Udvartér 5 csillagozás

Fekete Vince: Udvartér Fekete Vince: Udvartér

Fekete Vince tárcanovellás-kötete a szerző 2000 és 2008 között született írásait tartalmazza, amelyek zömmel a Háromszék című napilapban (Sepsiszentgyörgy) jelentek meg. Eredendően a napilapot olvasó sokféle iskolázottságú helyi embereknek íródtak és afféle görbe tükröt kínálnak az olvasóknak: ilyennek látom magunkat, az életünket a nyolcvanas évek végétől napjainkig.

Háromszék, Sepsiszentgyörgy, 2008
168 oldal · ISBN: 973762520X

Dénes_Gabriella>!
Fekete Vince: Udvartér

Fekete Vince nevét ismerem régről, részint mert kézdiszékiek vagyunk, részint mert anyummal a szó szoros értelmében is földik, ifjúkorukban együtt bandáztak, szóval történetek vannak, ballagási képek, rögtönzött versek… Ettől függetlenül csak annyit olvastam tőle, ami régebb a Háromszékben megjelent, utóbbi időben meg szkeptikus vagyok vele, nem az írásai miatt.
Ezen túlmenően számomra kellemes, kimondhatatlanul otthonos minden sora. Olyan, mintha én írnám, az én világlátásom (kritikai meglátásaim :P) szól hozzám, saját gondolataim látom a papíron, kis túlzással az emlékeim olvashatom. (Nyilván nem, hisz én az ántivilágra nem emlékszem.)
Ritkán szoktam ezt érezni, hogy amit megírt, az az enyém. Úgyhogy részemről maximális öt csillag.

Farkas_Szonja>!
Fekete Vince: Udvartér

A mű egy nagyon erőteljes nyelvi játék, a kézdivásárhelyi születésű szerző saját közhelyeinket tárja elénk leleplező, néha kínos, ugyanakkor roppant szórakoztató módon. A kötet a 2008-ban megjelent változat újrakiadása, 49 tárca árulkodik a székelyek ünnep- és hétköznapjairól. A történetek a fiktív Sajnódon zajlanak, a hely közérzetéről, különböző embertípusokról, azok esendőségéről szólnak. Fekete Vince nagyon őszintén ír, nem cifrázza a dolgokat, és ezért hiteles.
Ha belegondolunk, Magyarországtól kifelé bizony kissé hamisacska kép él rólunk, székelyekről, arról, kik vagyunk. Sokan azt gondolják, otthon ülünk a sublóton székelyharisnyában, és közben nótákat, székely népdalokat énekelünk. Én nem akartam ezt az idealizált képet lerombolni, hanem az esendőségünket megmutatni. Belülről beszélek, így megtehetem, hogy kritikával, humorral, játékossággal éljek – fogalmazott az egyik könyvbemutatón a szerző.

zcserei>!
Fekete Vince: Udvartér

Fekete Vince városombeli, elfogult vagyok vele, azt hiszem. Meg az udvarterekkel is, úgy általában. Ezért lehet, hogy csak számomra öt csillag, de számomra egész biztosan az.

Farkas_Szonja>!

A nemigen olyan, mint az igen, csak egy picit nem. A nemigen olyan, mint a nem, csak egy picit igen. Pontosabban egy picit igen, egy picit nem. Végy egy kevés igent, adj hozzá kétkanálnyi nemet, keverd jól össze őket, és máris kész a nemigen. Ha azt mondjuk például, hogy egy lapban – tegyük fel – nemigen vannak tabutémák, akkor elismerjük, hogy igazából nem kellene legyenek, hogyhogy?, nincsenek is, de azért időnként előfordul, hogy vannak. Ha valaki nemigen akar valamit, akkor az azt jelenti, hogy akarja is meg nem is, szeretné is meg nem is, csak nem tudja még, hogy mi lesz akkor, ha igen, vagy akkor, hogyha – nem. Vagyis nemigen van kedvére a dolog, de azért lehet, hogy megcsinálja.