Lili ​utazásai / Dokumentumok U. M.-ről / Az elhallgatás 3 csillagozás

Fenákel Judit: Lili utazásai / Dokumentumok U. M.-ről / Az elhallgatás

"Már ​majd tíz éve épült az én képzeletbeli városom, amikor Lili – a három kisregény közül a megírás sorrendjében az első történet hőse – utazgatni kezdett benne és saját addigvolt életében – mondja e könyv írásairól Fenákel Judit. – A város, amelynek a Várkony nevet adtam, évről évre új lakókkal gyarapodott, terein középületek emelkedtek, folyója partján gesztenyefák nőttek, lett színháza, múzeuma, napilapja, temploma és könyvtára, cukrászdájában gazdát cseréltek a helyi pletykák, fő és mellékutcáin köszöntötték egymást az ismerősök, szerelmek szövődtek és karrierek alakultak bennük, szóval kezdett úgy viselkedni, mint egy valóságos élő város, amelyben a születéstől a halálig minden megtörténhet. Megtörténhet például, hogy Lili a kényszerű megvilágosodás ritka pillanatában bejárva életének majdnem négy évtizedét, minden korábbi döntését hibásnak találja, mert ezek a döntések a kötelességteljesítés erkölcsi parancsára hallgatva egyre távolabb kergették a boldogság lehetőségétől.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1985

Szépirodalmi, Budapest, 1985

Fenákel Judit: Lili utazásai / Dokumentumok U. M.-ről / Az elhallgatás

Három regény egy könyvben. Mindhárom Várkonyon játszódik, ami kábé Szeged lehet szerintem.
A Lili utazásaiban Lili súlyos betegséggel fekszik a kórházban, onnan tekint vissza egész félresiklott életére. Épp amikor megtalálta végre a boldogságot, jelentkezett nála a baj, vélhetően valami nőgyógyászati daganat, ez nem derül ki pontosan. Viszont pontosan kiderül, hogy mi minden vezetett idáig. Sajnos a vége lezáratlan, ezért nálam csak négycsillagos, pedig fantasztikusan jól megírt történet.
A Dokumentumok U. M. -ről szintén nagyon tetszett. Címének megfelelően különféle hivatalos és nem hivatalos dokumentumokból ismerjük meg Uhrin Mátyás életét, még nem találkoztam ezzel a formával, de nagyon ott van. A szocializmus kisvárosi válfajának minden diszkrét bája felvonul, többször is kinyílik a bicska a zsebben.
A legütősebb regény a könyben számomra Az elhallgatás volt. Kiváló jellemrajzok, illetve jellemtelenségrajzok sorakoznak benne, ha valakit érdekel, hogyan és hányféleképpen tud egy agyament rendszer embereket eltorzítani, itt jónéhány példát találhat. Meg arra is, hogyan nem.

BabusM>!
Fenákel Judit: Lili utazásai / Dokumentumok U. M.-ről / Az elhallgatás

Nagyon jó válogatás. A közös helyszín valójában teljesen mellékes, a vidéki Magyarország hangulata és reménytelen kilátástalansága köti egységbe a történeteket. És bár időrendben vannak összeszerkesztve, nem véletlen, hogy a gazdag életműből pont ez a három került így egymás mellé a könyvben. Az első regény egy kicsit talán gyengébb a másik kettőnél, de hát majd tíz év telt el az első és utolsó megírása között. De az egyre erőteljesebb és bátrabb kifejezésmód és erőteljesebb üzenet is csak az olvasás élményét fokozza.

Szépirodalmi, Budapest, 1985

– És ő mit szólt?
– Egyetértett velem. Neki még van érzéke a szakmához. Csak jelleme nincs szegénynek. De hát az most úgyse fontos.

vargajudit P>!

– Hallod, te nem vesztegeted az idődet.
– Mást se csináltam, csak az időmet vesztegettem. Három házasság, két válás, mire észrevettem, hogy közben nem történt semmi, nagyjából el is telt az élet.

vargajudit P>!

Arra sincs idejük, hogy végighallgassák a másikat, hogy tudomásul vegyék a szempontjait. Vagyunk mi, és van rajtunk kívül, velünk szemben az ellenség. A friss hit mindig türelmetlen. Nem ismeri az iróniát, az egyenrangú partnerek vitáját, nincsenek érvei, csak dogmái. Mindez közismert a történelemből.

vargajudit P>!

Ezeken a szemináriumokon aztán kétségtelenül elsajátította Sztálin rövid életrajzát, a Rákosi-per anyagát, és azt a képességet is, hogy az ember ne mondja ki, amit gondol. Mondja inkább azt, amit mások gondolnak.

vargajudit P>!

Hornokné Rhőder elé ugrott, és azt javasolta, vezessük ki a gyerekeket az orosz emlékműhöz, hadd ítéljen a spontán népharag. Szerencsére a gyerekek közben hazaszállingóztak; azzal a tíz nyolcadikossal, aki a folyosón hallgatózott, már nem volt érdemes fölkelteni a spontán népharagot.