Másfél ​méter 18 csillagozás

Beszélgetések a szeretetről
Feldmár András – Büky Dorottya: Másfél méter

„Amikor belenézek a másik arcába, akkor válok emberré. Amikor belenézek a másik ember arcába, akkor születik meg a szeretet. Aki szeret, az vigyáz a másikra.”
Feldmár András

Eredeti megjelenés éve: 2021

HVG Könyvek, Budapest, 2021
HVG Könyvek, Budapest, 2021

Feldmár András – Büky Dorottya: Másfél méter Beszélgetések a szeretetről

A járványhelyzetben történt kényszerű társas távolságtartás, lezárások, elzárások apropóján született egy beszélgetés a kapcsolódásról, egymás iránti figyelemről és szeretetről. Szülő-gyermek viszony, párkapcsolat, barátság – pusztán vágy, egyedülléttől való félelem, vagy valami más? Ezt járja körbe, majd keresztül-kasul a beszélgetéseikről ismert szerzőpáros. Továbbra is kellemes, érdekes, kerek – de ezt a kötetet most annyira nem éreztem kiemelkedőnek, Feldmárnak rutinból megy a pszichológiai összefüggések emlegetése és a különféle sztorik, sokat csak megismételt, újra felidézett. Büky Dorottya közreműködésében viszont éreztem egy jelentősebb lendületet: a korábbi kötetekhez képest többet és érdekesebb megjegyzésekkel szólt hozzá. Szomorú, de beigazolódott az, amit az előszóban említettek (link), valóban az utolsó kötet lett vele, a megjelenés után januárban elhunyt.

keleagi>!

Feldmár András – Büky Dorottya: Másfél méter Beszélgetések a szeretetről

Elgondolkodtató könyv, szép a keményborítós kiadás, nekem nem illettek ehhez a nyomtatásban megjelent káromkodások. A legérdekesebb élettörténet, amikor prostituált lett a 18 éves amerikai lány, amihez ő pozitív érzéseket társított, és kiderült, hogy kimondatlanul az apja régebben járt ilyen helyre, tudat alatt elfogadott volt ez, sőt szinte meg akart felelni az apai elvárásnak. Megjegyeztem még, hogy a szeretet nem egyenlő a vággyal és a szeretet eljátszva is kialakul a szeretet. Hogy a görögöknek 5 féle szavuk volt a szeretetre és tetszettek a bibliai párhuzamok is.

FélszipókásŐsmoly P>!

BD: Vágy, manipuláció, szeretet – jó lenne tisztázni a dolgokat. Mi az, ami megfér egymás mellett, és mi nem? Önzetlenül, jó szívvel adok, aztán egyszer csak úgy érzem, kihasználnak, többet akarnak, mint amennyit adni akarok. És az, hogy eddig jó szívvel adtam, csak a manipulációnak tudható be. Eddig szeretetben léteztem, most áldozat lettem. Mindez egy pillanat műve, nem is tudom, hol billen át…

FélszipókásŐsmoly P>!

Ha annyira szeretem az anyámat, hogy nem akarom bántani, akkor inkább meghalok a méhében, mint hogy kijöjjek, és kitegyem őt a szülés fájdalmainak. Szerintem ez egy születési trauma: a megszületett ember egész életében szavak nélkül emlékszik arra, hogy a világrajövetelének az volt az ára, hogy valaki ordított a fájdalomtól, vérzett, akár esetleg meg is halt. Valakinek az élete volt az ő életének az ára. Ez a mély bűntudat lehet az eredendő bűn, amiről a Biblia beszél. Nem lehet úgy a világra jönni, hogy az ne fájjon a Teremtőnek. Az anya a teremtő, és fáj, amikor otthagyjuk, amikor kijövünk belőle. Amikor kiűzettünk a Paradicsomból, akkor bizony megbántottuk a Teremtőt. Két angyal égő pallossal vigyáz, nehogy visszamenjünk. Örökre kirúgtak onnan, ahogy a méhből is örökre távoznunk kellett. Nem lehet visszamenni. No, de ez nem azt jelenti, hogy az anyám nem szeret, mert nem enged vissza. Ez egy fájdalom, ami az enyém, és amitől ő nem tud megvédeni, ahogy én sem tudtam kijönni anélkül, hogy ne bántsam.

Kapcsolódó szócikkek: Biblia · eredendő bűn · szülés · születés
Olvasó_moly>!

Sok páciensemet bátorítottam arra, hogy kérjék azt, amit akarnak, és ne szégyelljék magukat akkor se, ha nem a válasz. […] A kérés alkalmat ad a másiknak, hogy szeressen, komolyan vegyen, de arra is, hogy bántson. Amíg nem kérek semmit, van esélyem rá, hogy senki sem fog bántani, mert észre sem vesznek. Így tudok láthatatlanná válni. Ez a köpeny, amit a mesében az ember magára ölt, és mindent lát, miközben őt nem látja senki. Szerintem ez pont arról szól, hogy inkább láthatatlan marad az, aki fél attól, hogy a kérése lehetőséget teremt a másiknak arra, hogy bántsa.

Sue_Dylen I>!

Miért szenvedünk? A nyelv miatt, mondja ő, mert a nyelv félrevezet minket. Nagyon oda kell figyelnünk a nyelvre. Azt vallja, amiről lehet beszélni, beszéljünk akkurátusan, ha pedig valamiről nem lehet beszélni, kussoljunk.

FélszipókásŐsmoly P>!

És igen, lehet, hogy ez a könyv az utolsó alkalom, hogy az olvasó a szavakon keresztül meghitt, szeretetteli kapcsolatba léphessen velünk, Andrással és Dorkával.

Előszó

Krisztima P>!

Tehát akit kritizálnak, az kritizálja magát. Akit büntetnek, bünteti magát. Ez az első fele ennek a szomorú dolognak: ahogy velem bántak, úgy bánok én is magammal. A másik fele pedig az, hogy ahogy magammal bánok, úgy bánok másokkal.

Sue_Dylen I>!

Tehát nem azt állítom, hogy aki szeret, az nem vágyik semmire, de van egy bizonyos dinamika a szeretet és a vágy között. A vágy szeretet nélkül kegyetlen, és a szeretet vágy nélkül langyos. Unalmas. Szentimentális. Ahogy a szeretet akarat nélkül érzelgősség, és az akarat szeretet nélkül kegyetlenség. Tehát az akarat és a vágy együtt táncol a szeretettel.

Krisztima P>!

FA: Hogyan határozza el az ember, kit fog szeretni? Például a házasság egy ígéret. Holtomiglan-holtodiglan, megígérjük egymásnak, hogy… Mit is? Hát hogy szeretni fogjuk egymást. Ami nem jelenti azt, hogy vágyni fogunk egymásra. Ám benne van, hogy még akkor is, ha nem fogunk vágyni egymásra, akkor is szeretni fogjuk egymást. Sokan szerintem úgy érzik, úgy gondolják, ha megszűnik a vágy, akkor ott kell hagyni a másikat, el kell fordulni és valaki mást kell szeretni. Pedig ha a vágy el is tűnt, de a szeretet megvan, esetleg a vágy máshogy gyulladt fel, az nem jelenti azt, hogy nem kell szeretni, vagy nem akarom, nem tudom tovább szeretni azt, akire már nem vágyom.
BD: Jó, szögezzük le újra, de nem is lehet elégszer,hogy a szeretet nem vágy, és a vágy nem szeretet. Akkor viszont érdekes dolog a hűség kérdése. Mert ha megengedjük, hogy az ember úgy szeressen, hogy ne vágyjon, akkor megengedjük, hogy vágyhat másra is, és attól a szeretet még hűséges. Sőt, miért ne szerethetne egyszerre több embert, ha azzal nem szegi meg az ígéretét?
FA: Több probléma is van ezzel. Az egyik az, hogy hány ember tudok egyszerre szeretni. Mondjuk, van egy kiló kenyerem. Ha csak egy embert szeretek, akkor neki adom a kiló kenyeret, de ha kettő, akkor csak fél kilót adok mind a kettőnek. Ha négyet, akkor csak negyed kilót. És ha túl sok embert szeretek, akkor csak morzsákat tudok adni nekik. Aztán meg úgy néznek rám, mintha nem is szeretném őket. Pedig szétosztottam közöttük a kiló kenyerem, és én szerető embernek élem meg magam. De mindenkinek csak morzsákat adok. Meglehet, ez kínzássá válik, mert tulajdonképpen azt sugallom a morzsákkal, hogy adhatnék többet is, de nem adok. Hát hogyan lett a szeretetből kínzás?

Krisztima P>!

Minden, amit az ember azért csinál, mert elméletileg jó a gyereknek, hülyeség. Érted haragszom (rád), nem ellened. Röhej.