban, ahol nincsenek utcanevek, nincsenek párhuzamos utcák, tizenötmillió ember él, tehát kicsi az esélye, hogy angolul tudó emberrel találkozzam.

TiaRengia I

Az eléggé egyértelmű, hogy a Pénzügyminisztérium a mai napig minden befolyást és döntési jogkört élvezi Japánban. Ebből következően a legnagyobb méretű. Körülbelül száztízezren vannak, vagy valami ilyesmi.

TiaRengia I

Rengeteg pályázatot adtam be, ezek közül kettő lett sikeres. Az egyik Pádua volt, arra legyintettem, nem jó, Olaszország túl közel van. Nekem olyan helyre kell mennem, ahol egyetlen utcasarok sem emlékeztet arra hogy milyen az Eötvös utca vagy az Aradi utca, ahonnan nem lehet „csak úgy” hazajönni. Konokul úgy éreztem, hogy hogy ha valami engem még egyáltalán megmenthet, az csakis olyan helyzet lehet, amelyben semmi és senki, semmilyen módon nem emlékeztet arra hogyan is éltem itt.
A másik kedvező válasz Tokióból érkezett.
És elindultam Japánba. 1993. március 15-én ültem repülőre.