Döglégy ​a világ körül 41 csillagozás

Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Az ország „fasza gyereke" a maga szókimondó stílusában mesél punkról, hip-hopról, fociról, hokiról, Argentínáról és arról, hogyan keveredett véres tüntetések és rendőri leszámolások közepébe. A Döglégy a világ körül-ből minden kiderül Ganxsta Zolee eddigi pályafutásáról, nőügyeiről, hajmeresztő és szórakoztató kalandjairól és utazásairól, vagyis arról a több mint három évtizedéről, amelyet a szex, drogok és rock 'n'roll világában töltött el.

Trubadúr, Budapest, 2015
Trubadúr, 2015

Cs_N_Kinga P>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Igazából, bár maga könyv jó volt, jól volt megírva. Hozta a vártat is. Mégis pici hiányérzetem volt. Lehet az volt a „probléma”, hogy mikor én hallgattam őket voltam vagy 13-14 éves és másnak láttam/gondoltam Őt. Így most nem is a könyv okozta a csalódást, hanem Zolee maga. Sokkal durvább és keményebb sztorikra számítottam….. Az viszont meglepett hány helyre jutott el, hány helyen lakott és ivott ingyen, valahogy mindig megtalálta kiskapukat, mindig volt mit csinálnia, csak eladható Ő még mindig és már az is marad szerintem. Jó fej lehet, de ahogy Ő maga is mondja általában a nők először kedvelik, hogy aranyos, vicces gyerek, de hosszú távon nem lehet mellette megmaradni (nem mintha ez lenne a cél), de itt a pasikkal ellentétben, „haverként” is így gondolnám:D. Rájöttem ebben a stílusban Majka sokkal közelebb áll hozzám, talán a korunk miatt, hiszen Zolee 66-os ez is adhatja azt hogy abszolút nem ilyennek képzeltem. Akármilyen ivós, hányós, kocsmázós, focis,hokis, finnes, argentínos, atleticós is volt nekem valahogy a rosszfiús külső és amit átadni akart, vagy mutatni magáról, vagy csak én gondoltam túl, de csak ismételni tudom magam többre számítottam, nekem nem olyan kemény gyerekes, inkább kicsit rosszfiús és kész. De tényleg nem a könyv volt rossz, azért is a négy csillag, mert az olvasmányos volt és több helyen érdekes is. (pl. mikor a az űrállomásra akartak eljutni először az összes magyar űrhajóssal, végül ugyan nem Ő ment, a 30-dik évfordulója volt Farkas Bertalan „fellövésének”. Lehet az is baj hogy én meg Juve drukker vagyok?:D, illetve Loki? Az UTE ősellenség:DDDD, persze nem. Csak magam tudnám ismételni. Ez egy tényleg a világ körüli könyv volt, hiszen tényleg majdnem a világ minden táján voltunk.

Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Mit is mondhatnék… Zolee-tól nem szabad sokat várnunk, viszont azt a „keveset” tudja hozni stabilan, bármikor. :D Olyan, amilyen, nagy gyerek, szókimondó rapper, fanatikus drukker, bulihuligán, de bárminek is látjuk, mindig vállalja önmagát. Szórakoztató kis történetek füzére a könyv – Zolee nem mindig szalonképes stílusában.

keccsu>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Zenében egyik sem az a kedvenc műfajom amit Ganxsta Zolee nyom de a focit és a hokit szeretem. (Az utóbbiban a finnek az én csapatom!) De csipem a tagot :)
Ezért is érdekelt ez a könyv. Sokat röhögtem olvasás közben. Szórakoztató volt :)
Zoli, tök jó fej vagy, 100 évesen is maradj az aki vagy! A 62 éves anyám is bírja a fejedet :)

*****
..mert jól van megírva --> olyan stílusban, mintha Zoli mellettünk ülne az asztalnál és mesélné a különböző történeteket.
..mert képek is vannak (!!!!!) --> ha jól számoltam 100 db színes fotó és van egy fekete-fehér. Ezek a könyv végén 38 oldalon szétszórva és nem szigorúan kronológiai sorrendben szerepelnek.
..mert a végén van diszkográfia is.
..mert így kell egy életrajzi könyvet összerakni!

Volt-e valamiben hiányérzetem? – idén több zenész életrajzot is olvastam (Likó Marci – Vad Fruttik, Bérczesi Robi – Hiperkarma) és messze Zoli volt a legszerencsésebb életúttal rendelkező közülük – azaz ebben a könyvben gyakorlatilag nincs „dráma” – szóval ha nagyon hibát kellene keresnem, akkor max ez lenne: a negatív dolgok csak meg lettek említve egy-két mondatban (pl. a válás). A másik apróság pedig az, hogy nincs a könyv elején (de a végén se) pár mondat arról, hogy miért a Fencsik Tamás írta ezt a könyvet – szóval nemhogy az nem szerepel benne, hogy miként zajlott a könyv írása (többször találkoztak-e stb.), de az se, hogy mi a kettejük kapcsolata. A könyv hátsó oldalán van egy-egy bekezdés mindkettejükről, de ennyi. Ezeket leszámítva tényleg igényesen összerakott könyvről beszélhetünk, a könyv végi színes fotókért (a papír minősége is más itt) pedig külön piros pont!

Alvarando P>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Az ország $@!% gyereke már 20 éve nyomja a szókimondó, durva szövegeket. A zenén kívül filmekben és színpadon is játszik, egyedül a könyv hiányzott róla. Egészen mostanáig. Érdeklődve fogtam kezembe a róla szóló kötetet, mivel a kultúrán belül a könnyűzene története mindig is érdekelt. Tudtam, hogy nem egy szépirodalmi munkát fogok olvasni, így nem is csalódtam benne. Amolyan életrajzi mű született, a tőle megszokott, kicsit szókimondó stílusban. A könyv lapjain megismerhetjük Ganxsta Zoleet, az embert. A karrier felvázolása mellett megtudhatjuk, milyen zenét szeret, melyek a kedvenc sportcsapatai, Finnország és Argentína szeretete végigkíséri az olvasót egészen a könyv végéig. Olvashatunk arról is, hogyan lesz belőle zenész, elég részletes képet kaphatunk a Sex Actionös időszakról. A Kartel megalakulása után viszont inkább kisebb sztorikat olvashatunk klipforgatásokról, foci-és hokimeccsekről, színészi karrierjéről és a magánéletéből. Egy kicsit hiányoltam a részletesebb leírást a Kartelben töltött időszakról, főleg az együttes többi tagjával való viszonyáról, egyedül Big Daddy L-hez fűződő viszonyáról olvashatunk részletesen. A szöveget a könyv végén képek egészítik ki, amelyek a korábban olvasottakat hozzák az olvasóhoz közelebb. A könyv ajánlható bárkinek, aki egy szórakoztató olvasmányt szeretne magához venni korunk egyik immár kultikusnak számító zenészéről..

mataiand>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Azt hozta, amit vártam tőle. Rövid, olvasmányos történetek. Nekem szórakoztatóak voltak, annak ellenére, hogy túl sok volt benne a név, és inkább olyan az egész, mintha Zolee saját magának írta volna öregkorára, hogy emlékezzen, hogy kivel mikor hol volt.
A írásmód viszont nagyon tetszett, szinte végig hallottam a fejemben, ahogy Zolee meséli a sztorikat.
Azt sajnálom, hogy a bulik, nők és hasonló komolyabb témák kimaradtak belőle.

Gomoku>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Azért azt megnéztem volna,hogy a Mexikó-Argentina mérkőzésen a mexikói tábor szélén agyba-főbe ocsmárolja a mexikóiakat spanyolul és nem történik semmi.Szerintem úgy elverték volna mint a vadlovat.

fulopbalazs91>!
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül

Alapvetően nem rossz könyv,de a vége már elég egyhangú a focis sztorikkal.

nisursenga P>!

Hat évig tanultam gitározni, pedig nem is érdekelt a zene. Csak azért csináltam, mert láttam, hogy a hangszer mit vált ki a csajokból. Szeretik azt, akinek a kezében van. A gitárórákon végig azt vártam, hogy mikor rázzuk meg az elektromosat, de mondták, hogy soha, mert mi spanyol gitárt tanulunk. Abba is hagytam az egészet. Hat évig nem szólt senki, hogy végig akusztikus lesz.

Kapcsolódó szócikkek: gitár
Carmilla >!

A hetvenes évek végén az unokatesóm hazalátogatott Los Angelesből. Ez a látogatás súlyos fordulópont lett az életemben, mivel tőle kaptam az első komolyabb rocklemezeket. Öt bakelitet hozott. Egy Kansast, ami kurvára nem tetszett, mert puha, fos rockzene. Hozott még egy Elton John lemezt. Az jó volt, de nem érdekelt. Viszont ott volt a pakkban a Kisstől az Alive. Na, arra már azt mondtam, hogy hoppá-hoppá, ez kurva jó. És elhozta az Aerosmith első lemezét is, amin a 'Dream On' volt. Az egy hatalmas album, igazi mocskos, kőkemény rockzene. Az Aerosmith az első pár lemezén világbajnok rockzenét játszik. Az ötödik bakelitre már nem emlékszem, de biztos nem volt olyan fontos – a Kiss meg az Aerosmith bőven elkapott annyira, hogy ne is érdekeljen más. Erőltettem is az Aerosmith-t mindenkinél.

14. oldal (Trubadúr, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: Aerosmith · bakelitlemez · Elton John · Kiss · Los Angeles · rock
schummyka>!

1990-ben alakult a Sex Action, és szinte azonnal felvettem egy kokaindealer nevét. Megnéztük a Predátor második részét egy kertmoziban, ebben szerepelt El Scorpio, aki egy kolumbiai drogkartell vezére volt. Kábé öt percet szerepelt a film elején, amikor a jamaicai kartellel háborúztak. Megsérült, berongyolt egy raktárhelyiségbe, a karján lévő nyílt sebre valami ládából úgy egykilónyi kokaint löttyintett, felszívott kábé ugyanennyit, fogott két géppisztolyt, és üvöltve kirohant a tetőre, ahol egy predátor letépte a fejét. Ő lettem én, hogy vigyem tovább a zászlót.

46. oldal, 2. fejezet - Tört ütem: El Scorpio (Trubadúr, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: 1990 · géppisztoly · kokain · Predator · ragadozó (predator) · Sex Action
Piqlet1977>!

Kábé másfél napnyi autóban ülés után érkeztünk meg valahova Zürich mellé, és Zürichben eltöltöttünk két éjszakát. Az elsőn az autóban aludtunk, mert közel volt a reggel, és úgy volt, hogy mindjárt megyünk az autótelepre. Öten rohadtunk a Ladában, ment a nyekergés, a helyezkedés, aztán elegem lett és kifeküdtem a fűre aludni. Abban a pillanatban, hogy eldőltem, dörgött az ég. Aztán elaludtam, és elkezdett zuhogni az eső, de olyan zuhé, hogy anyádat elveri. Széjjelcsaptak az esőcseppek. Egy pocsolyában feküdtem, de csak azért sem keltem fel. Annyira fáradt voltam, hogy azt sem vettem észre, hogy szétveri az eső a fejemet, úgy lélegeztem a pocsolyában, mint egy hal, csak pötyögtettem a vizet a szájammal. Szóltak a többiek, hogy szálljak be az autóba, de nem mentem.
– Pihenek, basszátok meg. Hagyjatok!
Jó, mondjuk vodka is volt bennem bőven, nyilván bátrabb voltam az átlagnál.

Kapcsolódó szócikkek: Lada · Zürich
matyasfuzesi>!

Művészetileg csak nem vagyok olyan rossz, mert tök jó dolgok születnek abból, amit csinálok, de a pénzzel bánni semmilyen szinten nem tudok.

matyasfuzesi>!

Én argentin vagyok…na jó, egy kicsit talán magyar is, de inkább argentin.

schummyka>!

Tijuanába csak egy napra mentünk, de kész voltam teljesen, hogy Latin-Amerikába jutottam. Olyan volt a hely, mint az USA, csak koszos és rendezetlen. Tijuana tele volt junkie-kkal meg árusokkal, mindenhol üdvözölték, hogy „hé, pancho, pancho”. Vásároltunk, körülnéztünk, és vettünk egy bőrdzsekit. Ott jöttem rá, hogy az nem úgy van, mint a nyugat-európai vagy észak-amerikai országokban, hogy ki van írva egy ár, és az az ár az valós. Alkudni kell. Ha ki volt írva, hogy szár dollár, az azt jelentette, hogy kábé húszért meg lehet venni, csak el kell érni az eladónál, hogy odaadja annyiért. Kiböktem a bőrdzsekit, mondták, hogy az pont egy százas. A keresztanyám erre odaszólt, hogy „ez a szar miért kerül ennyibe”. De ne, mama, én ezt föl akarom venni, mondtam neki. Letorkolt, hogy nyugodjak meg, és nekiállt alkudozni. Közölte a csávóval, hogy akkor negyvenért megveszi. A pasas a fejéhez kapott, eljátszotta a nagyhalált, hogy ő meg a gyerekei, meg hogy mit esznek majd.
Jó, tovább, sok lesz már a színjátékból.
Akkor mennyit ér? Nyolcvannégyet ajánlott a csávó, a keresztanyám bemondott ötvenötöt, és a végén valahol ennél pár dollárral többért megvettük. Az árus végül ezerszer megköszönte a vásárlást, és én is vagy ezerszer megköszöntem neki a kabátot. Az lett a kedvenc bőrdzsekim, és még mindig az, csak éppen az 1990-es évek közepén ellopták egy kőbányai mozi elől egy Polski Fiatból. Bedobtam hátulra, majd betörték az autó ablakát, és elvitték.

32. oldal, 1. fejezet - Négy negyed: California Über Alles (Trubadúr, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: bőrdzseki · Tijuana
matyasfuzesi>!

Tök jó hely ez az Ausztrália. A koala aranyos, a tasmán ördög a rokonom, az ausztrál foci menő…

Piqlet1977>!

Egyszer például megfogott a rendőr. Be voltam baszva és félreállítottak.
– Zolikám, szia. Ittunk alkoholt?
– Nem, dehogyis.
– Biztos?
– Természetes. Hát mégis hogy ülnék be ittasan a volán mögé?
Megittam száz sört.
– Megfújjuk a szondát?
– Természetesen.
Nem tudom, hogy mire gondoltam, hogy mi történik, amíg idehozza a szondát. Hogy összeomlik a világ? Vagy szétnyílik a föld és beesünk? Valamire számítottam, hogy történni fog, az utolsó pillanatig reménykedtem valamiben. Aztán odatettem a szondát a számhoz, és nyilván kimutatta, hogy ittasan vezettem.
– Zolikám, ez sem két sör volt.
– Tényleg? Elnézést. Nem voltam jó matekból soha.

Piqlet1977>!

A pályán hamar rájöttem, hogy a síelés nem az én bulim, a hüttézés viszont nekem való elfoglaltság. Kábé úgy síelek, mint Dumb vagy Dumber, de sokkal ügyesebben borozok, mint ők.

Kapcsolódó szócikkek: síelés