A ​látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez 15 csillagozás

Fenyvesi Orsolya: A látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez

Nem versek, és mégis versek. De mi van mögöttük? Fenyvesi Orsolya rendhagyó kötete nemcsak annak megmutatására tesz kísérletet, hogy hogyan születik a vers, hanem a banalitásig hatoló őszinteség létjogosultságát is kutatja. A legapróbb rezdülések szintjén zajló drámákat tárja az olvasó elé, aki végtelennek tűnő gondolatspirálokon száguldva az őrületig, vagy csendes elmélkedés közben bábáskodik a szavak teremtésénél, és társszerzővé lép elő.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Scolar L!ve Scolar

Fenyvesi Orsolya: A látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez

Amennyire féltem ettől a kötettől, akkorát robbant a szívemben, olyan élmény volt olvasni és vele utazni.

Féltem, hogy ez a kísérlet, ez a rendhagyóság ledob majd magáról, de nagyon nem, mágnesként magához tapasztott. És közben meg is nyugtatott, hogy ezek szerint én nem az elvont irodalmat nem szeretem, csak a rossz elvont irodalmat.

A könyvtári példányomat rózsaszín jelölő cetlikkel tarkítottam, minden oldalra jutott egy – még nem döntöttem el, fair-e a szerzővel és a kiadóval szemben, ha 85 oldalnyi kötetből kiírok ugyanennyi idézetet. :D

A véleményem most aztán tényleg, határozottan nem mérvadó, tudom, hogy nem való mindenkinek ez a könyv, de én nagyon-nagyon boldog vagyok, hogy rátaláltam a Scolar L!ve sorozatra és benne Fenyvesi Orsolyára. Megyünk tovább! (A sorozattal, a szerzővel is.)

virezma>!
Fenyvesi Orsolya: A látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez

Két dolog jutott eszembe olvasás közben: 1. Ez a lány ugyanazt a zenét hallja belül, amit én. 2. Pszichológus látta már?
Általában nem szeretem az ilyen szétbeszélős, töredékben hagyós, kamuzós köteteket, de ez itt most egyáltalán nem blöff, nem kamu, nem értelmezhetetlen, öncélú katyvasz. Minden egyes mondatát kiírhatnám ide, és még jó sokáig kellene rajta gondolkodni, újra elolvasni, értelmezni. Nagyon mélyre megy le önmagában és az életre, a megismerésre vonatkozó filozófiai kérdésekben.
Szóval hú!

kétezertizenhúsz>!
Fenyvesi Orsolya: A látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez

Mindig is foglalkoztatott -persze csak elméláztam rajta, sosem gondoltam bele komolyan-, hogy mások hogyan látják a világot. Ezt senki sem meri bevallani az embereknek, én sem, és valószínűleg te sem. Az emberek ezért társas lények, egyszersmind magányosak.
Fenyvesi Orsolya szintén az, de nem úgy, mint mi én, vagy az is lehet, pontosan úgy, ahogy én, de ebbe ne menjünk bele.
Az a különbség köztünk, hogy ő kiírta magából (vers formájában is, viszont ez a kötet csak arról szólt, hogyan éli meg a saját valóságát), sőt, lehetővé tette, hogy az olvasók is megismerhessék. off De nem csak őt, önmagunkat is. Hiszen az elolvasása után ki nem fedezett fel valami újat magában?

deaxx>!
Fenyvesi Orsolya: A látvány / Kommentárok meg nem írt versekhez

Furcsa kötet, szokatlan. Tőlem nagyon távol áll ez a fajta alkotási folyamat, kicsit mintha intimnek is találtam volna mindezt leírva.
Érdekes kísérlet. Társszerzővé tenni az olvasót? De mintha csak belelestem volna egy naplóba. Semmi extra.

Viszont a versrészletek úgy tetszettek, eszembe sem jutott volna, hogyan készülnek, én ilyeneken nem gondolkozom. Ha verset írnék, én nem így írnám, de hát a sokszínűség gyönyörködtet, nincs ezzel semmi baj.

Többször gondolkoztam rajta, hogy félbehagyom. Hogy olyan se füle, se farka. Hogy nekem ehhez semmi közöm. Hogy ezt nekem inkább két lépés távolságból kéne.

Talán azt is mondhatjuk, hogy nem az én kötetem volt.

száguldani akartam
de úgy rázott a bicikli
hogy teherbe ejtettek a macskakövek
és egy barokk téren találtam magam

16. oldal (Scolar, 2018)

csucsorka IP>!

Húgom izzó lelkesedéssel mesélte nekem, hogy az egyik legszebb álma az volt, amikor Istentől kapott SMS-t.
– És mit írt??? – kérdeztem tágra nyílt szemekkel.
– Csak annyit, hogy „Helló, Zsófi!”

virezma>!

Egész életemben folyamatosan csak írhatnék. De akkor nem lenne történetem. Ez lenne a nem írás lényege, hogy valami történjen? És a történet tagadása az írás maga?

Kapcsolódó szócikkek: írás
shadowhunter1975 P>!

Legtöbbször írnom kell ahhoz, hogy felejthessek. Ha egy verset sokáig nem tudok leírni, kétségbeesem. Gyerekként szerettem boszorkánynak tudni magam, és leírtam dolgokat csak azért, hogy elégethessem őket.

17. oldal (Scolar, 2018)

láttam megőrülni az időjárást
hogy eszemet veszthessem

26. oldal (Scolar, 2018)

csucsorka IP>!

– Orsi, te valami prófétának képzeled magad? – kérdezte aggódó arccal a kedves, miután először megválaszoltam neki a kérdést, mit jelent számomra a költészet.