Ahonnan ​a nagy-nagy kékség 1 csillagozás

Cincogósi Elemér viszontagságai
Fekete Vince: Ahonnan a nagy-nagy kékség

Egy huncut kis egér, Cincogósi Elemér kalandjait szedte versbe a szerző. A meseregényt Csillag István humoros illusztrációi teszik igazán kedvessé.
Ez nemcsak válogatáskötet, mert a könyv végén egy szinte teljes verseskönyvnyi új vers is van benne. Számvetés, visszanézés, előretekintés, kijelölés stb. Ilyen közhelyeket lehetne mondani, merthogy ez (ezek) is egy kicsit a Vak visszhang. Le akartam tisztázni a magam számára is, hogy mi az, ami számomra vállalható, mi az, ami egy bizonyos léc fölé megy ebből a bő húszévnyi termésből. Ezek és ennyi, ahogy Székely János is mondta a Semmi soha című kötete kapcsán. (Fekete Vince)

Bookart, Csikszereda, 2016
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786068351773 · Illusztrálta: Csillag István

dianna76 P>!
Fekete Vince: Ahonnan a nagy-nagy kékség

Fekete Vince: Ahonnan a nagy-nagy kékség Cincogósi Elemér viszontagságai

Az ötlet, a történet jó. Kalandos, helyenként humoros, és van némi izgalom is benne. Talán a vers formátum nem volt a legjobb választás. Volt, ahol peregtek a rímek, de helyenként nagyot döccentek, vagy éppen erőltetettek voltak, szóalak változtatással lettek kialakítva stb. S vajon miért volt egyik-másik szó dőlt betűvel? Erre nem sikerült rájönnöm. Sok volt az idegen, a gyermekeknek talán ismeretlen szó a szövegben, pl. mórikál, csízió, hombár, góré, szpícsel, farhám, szajré, guta éri. Nekem is némelyiknek utána kellett néznem. Amúgy nem is a szavakkal van a baj, hanem azzal, hogy nincs hozzájuk egy magyarázat. Hogy kerül egy mesébe az istenverte jelző?? Hát ez nem volt szép!!
A történetet élveztem jó darabig, de egy ponton kezdett alábbhagyni az érdeklődésem. Talán valahol a cukorbirodalom környékén. Ellenben a kezdő fejezetet, és a halas részt kimondottan szerettem. A megkeresztelkedés nagyon cuki, és vicces volt. A 13. fejezetben összefoglalja a szerző, hogy addig mi történt a két főszereplővel. Ennek sem értettem a lényegét. A történet vége pedig túl hirtelen. Nekem legalábbis annak tűnt.
Az illusztrációk nem voltak rosszak, bár akadt egy kis hiba, vagy figyelmetlenség. A két hős pele/egér, szemérmüket félretéve levetkőzött, hogy a ruhájukból készítsenek ballont. A levegőben libegő pucérságukat ábrázolja is az illusztrátor. Aztán a landolást megörökítő képen ismét nadrágban vannak, miközben még a nadrágjukból gyártott ejtőernyőbe csimpaszkodnak. Akkor most, hogy is van ez? Viszont az egérábrázolás, főleg a kis lábacskáké, nagyon tetszett, cuki volt.

Bookart, Csikszereda, 2016
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786068351773 · Illusztrálta: Csillag István