Az ​ideges félelem és egyéb fejezetek a pszichopatológia köréből 1 csillagozás

Feldmann Sándor: Az ideges félelem és egyéb fejezetek a pszichopatológia köréből

„munkám szorosan azokon a hatalmas pilléreken nyugszik, melyeket a nagy bécsi mester: Freud állított fel.” – írja művének előszavában Feldmann Sándor, az első magyar pszichoanalitikus-generáció méltatlanul elfelejtett képviselője.

>!
Édesvíz, Budapest, 1998
188 oldal · ISBN: 9635282567

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

Black_Venus>!
Feldmann Sándor: Az ideges félelem és egyéb fejezetek a pszichopatológia köréből

(Ez egy eredetileg 1925-ben – csaknem 100 éve – megjelent könyv 1998-as újrakiadása, ehhez mérten érdemes olvasni és értékelni.)
Összefoglalja, hogy milyen okai lehetnek a neurózisnak/ideges félelemnek; esettanulmányokat közöl. A neurózis kifejezést tudtommal már nem használják, ma ezeket a tüneteket pánikbetegségnek vagy pszichoszomatikus betegségeknek hívják. Ha nem így, akkor majd egy pszichológus kijavít.
Olyan eseteket ismertet, amely Freud könyveiben is sűrűn előfordulnak – elfojtásból, tudatlanságból, kielégületlenségből, megalkuvásból, tehetetlenségből vagy az önérzet hiányából eredő, betegséggé és létállapottá fejlődő rossz közérzet a kultúrában. Az akkori viszonyok között (és vszleg még a rendszerváltás időszakában is) úttörő, újszerű, radikális megállapításokra ma azt mondom, hogy szofisztikáltabb lenne inkább metaforaként, mintsem direkt ok-okozatként kezelni azokat a traumákat vagy eredőket, amelyek az eseteket okozták. Sokat változott és fejlődött azóta a pszichológia, és a népesség egyik fele mind kiképezte magát botcsinálta pszichológusnak, akik még a koronavírus okát is a tudattalanban keresik (és meg is találják) – ettől még nem biztos, hogy boldogabbak. spoiler
Összességében kicsit tömény még ez a 180 oldal is, néha sulykolódós, de tartalmaz megfontolandó megállapításokat. Nem lennék meglepődve, ha a mai telefonnyomogatós, lehajtott fejű, elmagányosodó tömegnek is lennének hasonló problémái – a szorongás miatti fejfájástól az emésztésen át a házastársi problémákig –, mint a 100 évvel ezelőttieknek.


Hasonló könyvek címkék alapján

Suzanne O'Sullivan: Rejtélyes betegségek
Douwe Draaisma: Kizökkent elmék
Szakács Zoltán – Köves Péter (szerk.): Az alvásmedicina kézikönyve
Tényi Tamás: Karcok
Czeizel Endre – Lányiné Engelmayer Ágnes (szerk.): Az értelmi fogyatékosságok kóreredete a »Budapest-vizsgálat« tükrében
Osmanné Sági Judit – Erdélyi Alisza: Mi a neuropszichológia?
Mark Mieras: Többet ésszel
Oliver Sacks: Zenebolondok
Oliver Sacks: Antropológus a Marson
Oliver Sacks: A férfi, aki kalapnak nézte a feleségét